Bitcoin. Kto za tym stoi?5 min. czytania

Stworzony w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego Bitcoin (BTC) jest pierwszą i nadal największą kryptowalutą, w ekosystemie, którego wartość obecnie wyceniana jest na kilkaset miliardów dolarów. Chociaż zyskał sobie popularność na całym świecie i codziennie wykorzystywany jest do realizacji około 350 tysięcy transakcji, to nadal nie wiadomo kto jest twórcą bitcoina.

Satoshi Nakamoto: tajemnicza postać lub grupa osób

Idea Bitcoina została po raz pierwszy przedstawiona a następnie zaimplementowana przez niejakiego Satoshiego Nakamoto. Pomimo upływu ponad 10 lat od powstania BTC, nadal nikt nie wie kim jest tajemniczy Satoshi, a przez lata powstało wiele pogłosek oraz teorii spiskowych dotyczących jego osoby. Najciekawsze z nich głoszą, że Satoshi to nie jedna osoba, ale cały zespół naukowców, sztuczna inteligencja, a nawet spisek amerykańskich służb wywiadowczych będący eksperymentem finansowym po wielkim kryzysie z 2008 roku.

Satoshi Nakamoto stworzył bitcoina i jest autorem jego białej księgi. Brał aktywny udział w rozwoju sieci nieprzerwanie do grudnia 2010 roku, po czym jego aktywność w Internecie oraz w społeczności BTC całkowicie ucichła. Od tego czasu wiele osób podawało się za Satoshiego lub za takiego bywało uznawanych. Do dzisiaj nie wiadomo jednak, jak naprawdę nazywa się autor bitcoina.

Przed usunięciem się w cień przekazał całą niezbędną dokumentację Gavinowi Andresenowi i kilku innym osobom, przetransferował istotne dla społeczności domeny na jej najważniejszych członków i zaprzestał dalszej działalności. Poza testowymi transakcjami, bitcoiny należące do Satoshiego pozostają nieaktywne od stycznia 2009 roku. W grudniu 2017, kiedy Bitcoin kosztował niemal 20 tysięcy dolarów, ich łączna wartość wynosiła 19 miliardów dolarów, czyniąc ówcześnie Satoshiego jedną z 50 najbogatszych osób na świecie.

Hal Finney

Hal Finney w historii bitcoina zapisał się jako osoba, która jako pierwsza poza Satoshim przeprowadziła transakcję w bitcoinie, jeszcze w 2009 roku. Ten znany informatyk i cypherpunk wysłał tez pierszego tweeta, w którym wspomniano nazwę bitcoin. Tweet ten stał się swoistą legendą wśród entuzjastów tej cyfrowej waluty. Nie należy więc się dziwić, że przez jakiś czas to właśnie jego podejrzewano o to, że jest Satoshim, a alternatywną pseudo personę wymyślił, żeby się chronić i odsunąć od siebie podejrzenia. Jeśli to Hal był Satoshim Nakamoto, to zmarł on w sierpniu 2014 roku z powodu postępującego stwardnienia rozsianego bocznego a my nigdy nie poznamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dla bitcoina jednak zdecydowanie lepiej, żeby osoba twórcy na zawsze pozostała anonimowa.

Dorian Nakamoto

Ikoną i wizualną reprezentacją Satoshiego stał się również, zrządzeniem losu, Dorian Nakamoto. Dorian został ujawniony jako domniemany Satoshi Nakamoto przez reporterów Newsweeka. Za faktem że jest on Satoshim przemawaiło jego nazwisko oraz drugie imię (Satoshi właśnie) plus fakty, że z wykształcenia jest inżynierem oraz mieszkał blisko wspomnianego wyżej Hala Finney’a. Podejrzenia jednak szybko zostały oddalone. Po pierwsze żadna postać, która chce pozostać anomimowa, nie użyje do tego swojego imienia i nazwiska, po drugie Dorian już od dawna nie pracował w zawodzie, po trzecie stanowczo temu zaprzeczył. Po całej aferze Dorian dostał od społeczności ponad 100 bitcoinów, żeby mógł założyć sprawę cywilną newsweekowi. Od czasu afery ma darmowy wstęp na wszystkie największe konferencje bitcoinowe i jest jedną z najbardziej lubianych postaci w społeczności.

Źródło: https://www.bitcoinforensics.it/

Nick Szabo

Nick Szabo to kryptograf i programista, m.in. twórca projektu cyfrowej waluty „bit gold”, która uznana została za bezpośredniego prekursora bitcoina. Nick jako pierwszy wprowadził też w świat programistów pojęcie „smart kontraktu”. Dominic Frisby (pisarz) i Nathaniel Popper (reporter dla New York Timesa) stwierdzili niezależnie od siebie, że jest najbardziej prawdopodobne, że to właśnie Nick Szabo jest Satoshim, jednak w prywatnej konwersacji między Nickiem a Dominiciem Nick stwierdza, że „(…) twierdzenie, że jestem Satoshim to błąd, ale już trochę się do tego [powtarzającego się błędu – przyp. red.] przyzwyczaiłem”.

Oszust Craig Wright

Po pięciu latach prób ustalenia tożsamości Satoshiego Nakamoto, na rynku pojawił się Craig Wright, australijski wykładowca i przedsiębiorca, który zaczął rościć sobie prawo do stworzenia bitcoina i pseudonimu Satoshiego. Do dzisiaj próbuje udowodnić swoje racje sądownie, co jak na razie jest procesem nieskutecznym. Co więcej jego działania doprowadziły do podziału sieci Bitcoin Cash (fork) i powstania nowej kryptowaluty jaką jest Bitcoin SV (BSV). Skrót SV odnosi się do Satoshi’s Vision (Wizji Satoshiego) i ma oznaczać, że jedynie BSV jest oryginalnym bitcoinem podążającym za początkową ideą Nakamoto.

Próba udowodnienia swojej tożsamości jako Satoshiego ma również drugie dno. Chodzi tutaj o majątek, który w bitcoinach miał zgromadzić zmarły Dave Kleiman, ekspert od kryptografii. Wright wielokrotnie wspominał, że współpracował z Kleimanem przy pracy nad bitcoinem i że posiada klucze do adresów gromadzących nawet 1 milion BTC. Wszystko okazało się jednak mistyfikacją i Wright do dzisiaj nie udowodnił, że jest inaczej.

Jest jeszcze przynajmniej kilka postaci „podejrzanych” o bycie Satoshim, których nie wspomnieliśmy, warto się im przyjrzeć, kto wie, może któraś z nich to faktycznie legendarny twórca. Istnieją też podejrzenia, że Satoshi to cała grupa osób, ale to już temat na osobny artykuł…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *