Analiza techniczna. Bitcoin wyłamuje 20 tys. dol., ether znowu patrzy na 1000 dol.4 min. czytania

Kryptowaluty po zamknięciu najgorszego kwartału i miesiąca w swojej dotychczasowej historii, próbowały w ostatnim tygodniu poprawić nastroje inwestorów. Pierwszy raz od dłuższego czasu świeca tygodniowa zamykała się wyraźniej na zielono. Nowy tydzień i aprecjacja dolara szybko ostudziły jednak zapędy byków, a bitcoin (BTC) oraz ether (ETH) ponownie tracą.

  • Notowania bitcoina naruszają psychologiczny poziom 20 tysięcy dolarów i poruszają się w układzie konsolidacyjnym podobnym do tego z przełomu maja i czerwca
  • Ether z kolei utrzymuje się jeszcze nad psychologicznym poziomem 1000 dol., ten zostanie jednak najprawdopodobniej wkrótce przetestowany
  • Wartość ETH względem BTC osuwa się wyraźnie z majowych szczytów, spadając od nich o 30% do poziomu 0,0536

Bitcoin znowu spada poniżej psychologicznego poziomu wsparcia. Co dalej?

Według Coinmarketcap.com, największa kryptowaluta na świecie straciła 3,5% w ciągu ostatnich 24 godzin. Bitcoin oddał wszystkie swoje zyski z zeszłego tygodnia i wrócił poniżej pułapu cenowego 20 000 dol. Cena BTC w momencie pisania tego tekstu wynosi 19 750 i jeżeli notowania utrzymają się poniżej psychologicznego wsparcia, niedźwiedzia presja może znowu zacząć wzrastać.

Jest to szybka zmiana po tym, co obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu: kryptowaluta odnotowała największy tygodniowy zysk w skali ostatnich 3 miesięcy. Wzrosła o 12% w zeszłym tygodniu, po tym jak wcześniej zamykała jeden z najgorszych miesięcy w swojej dotychczasowej historii.

Ostatnie spadki BTC wyraźnie obniżyły zaufanie inwestorów. Kiedy jednak rynek osiągnął poziom 22 000 dol. w dniu 8 lipca i ustabilizował się w tych okolicach, wydawało się, że może uda się zrealizować silniejsze odbicie.  Jednak bitcoin nadal znajduje się 71,1% poniżej swojego rekordu wszech czasów, który został ustanowiony 10 listopada 2021 r., czyli około osiem miesięcy temu.

Od strony technicznej widzimy, że BTC/USDT ponownie konsoliduje, podobnie jak miało to miejsce na przełomie maja-czerwca. Wybicie dolnego ograniczenia ruchu bocznego spowodowało jednak mocniejszy ruch w dół. Jego mierzony zasięg to niespełna 40%: gdyby obecna konsolidacja również wybiła tak dynamicznie w dół, to ceny mogłyby osunąć się w okolice zaledwie 10 tysięcy dolarów.

Bitcoin w zakresie konsolidacji. Wybicie z niej dołem może być jednak sygnałem do dalszych spadków. Źródło: Tradingview.com

Czy wiesz, że…
Analiza techniczna to metoda inwestycyjna stosowana do oceny i identyfikacji możliwości handlowych poprzez analizę trendów statystycznych. W przeciwieństwie do analizy fundamentalnej, która próbuje ocenić wartość papierów wartościowych na podstawie wyników biznesowych, takich jak sprzedaż i zyski, analiza techniczna skupia się na badaniu ceny i wolumenu.

Token sieci Ethereum praktycznie skazany na poziom 1000 dolarów

Pomimo obiecujących wzrostów z ubiegłego tygodnia, ether nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 1200 dol. i ponownie przesunął się do niedźwiedziej strefy. ETH od szczytu z 8 lipca, kiedy za jeden token płacono 1276 dol., znowu wyraźniej spadło i w momencie przygotowywania tego artykułu kosztuje 1060 dol.

Spadki bitcoina, siła dolara oraz ogólnie niedźwiedzie nastroje wśród inwestorów sugerują, że test psychologicznego wsparcia 1000 dol. jest jedynie kwestią czasu. Poniżej rzut oka na cenę ETH/USDT z perspektywy wykresu intraday, na interwale jednogodzinowym.

Przyspieszenie deprecjacji nastąpiło w momencie kiedy notowania zeszły poniżej 50% zniesienia wzrostów rysowanych od początku miesiąca. W tym samym miejscu doszło również do przecięcia ze sobą dwóch średnich: 50 i 200 EMA. Strefa pokrywała się również z linią trendu zaznaczoną na zielono.

Obecnie ETH/USDT zatrzymał się na wysokości 78,6% zniesienia Fibonacciego. Jeżeli poziom zostanie wybity: podobnie jak zielona strefa (lokalne dołki z początku miesiąca), wtedy najprawdopodobniej wrócimy do poziomu 1000 dolarów lub nawet zejdziemy niżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *