Analiza on-chain. Co 5-ty posiadacz bitcoina to „krewetka” lub „krab”3 min. czytania

bitcoin kurs i analiza

Około 17% całkowitej dostępnej podaży na rynku bitcoina jest obecnie w posiadaniu inwestorów detalicznych, wynika z danych on-chain udostępnianych przez kryptowalutową firmę analityczną Glassnode. Jest to wartość rekordowa i pokazuje, że udział „detalistów” na rynku cyfrowych aktywów ma spore znaczenie.

 • Wskaźniki on-chain pokazują, że udział detalistów w rynku bitcoina jest obecnie rekordowy
 • Za inwestorów detalicznych uznaje się tych, których portfele akumulują maksymalnie 10 BTC
 • W grupie tej bardzo dużą rolę odgrywają jednak również najmniejsi, którzy nie posiadają więcej niż 1 BTC

Rekordowy udział inwestorów detalicznych na rynku BTC

– Jeszcze nie jest idealnie, ale solidnie jak na 12-letnie aktywo i zdecydowanie zmierza to w dobrym kierunku. Podaż bitcoina rozprasza się w czasie, podczas gdy baza posiadaczy walut fiat koncentruje się na wielorybach – napisał na Twitterze Will Clemente, analityk z Reflexivity Research, odnosząc się do danych Glassnode.

Wykres Glassnode udostępniony przez Clemente pokazuje procent podaży bitcoina w posiadaniu inwestorów detalicznych. Jak widać, od początku istnienia kryptowaluty ten procentowy udział cały czas stopniowo się zwiększa, a pod koniec 2022 roku rósł skokowo, aby pogłębić dotychczasowe maksima. Glassnode definiuje „inwestorów detalicznych” jako posiadających mniej niż 10 BTC w portfelu. Nie mówimy więc w tym przypadku tylko o tych najdrobniejszych inwestorach: taki portfel jest bowiem warty obecnie około 170 tys. dol.

Dane IntoTheBlock – innego dostawcy informacji związanych z blockchainem – potwierdzają wyliczenia udostępnione przez Glassnode. Wskaźnik pokazujący dystrybucję portfeli bitcoinowych sugeruje, że adresy posiadające 0-10 BTC stanowią 17,3% całkowitej podaży tego rynku.

Źródło: IntoTheBlock

Wartość znajdowała się na poziomie mniejszym niż 12% na początku 2020 roku, ale zaczęła rosnąć wykładniczo w 2022 roku. Inne okresy ciężkiej akumulacji detalicznej obejmowały koniec 2013 r. do początku 2014 r., a także końcówkę 2017 r. gdy rynek byka schylał się ku upadkowi.

Bitcoin w fazie akumulacji. Najmniejsi skupują najchętniej

Pod koniec listopada Glassnode wskazywało, że od czasu upadku giełdy kryptowalutowej FTX, krewetki (czyli posiadacze maksymalnie 1 BTC) zakumulowały 96,2 tys. bitcoinów, co było rekordowym wzrostem ich bilansu.

– Ta grupa posiada właśnie ponad 1,2 mln BTC, co jest odpowiednikiem 6,3% dostępnej podaży – komentował niemal miesiąc temu zespół analityczny Glassnode.

W tym samym czasie kraby (czyli posiadacze maksymalnie 10 BTC), również zwiększyli swoją akumulację, dodając do rachunków 191,6 tys. BTC w przeciągu 30 dni. Natomiast najwięksi inwestorzy bitcoinowi (wieloryby) z saldem co najmniej jednego tysiąca BTC, pozbywali się swoich kryptowalut. W przeciągu miesiąca wypuścili na giełdy około 6,5 tys. BTC. Dystrybucja była jednak relatywnie mała do ich ogólnego stanu posiadania, który wynosi 6,3 mln bitcoinów.

Od krewetki do humbaka, czyli ocean w świecie kryptowalut

Jeżeli wcześniej nie słyszałeś określeń krewetka, krab lub wieloryb odnośnie rynku cyfrowych aktywów, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Na rynku kryptowalut przyjęło się bowiem, że do określania poszczególnych grup inwestorów używa się nomenklatury „oceanicznej”:

 • krewetki – mniej niż 1 BTC
 • kraby – od 1 do 10 BTC
 • ośmiornice – od 10 do 50 BTC
 • ryby – od 50 do 100 BTC
 • delfiny – od 100 do 500 BTC
 • rekiny – od 500 do 1000 BTC
 • wieloryby – od 1000 do 5 000 BTC
 • humbaki – 5 000 BTC i więcej.

Określenie humbak pojawia się jednak zazwyczaj bardzo rzadko. Najczęściej do określenia największych posiadaczy, czyli od 1 tys. BTC wzwyż, używa się po prostu określenia wieloryb (z ang. whale).

Ruchy wielorybów – które często przenoszą kryptowaluty warte dziesiątki lub nawet setki milionów dolarów – można śledzić między innymi w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *