Analiza on-chain. Bitcoin w fazie dystrybucji5 min. czytania

W tym tygodniu notowania bitcoina (BTC) odsuwają się od psychologicznego poziomu 20 tys. dol. i spadają poniżej 19 tys. dol., reagując między innymi na umocnienie dolara amerykańskiego. Jak pokazuje jednak analiza on-chain, dystrybucja BTC (czyli wyprzedaż) trwa nieprzerwanie od osiągnięcia lokalnego szczytu w okolicach 24-25 tys. dol., a jej prowodyrami i głównymi siłami napędowymi są najwięksi posiadacze kryptowaluty, czyli tak zwane wieloryby.

  • Wieloryb to podmiot, który zgromadził na swoim portfelu tysiące BTC
  • Moment, w którym BTC testował okolice 25 tys. dol., został wykorzystany przez rynek do sprzedaży i realizacji zysków, a faza dystrybucji trwa do teraz
  • Sprzedaż w wykonaniu wielorybów blokuje próby podbicia cen przez osłabiony popyt

Wskaźnik on-chain Bitcoin Accumulation Trend Score ponownie w fazie dystrybucji

Bitcoin Accumulation Trend Score to wskaźnik, który może być wykorzystany do opisania zrozumienia zachowania uczestników rynku w zakresie wydatków i pomóc w zrozumieniu reakcji rynku na akcję cenową BTC.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy widzieliśmy cztery wyraźne fazy, w których BTC się poruszał:

  • Faza 1 (Akumulacja): Po rozrysowaniu nowego ATH w listopadzie 2021 r., spekulacja przełożyła się na doskonałe wyniki akumulacji, ponieważ rynek chętnie kupował to, co uważał za lokalne dołki.
  • Faza 2 (Dystrybucja): Powolny, ale trwały spadek ceny sprawił, że niedawni kupujący ponieśli poważne straty. Spowodowało to zmianę emocji z euforii na desperację, ponieważ stratni uczestnicy rynku sprzedawali aktywa, gdy rzeczywistość trendu niedźwiedzia zaczęła się utrwalać.
  • Faza 3 (akumulacja): Upadek LUNA rozniósł się po mocno uwikłanej w dźwignię finansową (lewar) branży, wywołując jednostronne i szeroko zakrojone delewarowanie. Mimo tego, że i tak słaby rynek znalazł się na nowych minimach, uczestnicy zareagowali przechodząc do akumulacji podczas obu kapitulacji poniżej 30 tys. dol., a następnie poniżej 20 tys. dol.
  • Faza 4 (Dystrybucja): Po miesiącach akumulacji, rynek zdołał wyjść ponad poziom 24 tys. dol., jednakże okazało się to dla wielu okazją do realizacji skromnych zysków i ucieczki „z tonącego okrętu”.

Wskaźnik Accumulation Trend Score znowu znajduje się w fazie dystrybucji, czyli sprzedażowej. Źródło: Glassnode

Wieloryby napędzają obecną dystrybucję BTC

Możemy dokładniej przenalizować to zjawisko według poszczególnych grup inwestorów, aby wyodrębnić głównych „prowodyrów” zarówno w okresie akumulacji, jak i dystrybucji. Grupą najbardziej zaangażowaną na obecnym rynku są wieloryby (czyli posiadacze co najmniej 10 tys. BTC), które zaczęły agresywnie dystrybuować coiny, gdy cena znajdowała się powyżej 24 tys. dol., kapitalizując każdą płynność wyjściową obecną wśród globalnej niepewności rynkowej.

Wydaje się, że nadwyżka podaży dostarczona na rynek przez wieloryby przytłoczyła i tak już nadwątloną stronę popytową, co doprowadziło do uformowania się lokalnego szczytu i realizacji spadków, które obecnie spychają BTC poniżej 19 tys. dol.

Możemy potwierdzić to zachowanie używając wskaźnika Whale-Exchange Net Position Change. Narzędzie to pozwala nam zobaczyć 30-dniową zmianę netto w saldach wielorybów, biorąc pod uwagę tylko monety napływające i odpływające z giełd.

  • Wartości dodatnie (kolor zielony) wskazują na wzrost netto salda wielorybów (oraz wycofanie środków z giełd).
  • Wartości ujemne (kolor czerwony) wskazują na spadek salda netto wielorybów (i deponowanie środków na giełdach.

Wyraźne odwrócenie można zauważyć po wyprzedaży do 17,6 tys. dol. w czerwcu, gdzie transfery dużych graczy gwałtownie odwróciły się w kierunku depozytów netto na giełdy. Szczyt dystrybucji został osiągnięty w okolicach niedawnego lokalnego szczytu na poziomie 24,5 tys. dol. Jest to zbieżne z wynikami analizy tej grupy powyżej, gdzie posiadacze powyżej 10 tys. BTC dominują w obecnej sprzedaży.

Wieloryby ponownie wycofują swoje środki z giełd. Źródło: Glassnode

To czas na zakupy?

– Myślę, że już teraz jest dobry czas na powolny powrót na rynek i kupowanie bitcoinów czy etherów transzami. Nowa hossa zapewne będzie miała miejsce, może w 2024 r., gdy zajdzie kolejny halving w sieci BTC. Najbliższe miesiące to więc idealny okres na zakupy – mówił ostatnio w wywiadzie dla Comparic.pl Mateusz Kara, CEO ARI10.

Jak jednak podejść obecnie do inwestowania w kryptowaluty? Może najlepszym pomysłem jest DCA.

Dollar-Cost Averaging, w skrócie „DCA” to strategia, która pozwala na zakupy cyklicznie oraz ich automatyzację. Mówiąc prosto, polega na kupowaniu danego aktywa “na raty”, niejako uśredniając cenę jego zakupu. Ari10 Exchange oferuje swoim użytkownikom właśnie taką opcję, dzięki czemu mogą z góry zaplanować swoje 'krypto-zakupy’ i regularnie powiększać swój kapitał inwestycyjny.  Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Dokładne obecne wyceny kryptowalut można śledzić w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *