Analiza on-chain bitcoina. Niedźwiedzie dominują „dopiero” od 24 dni?4 min. czytania

2022 jest jak na razie rokiem pełnym wyzwań dla cyfrowych aktywów i nawet lider rynku – bitcoin (BTC) – nie jest w stanie uchronić się od szwanku. Cena BTC spada obecnie o 74% od ATH na rozrysowanym poziomie 68,3 tys. dolarów w listopadzie ub.r., testując dołek 17,6 tys. dolarów w dniu 18 czerwca. Co obecnej kondycji rynku BTC mówi analiza on-chain?

  • W artykule przyglądamy się osunięciom bitcoina od historycznych maksimów
  • Przenalizowano również wartości wskaźniki ceny zrealizowanej oraz MVRV
  • W tym momencie wszystkie podstawowy grupy inwestorów znajdują się wyraźnie „pod kreską”

Bitcoin traci 70% od ATH. We wcześniejszych trendach spadkowych osuwał się jednak mocniej

Jak dotąd, niedźwiedzi rynek z 2022 roku pozostaje najmniej dotkliwym w historii z punktu widzenia osunięć procentowych, chociaż skala i wielkość jego wpływu jest prawdopodobnie największa. Z biegiem czasu niedźwiedzie rynki bitcoina osiągały dno przy coraz mniejszych spadkach w każdym cyklu, od -93% w 2011 r., do -84% w 2015 i 2018 r. oraz -75% w marcu 2020 r. Jak będzie tym razem?

Bitcoin w tym cyklu niedźwiedzia osuwa się o 74% od ATH. Jak na razie jest to mniej niż podczas wcześniejszych trendów. Źródło: Glassnode

Dominacji niedźwiedzi trwa dopiero od 24 dni

Chcąc dokładniej przyjrzeć się obecnej sytuacji na rynku, przenalizujemy dwa podstawowe wskaźniki on-chain i jedne z najbardziej rozpoznawalnych to cena zrealizowana i jej pochodna – współczynnik MVRV.

Cena zrealizowana jest średnią ceną podaży w sieci Bitcoin, wycenioną w dniu, w którym każda moneta dokonała ostatniej transakcji on-chain. Wskaźnik jest też często określany jako „baza kosztowa” rynku.

MVRV to z kolei stosunek między wartością rynkową (MV, cena spot) a wartością zrealizowaną (RV, cena zrealizowana), pozwalający na wizualizację cykli rynkowych bitcoina i jego rentowności.

Według obecnych wartości wskaźników on-chain, totalna niedźwiedzia dominacja trwa od 24 dni. Źródło: Glassnode

Wszystkie historyczne niedźwiedzie trendy BTC to spadki poniżej ceny zrealizowanej przez średni okres 180 dni (z wyjątkiem marca 2020, kiedy spadek trwał tylko 7 dni). Gdy ceny spot poruszają się poniżej ceny zrealizowanej, wskaźnik MVRV znajduje się poniżej wartości 1. To sygnalizuje, że przeciętny inwestor BTC trzyma monety poniżej podstawy kosztowej on-chain, a zatem ponosi niezrealizowaną stratę.

Czy to już dołek na rynku BTC?

Rynek można podzielić lub ocenić na podstawie tego, jak długo inwestorzy trzymali swoje monety i obliczyć MVRV dla trzech grup:

  • Rynek zagregowany (pomarańczowy), jak opisano powyżej.
  • Krótkoterminowi posiadacze (różowy), którzy trzymają monety krócej niż 155 dni i są statystycznie najbardziej skłonni do reakcji i wydawania monet w obliczu zmienności rynku.
  • Posiadacze długoterminowi (niebieski), którzy posiadają monety dłużej niż 155 dni i są statystycznie najmniej skłonni do wydawania swoich monet. Ta grupa jest często uważana niewrażliwą na nawet najsilniejsze osunięcia cenowo.

Średnio, wszystkie trzy grupy trzymają monety poniżej ich podstawy kosztowej, a wszystkie wskaźniki MVRV znajdują się poniżej 1.

Poprzednie przypadki, w których wszystkie trzy grupy znajdowały się pod kreską, są pokazane w czerwonych strefach poniżej i można zauważyć, że takie wydarzenia często korelowały z dołkami rynków niedźwiedzia. Z tak wieloma inwestorami BTC ze stratą, rynek zbliża się do „maksymalnego bólu finansowego”.

Wszystkie trzy grupy inwestorów znalazły się poniżej swojej bazy kosztowej. Źródło: Glassnode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *