Bitcoin ma kosztować 180 tys. dolarów w 2025 roku, twierdzą eksperci3 min. czytania

kursy kryptowalut

Przyszłe prognozy cen bitcoina zawsze budzą sporo emocji wśród sympatyków kryptowalut. BTC znany jest z tego, że gdy rośnie to aprecjacja może być wykładnicza, z drugiej strony śmiałe projekcje rekordowych wzrostów w przyszłych latach przez wielu traktowane są z przymrużeniem oka. W tym tekście – w ramach ciekawostki – chcielibyśmy pokazać Wam jedną z takich prognoz. Jej autorem jest portal Finder.com, który regularnie przeprowadza sondaże wśród „specjalistów z branży technologii finansowej”.

  • Zdaniem ankietowanych w okresie od 28 marca do 11 kwietnia bieżącego roku, cena BTC w tym roku sięgnie ponad 65 tysięcy dolarów
  • Do 2025 roku ma wzrosnąć natomiast do niemal 180 tysięcy dolarów, aby w 2030 osiągnąć pułap 420 tysięcy dolarów
  • W porównaniu z raportem opublikowanym w styczniu, prognoza dla kolejnych trzech lat jest nieco bardziej niedźwiedzia, wypadając o 20 tysięcy dolarów niżej.

Finder mierzy obecne przewidywania ekspertów co do przyszłej ceny BTC za pomocą 2 osobnych ankiet. W cotygodniowym sondażu panel 5 specjalistów z branży fintech odpowiada na pytanie, czy jest nastawiony pozytywnie, negatywnie czy neutralnie do BTC w krótkim terminie.

Większa kwartalna ankieta, której najnowsze wyniki zostały opublikowane w tym miesiącu, pyta natomiast 35 ekspertów z branży o ich przemyślenia na temat tego, jak BTC będzie się zachowywał w ciągu następnej dekady.

Z wyników sondażu wynika co następuje: bitcoin będzie wart w tym roku 65 185 dolarów, a następnie wzrośnie do 179 280 dolarów do 2025 r. oraz do 420 240 dolarów w 2030.

Jeżeli chodzi o wyniki ankiety krótkoterminowej, to obecnie prezentuje ona neutralne nastawienie do ceny BTC:

Nastawienie do cen BTC pozostaje neutralne w krótkim terminie. Źródło: Finder.com

W długiej perspektywie prognozy prezentują się bardzo byczo

Tak jak wspomniano powyżej, w perspektywie kolejnych lat eksperci spodziewają się dynamicznego wzrostu cen BTC. Z obecnych poziomów – około 40 tysięcy dolarów – oznaczałoby to ponad czterokrotny wzrost do 2025 r. i dziesięciokrotny do 2030:

Wzrostowe prognozy dla przyszłych cen bitcoina. Źródło: Finder.com

Ben Ritchie, dyrektor zarządzający Digital Capital Management Pty Ltd i jeden z ankietowanych, przewiduje, że pod koniec 2022 r. wartość kryptowaluty wyniesie 100 000 USD. Jego zdaniem głównym powodem jest poziom podaży cyfrowych aktywów.

– W coraz większym stopniu „zaufanie” staje się głównym kryterium dla inwestorów – czy możemy ufać systemowi gospodarczemu i osobom, które nim kierują? Zaufanie zostało utracone, a w sytuacji, gdy gospodarka znajduje się na nieznanym terytorium, bitcoin stanowi realną alternatywę. Zaufanie do kodu i matematyki, bez żadnej interwencji, ma duże znaczenie w ujęciu globalnym. Ponieważ istnieje nieograniczona podaż walut fiat, najlepszym sposobem dla osób i instytucji na zachowanie siły nabywczej jest wejście w posiadanie rzadkich aktywów, takich jak właśnie BTC – prognozuje.

Joseph Raczynski, technolog i futurysta z Thomson Reuters, również przedstawił wyższą od przeciętnej prognozę na koniec 2022 roku (90 000 dolarów), ale uważa, że przyszłe zyski będą następowały w sposób zmienny. Na rynku toczyć ma się walka pomiędzy firmami stawiającymi na innowacje, a rządami, chcącymi regulować branżę, spowalniając tym samym jej rozwój.

Co więcej, 67% ankietowanych jest zdania, że obecnie jest odpowiedni czas na kupno kolejnych kryptowalut. 24% twierdzi natomiast, że lepiej skupić się na HODL-owaniu, a tylko 9% sugerowało sprzedaż. Nastroje na rynku pozostają więc wyraźnie akumulacyjne, nawet pomimo ostatnich spadków cen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *