Analiza on-chain bitcoina. Na BTC dominuje trend na „kupno dołków”4 min. czytania

Cena BTC nie pokonała jak na razie poziomu 25 tys. dol. i nieznacznie skorygowała, jednak zdaniem portalu analitycznego Glassnode, wskaźniki on-chain sugerują chęć skupowania dołków przez inwestorów detalicznych. Oznacza to, że jakiekolwiek próby mocniejszego cofnięcia będą wykorzystywane do kupna po niższych cenach i powrotu na rynek po niewielkiej realizacji zysków z ostatniego tygodnia.

  • W poniższym artykule prześwietlono wykresy on-chain prezentujący wskaźnik STH Dormancy oraz SOPR.
  • Na rynku widać lekką realizację zysków po wzroście o 60% od listopadowo-grudniowych dołków.
  • Ogólnie dominuje jednak tendencja do skupowania spadków.

Na rynku króluje obecnie nastawienie: kupujmy dołki

Narzędzia on-chain pozwalają bardzo dobrze wizualizować i modelować wzorce zachowania inwestorów, zarówno z punktu widzenia czasu posiadania kryptowalut (długości życia), jak i zrealizowanego zysku/straty.

W przypadku grupy posiadaczy krótkoterminowych (short-term hodlers, STH), możemy sprawdzić ich dominujące wzorce zachowania w trakcie cykli rynkowych za pomocą nowego wskaźnika STH Dormancy. Odzwierciedla on średni wiek monet (w dniach) wydanych przez STH.

  • Niższe wartości wskazują, że STH wydają monety, które nabyli bardzo niedawno, i nie są one HODL-owane. Jest to typowe zjawisko obserwowane na rynkach niedźwiedzia, kiedy frustracja i spadek cen motywują do szybkiej sprzedaży.
  • Wyższe wartości wskazują, że STH wydają monety po dłuższym okresie posiadania. Jest to typowe zjawisko dla rynków byka, ponieważ oczekiwania dotyczące przyszłych zysków zachęcają inwestorów do wstrzymania się ze sprzedażą.

Ostry ruch w górę na STH Dormancy sugeruje, że osoby, które skupowały na ostatnich dołkach realizują obecnie część zysków.

Źródło: Glassnode

Realizację zysków prezentuje również wskaźnik SOPR, które rysuje obecnie poziom wsparcia na wysokości neutralnej wartości 1,0. Ponowny test 1,0 przez SOPR podczas byczego impulsu wskazuje na spowolnienie realizacji zysków (co w przeciwnym razie stanowiłoby presję wzrostową), a posiadacze monet ze stratą również zmniejszają swoje wydatki (w przeciwnym razie presja spadkowa).

Źródło: Glassnode

Ogólnie rzecz biorąc, sygnalizuje to zmniejszenie presji strony podażowej i potencjalny powrót mentalności „kupowania dołków”. Przekonujący retest SOPR i odbicie od 1,0, zwłaszcza na długoterminowych średnich ruchomych (na przykład 14- lub 30-dniowych), jest często sygnałem zmiany nastawienia inwestorów.

Źródło: Glassnode

Jak ma się do ceny samego bitcoina?

Notowania bitcoina od początku roku zdecydowanie zyskują i mają za sobą test poziomu 25 tys. dol. Jak na razie jednak bariera ta okazała się zbyt silna dla niedźwiedzi i na wykresie dziennym widoczna jest nieznaczna korekta bliżej poziomu 24 tys. dol.

Bitcoin zablokowany przez poziom 25 tys. dol. Źródło: Tradingview.com

Obecne poziomy rzeczywiście mogą być okazją do realizacji chociaż części zysków. Jeżeli ktoś kupował bowiem BTC na listopadowych lub grudniowych dołkach, to mógł od tego czasu zarobić około 60%. Wydaje się jednak, że korekta może przybrać co najwyżej rozmiar technicznego cofnięcia, neutralizacji pozycji i powrotu do odkupu z niższych poziomów, na przykład okolic siatki średnich ruchomych przy 22 tys. dol.

Istotnym poziomem wsparcia jest także psychologiczny pułap 20 tys. dol., który od 2017 roku odgrywa bardzo duże znaczenie przy kształtowaniu się cen oraz psychologii inwestorów kryptowalutowych.

Potencjalne wybicie poziomu 25 tys. dol. otworzy natomiast drogę do minimów z maja na 28 tys. dol., a następnie szczytów z czerwca przy 32 tys. dol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *