20. największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej3 min. czytania

DeFi on-chain kryptowaluty

Według danych serwisu Statista, na świecie w 2013 roku funkcjonowało 66 różnych kryptowalut. Niespełna 10 lat później liczba ta wzrosła do… ponad 10 tysięcy! Nie wszystkie z nich jednak zrewolucjonizują współczesne finanse, wiele z nich odejdzie (lub już odeszło w zapomnienie), a na ich miejsce pojawią się kolejne projekty. Wśród nich wyróżnić można jednak czołówkę, 20 największych i najpopularniejszych projektów, które kumulują setki miliardów dolarów wartości.

  • Bitcoin nadal jest największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji. Wartość rynku BTC wynosi obecnie 366 miliardów dolarów
  • Na drugim miejscu plasuje się ether – token sieci Ethereum – z kapitalizacją rzędu 159 miliardów dolarów
  • Warto zauważyć, że obecnie cały rynek kryptowalut wyceniany jest na niespełna 1 bilion dolarów. W szczytowych historycznie momentach wartość ta była natomiast trzykrotnie większa!

Od bitcoina do litecoina, czyli 20 największych kryptowalut pod względem wartości

Na liście 20 największych kryptowalut znajdziemy wiele różnych projektów. Wśród nich są takie, które posiadają własne blockchainy, tokeny korzystające z wcześniej opracowanych rozwiązań, jest silna reprezentacja stablecoinów (czyli stabilnych kursowo coinów), przedstawiciele grupy tak zwanych „memicznych tokenów”, czy nawet tokenizowana wersja bitcoina działająca w ramach sieci Ethereum.

Pełna lista 20 największych kryptowalut dostępna jest poniżej:

Lp.KryptowalutaKapitalizacja (w mld dol.)
1.Bitcoin (BTC)366,87
2.Ethereum (ETH)159,16
3.Tether (USDT)68,42
4.USD Coin (USDC)45,95
5.BNB (BNB)43,93
6.XRP (XRP)24,37
7.Binance USD (BUSD)21,63
8.Cardano (ADA)13,52
9.Solana (SOL)11,18
10.Dogecoin (DOGE)8,01
11.Polkadot (DOT)6,99
12.Polygon (MATIC)6,97
13.Dai (DAI)6,71
14.Tron (TRX)5,88
15.Shiba Inu (SHIB)5,68
16.Avalanche (AVAX)4,75
17.Wrapped Bitcoin (WBTC)4,68
18.Uniswap (UNI)4,66
19.UNUS SED LEO (LEO)3,93
20.Litecoin3,75

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych CryptoCompare.com

Jako ciekawostkę warto podać fakt, że domykający listę litecoin, jest drugą najstarszą kryptowalutą i był tworzony jako bezpośredni konkurent bitcoina. Następnie przez kilka lat utrzymywał się w czołówce – nazywano go srebrem rynku kryptowalut (na którym bitcoin był złotem) – z czasem, gdy pojawiały się jednak kolejne konkurencyjne blockchainy, jego znacznie malało. Ostatecznie cofnął się więc na 20. pozycję. Po piętach depcze mu jednak kilka projektów takich jak Chainlink (LINK), Cosmos (ATOM), czy Ethereum Classic (ETC), które są wyceniane na zaledwie kilkaset milionów dolarów mniej.

Rosnące znaczenie stablecoinów

Namacalnym dowodem na to, jak zmienia się gospodarka kryptowalutowa jest fakt, że jeszcze kilka lat temu w gronie największych kryptowalut widzielibyśmy jednego stablecoina, którym był Tether (USDT).

Obecnie razem z USDT stablecoiny w czołówce są cztery, a jeden z nich – mianowicie USD Coin (USDC) – próbuje konkurować z USDT o palmę pierwszeństwa na rynku stabilnych monet. Oprócz tych dwóch wymienionych inwestorzy mają jeszcze dostęp do Binance USD (BUSD) oraz Dai (DAI).

Jeszcze w 2018 roku, gdy rynek kryptowalut ostatni raz przeżywał mocniejszą wyprzedaż, inwestorzy chronili swoje środki w bitcoinie. Teraz ci sami inwestorzy wolą przeczekać trudne okresy „w gotówce”, której substytutem na rynku kryptowalut są właśnie stablecoiny, bowiem odzwierciedlają 1:1 kurs dolara amerykańskiego (w przypadku tych najpopularniejszych, inne mogą natomiast odwzorowywać notowania innych kryptowalut lub aktywów, które są ich wsparciem).

Takie zachowanie jest w pełni zrozumiałe. BTC od początku roku traci około 60%, w tym samym czasie kurs USDT i innych stablecoinów stoi w miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *