Bitcoin. Jak działa najstarsza kryptowaluta świata?2 min. czytania

Jak działa bitcoin

Użytkownik sieci Bitcoin może płacić najstarszą kryptowalutą bez konieczności posiadania głębokiej wiedzy technicznej o jej funkcjonowaniu. Z kolei żeby kupować i sprzedawać bitcoiny wystarczy rejestracja konta (portfela) w kantorze lub na giełdzie, a dla chętnych dodatkowo zainstalowanie portfela kryptowalutowego. W tym artykule skupimy się jednak głównie na samym bitcoinie, jako walucie cyfrowej. Jak działa kryptowaluta, czym jest blockchain oraz jak realizowane są transakcje?

Bitcoin wykorzystuje blockchain, czyli łańcuch bloków

Sercem funkcjonowania bitcoina jest blockchain, czyli po polsku łańcuch bloków, w którym zapisywane są informacje o wszystkich transakcjach. Upraszczając jeszcze bardziej, blockchain to po prostu współdzielona baza danych wszystkich transakcji bitcoinowych, otwarta dla każdego, dlatego każdy może zapoznać się z historią tych transakcji w dowolnej chwili. Co ważne, możliwość podglądu w historię transakcji nie oznacza, że można je zmieniać lub w nie w jakikolwiek sposób ingerować.

Transakcje realizowane są jako transfery dowolnej ilości BTC pomiędzy dwoma adresami (portfelami) bitcoin, które po ich potwierdzeniu, zostają uwzględnione w łańcuchu bloków (zostają dopisane do bloku).

Dla zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa, każdy portfel bitcoina posiada klucze prywatne, czyli informacje niejawne dla nikogo poza jego właścicielem. Prywatny klucz to Twoje kryptowalutowe hasło potwierdzające, że jesteś właścicielem danego portfela.

Dodatkowym celem klucza prywatnego jest uniemożliwienie dokonywania zmian i manipulacji w transakcjach przez osoby nieuprawnione do tego. W odróżnieniu od tradycyjnego przelewu, łańcuch bloków potwierdza transakcję niemal w czasie rzeczywistym i zazwyczaj w ciągu kilkunastu minut transfer trafia na portfel odbiorcy.

Bitcoiny możesz kupować nie tylko na giełdach, w kantorach oraz od innych osób, ale również stworzyć nowe, czyli w żargonie „wykopać” je w procesie zwanym miningiem, który zapewnia stabilność sieci oraz odpowiada za proces weryfikacji kolejnych transakcji.

Przetwarzanie transakcji bitcoinowych: jak działa mining, czyli wydobywanie kryptowalut

Kolejne ważne pojęcie w procesie funkcjonowania bitcoina to mining, czyli z angielskiego wydobycie (kopanie) kryptowalut. Polega ono po prostu na potwierdzaniu transakcji bitcoinowych poprzez dołączenie ich do łańcucha bloków.

Wydobywanie bitcoina pozwala realizować transakcje chronologicznie, neutralnie, a komputerom włączonym w proces miningu pozwala uzgadniać stan systemu oraz zachować jego równowagę. Transakcje układane są w większe bloki spełniające określone zasady kryptograficzne. Jedna osoba nie może w pełni kontrolować procesu zapisywania transakcji w łańcuchu bloków, zastępować jego części ani cofnąć transakcji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bitcoina, zapoznaj się z oryginalną pracą badawczą Satoshiego Nakamoto poświęconą BTC, która dostępna jest na stronie Bitcoin.org również w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *