Bitcoin. Kiedy kupić najstarszą kryptowalutę?3 min. czytania

Sympatycy rynku kryptowalut na pytanie „który moment do zakupu Bitcoina jest najlepszy” z pewnością odpowiedzieliby, że każdy. Jeżeli bowiem liczysz na wzrost wartości BTC do 20, 50 lub nawet 100 tysięcy dolarów i utrzymania jej przez wiele lat, to dokładny moment nabycia własnych BTC nie wydaje się tak istotny. Jeżeli jednak chcesz dokonać przemyślanej inwestycji, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, aby nie dołączyć do rynku, gdy ten jest ekstremalnie wykupiony.

Kiedy kupić Bitcoina? Moment wejścia w rynek ma ogromne znaczenie.

Moment kupna BTC z pewnością ma znaczenie, jeżeli nie dokonujesz inwestycji na następne 5 lub 10 lat. Wyobraźmy sobie, że dokonałeś zakupu w grudniu 2017 roku, gdy Bitcoin kosztował niemal 20 tysięcy dolarów. Po trzech miesiącach Twój portfel skurczyłby się o ponad 60%, cena BTC spadała bowiem w okolice 7 tysięcy dolarów. Dokonując tego samego zakupu w marcu 2020 roku i czekając trzy miesiące zarobiłbyś natomiast 110% (w tym czasie BTC kurs rósł i notowania bitcoina, z okolic 5 tysięcy dolarów, podskoczyły do ponad 10 tysięcy).

Niezależnie od tego o jakim rynku i jakim rodzaju aktywa mówimy, celem inwestora zawsze jest kupno po jak najbardziej atrakcyjnej dla niego cenie (najniższej) oraz sprzedaż po również możliwie najatrakcyjniejszej (najwyższej). Pomocnymi w określeniu, kiedy cena dociera do ekstremalnego punktu wyprzedania (dołka, od którego rozpacznie odbicie) są narzędzia analizy technicznej czyli analizy wykresu oraz analizy fundamentalnej mówiącej o kondycji Bitcoina jako waluty i perspektywach wzrostu jego popularności.

Cierpliwe osoby miały w 2020 roku okazję do zakupu Bitcoina po silnej przecenie, jeżeli jednak nie chcesz czekać parę miesięcy na odpowiednią okazję rynkową, tylko szybciej dołączyć do rynku, co można zrobić w takiej sytuacji?

Statystyka przychodzi z pomocą. Kiedy Bitcoin jest najtańszy?

Według badania przeprowadzonego przez portal LongHash, cena Bitcoina jest najwyższa w poniedziałek wieczorem, najniższa natomiast w piątek rano. Jest to wynik analizy 2-letniej historii notowań z uwzględnieniem wyceny w poszczególnych dniach tygodnia oraz godzinach.

Jak widać na powyższym wykresie, cena Bitcoina w przeciągu ostatnich dwóch lat była statystycznie najniższa w piątek około godziny 08:00 CET (06:00 UTC), najwyższa natomiast w poniedziałkowe wieczory o 24:00 CET (22:00 UTC).

Weekend wpływa na spadek ceny Bitcoina?

  • Mniej osób inwestujących, co wpływa na spadek płynności, mogąc wywoływać dynamiczniejsze spadki
  • Brak aktywnego rynku kontraktów terminowych, co również wpływa na spadek zmienności
  • Przerwa w pracy profesjonalnych i instytucjonalnych traderów

To jak często Bitcoin traci w weekend pokazuje między innymi wykres kontraktów terminowych, gdzie notowania w sobotę i niedzielę są niedostępne. Praktycznie każda luka spadkowa to dyskontowanie deprecjacji, która miała miejsce na giełdach kryptowalutowych w trakcie weekendu. Przykładowo jeszcze 8 maja 2020 roku za Bitcoina trzeba było zapłacić 10,5 tysiąca dolarów, w poniedziałek cena wynosiła już jednak 8800 dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *