Bitcoin – czy kurs kryptowalut jest zależny od kursów gotówkowych?3 min. czytania

Mówiąc o cenie bitcoina zazwyczaj podaje się wartości wyrażone w dolarach amerykańskich. Ale wartość BTC można przedstawić w stosunku do każdej innej waluty (euro, franka, funta, czy złotego) oraz kryptowaluty (Litecoina, Bitcoin Cash, itd.). W dużym skrócie – tak, kurs kryptowalut jest zależny od kursów gotówkowych.

Waluta bazowa oraz waluta kwotowana, czyli podstawy tworzenia par walutowych

Na rynkach finansowych każde dobro, aktywo i instrument wyceniany jest względem czegoś, zazwyczaj waluty. Wartość złotówki można wyrażać w dolarach, euro i funtach, ale dotyczy to również złota, ropy naftowej, akcji spółek, czy kryptowalut. W związku z tym wartość BTC nie musi być podawana tylko w dolarach, ale również w innych jednostkach walutowych oraz kryptowalutowych.

Poprzez określanie zależności cen pomiędzy walutami tworzą się tak zwane pary walutowe przybierające formę WALUTA A/WALUTA B (np. USD/PLN). Pierwsza z walut przed ukośnikiem jest walutą bazową, druga jest natomiast walutą kwotowaną. Walutę bazową wykorzystuje się jako punkt odniesienia dla kursu walutowego albo prezentacji danych finansowych i pokazuje, ile za jedną jej jednostkę można nabyć jednostek waluty kwotowanej. Waluta kwotowana mówi natomiast ile jej jednostek należałoby sprzedać, aby nabyć walutę bazową:

Jeżeli kurs USD/PLN wynosiłby 3,50 zł oznacza to, że za jednego dolara można kupić 3,5 zł. Jednocześnie oznacza to, że potrzeba 3,50 zł, aby kupić jednego dolara

Zależność ta istniała będzie również na rynku kryptowalut i dotyczyła bitcoina, który standardowo wyceniany jest w dolarach (zapis BTC/USD). Ta para łącząca kryptowalutę i tradycyjną walutę mówi, ile dolarów można nabyć za jednego bitcoina oraz ile dolarów trzeba sprzedać, aby pozyskać pojedynczego BTC.

Ile za bitcoina w złotówkach, ile w euro, a ile w dolarach?

W momencie przygotowywania tego artykułu kurs Bitcoina wyrażony w poszczególnych walutach prezentował się następująco:

  • bitcoin w dolarach: 18 636 dolarów
  • bitcoin w euro: 15 650 euro
  • bitcoin w złotówkach: 70 116 zł

Patrząc na wykresy poszczególnych wycen widać, że w stosunku do dolara i euro bitcoin porusza się na wysokości najwyższych poziomów od grudnia 2017 roku, natomiast w stosunku do polskiego złotego jest najdroższy w historii. Potwierdza to, że kurs kryptowalut jest zależny od zmiany kursów gotówkowych.

Kurs BTC/PLN (jasnoniebieski), kurs BTC/USD (czerwony) i kurs BTC/EUR (granatowy) na przestrzeni czasu.
Źródło: Tradingview.com

Polski złoty do dolara (para walutowa USD/PLN) obecnie wyceniany jest na 3,76 zł, natomiast gdy bitcoin wyrażany w dolarach osiągał historyczne maksima, USD do PLN był jednym z tańszych w ostatnim czasie i kosztował około 3,40 zł. Ta kilkudziesięciogroszowa różnica pomiędzy ówczesną i obecną wyceną złotówki i dolara powoduje, że BTC wyrażany w USD nie pokonał historycznych maksimów, udało mu się to jednak w stosunku do o wiele słabszego obecnie PLN.

Gdy dolar słabnie, kurs bitcoina rośnie

Cena bitcoina na co dzień – wyrażana w dolarach amerykańskich – będzie zależna nie tylko od kondycji rynku kryptowalutowego, ale również od siły samego dolara. W momencie, gdy dolar w marcu był najsilniejszy od około 3 lat, kurs BTC znalazł się na kilkudziesięcio miesięcznych minimach. Od tego czasu notowania USD jednak cały czas stopniowo się osuwają spadając na dwuletnie dołki, a kurs BTC stopniowo zyskuje, korzystając między innymi właśnie z osłabienia amerykańskiej waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *