Bitcoin na jeden dzień stał się rzadszy niż złoto!5 min. czytania

btc rzadszy niż złoto

Wielu analityków zwróciło na początku lipca 2021 roku uwagę na fakt, że wskaźnik rentowności górników kryptowalutowych — Puell Multiple (mnożnik Puella) — spadł do strefy „niedowartościowania”. Wskaźnik ten oblicza się na podstawie stosunku dziennego (zagregowanego) przychodu górników w dolarach amerykańskich do 365-dniowej średniej ruchomej. Jego wartości znalazły się na tak niskich poziomach, że bitcoin przez chwilę (a dokładnie przez jedną sesję) był rzadszy niż złoto.

 • Zdaniem sympatyków kryptowalutowych, gdy BTC osiągnie swoją pełną podaż (21 mln monet po roku 2140) stanie się rzadszy (z angielskiego scarce, oznaczającego deficytowy, ograniczony, rzadki) od złota.
 • Jak pokazuje Puell Mutliple, sytuacja taka miała miejsce na chwilę 28 czerwca, gdy przez migrację chińskich górników znacznie spadło tempo wydobycia w sieci bitcoina.
 • Sytuacja powróciła szybko do normy, był to jednak dopiero piąty raz w historii BTC kiedy mnożnik Puella znalazł się na tak niskich poziomach.

Kryptowaluty i Puell Multiple informacje podstawowe

Mnożnik Puella bada podstawy rentowności wydobycia i sposób, w jaki kształtuje ona cykle rynkowe. Oblicza się go na podstawie stosunku dziennej emisji monet (w dolarach) i 365 średniej kroczącej dziennej emisji monet (również w dolarach).

Wskaźnik stosowany jest od marca 2019 roku i wziął swoją nazwę od autora, Davida Puella. Interpretacja Puell Multiple może być, ogólnie rzecz biorąc, rozpatrywana w następujących ramach:

 • Wysokie wartości wskazują, że obecna rentowność górników jest wysoka w porównaniu do średniej rocznej. W związku z tym, motywacja górników do upłynniania swoich bitcoinów jest wysoka i można oczekiwać większej presji sprzedaży.
 • Niskie wartości wskazują, że obecna rentowność górników jest niska w porównaniu do średniej rocznej. W związku z tym, stres związany z małymi dochodami może stać się ważnym czynnikiem i niektórzy górnicy mogą być zmuszeni do rozpoczęcia redukcji mocy haszowania poprzez wyłączenie platform. Zwiększy to udział mocy haszowania pozostałych górników, którzy będą musieli sprzedać mniej monet na pokrycie swoich operacji, zmniejszając tym samym swój wpływ na podaż.
 • Wydarzenia związane z halvingiem spowodują spadek bieżącej emisji monet o 50% w stosunku do roku poprzedniego, co spowoduje natychmiastowe zmniejszenie o połowę mnożnika Puella. Wpływ na rentowność górników będzie więc taki, jak w punkcie dotyczącym niskich wartości opisywanych powyżej.

Spadek wskaźnika do historycznie niskich wartości jest bardzo rzadkim zjawiskiem, które miało miejsce tylko pięć razy w historii rynku kryptowalut, zazwyczaj podczas ogólnej kapitulacji rynku i spadku wyceny BTC.

Jak widać na poniższym wykresie ostatni raz spadek mnożnika następował w czasie halvingu nagrody za wydobycie nowych bloków w sieci Bitcoina. Teraz ma on miejsce w związku z „wielką migracją” górników kryptowalutowych z Chin.

Mnożnik Puella. Źródło: Glassnode

Głównym powodem, dla którego Puell Multiple spadł tak drastycznie w ostatnim czasie według firmy analitycznej Glassnode (a następnie szybko się odwrócił), były tak naprawdę kwestie techniczne:

 • Czas wydobycia nowych bloków zwolnił o 226% w dniu 28 czerwca.
 • Oznacza to, że tylko 58 z docelowych 144 bloków zostało wydobytych tego dnia (40%).
 • W rezultacie tylko 40% oczekiwanych BTC zostało wydanych tego dnia, przez co łączne przychody górników spadły o 60%.
 • Korekta trudności wydobycia bardzo szybko skorygowała te spore różnice.

W rzeczywistości wskaźnik emisji bitcoinów spadł do najniższego w historii poziomu 0,71%, co sprawiło, że stosunek zapasów do przepływu wyniósł 140. Bitcoin był technicznie ponad dwukrotnie rzadszy niż złoto. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, nawet chociaż miało miejsce zaledwie przez jeden dzień komentuje Glassnode w swojej najnowszej analizie.

Czy wiesz, że…

Zdaniem analityka Bloomberga, Mike’a McGlone’a, bitcoin może stać się stukrotnie droższy od złota w długiej perspektywie czasu. McGlone jednocześnie twierdzi, że zmienność BTC w przeciągu następnej dekady będzie porównywalna do tej, którą prezentuje żółty metal.

Bitcoin i częste porównanie do złota

Analitycy, eksperci i inwestorzy kryptowalutowi od lat porównują złoto i bitcoina do siebie, a część nazywa kryptowalutę „cyfrowym złotem”. Z kolei krytycy technologii cyfrowych walut negują tezy mówiące, że BTC podobnie jak szlachetny metal jest zabezpieczeniem przed inflacją i bezpieczną przystanią w czasie rynkowych zawirowań.

Porównania zazwyczaj dotyczą kilku kluczowych czynników:

 • Rzadkość — zarówno złoto jak i BTC są rzadkimi zasobami. Istnieje skończona ilość bitcoinów i wszystkie z nich znajdą się w obiegu w okolicach 2140. Podczas gdy istnieje tylko 21 milionów BTC, wciąż nie wiadomo, kiedy całe złoto świata zostanie wydobyte.
 • Przejrzystość i bezpieczeństwo złoto posiada efektywny system handlu i wkroczyło w erę nowoczesności z zamówieniami i dostawami online. Jest również bardzo trudne do skorumpowania lub sfałszowania. Bitcoin jest również trudny do podrobienia ze względu na jego złożone algorytmy i zaszyfrowaną, zdecentralizowaną naturę.
 • Wewnętrzna wartość dzięki swoim cechom chemicznofizycznym złoto od wieków uważane jest za jeden z najlepszych nośników wartości. Bitcoin dzięki swojej cyfrowej formie zdaniem swoich zwolenników również ma pozwolić na przechowywanie długoterminowej wartości.
 • Zmienność — z zasady złoto jest o wiele mniej zmienne niż bitcoin, jednak w okresach konsolidacyjnych BTC może prezentować mniejszą fluktuację niż cenny kruszec. Przykładowo w czerwcu 2021 roku zmienność złota wyniosła 7,2% w skali miesiąca. W tym samym czasie bitcoin również tracił, jednak mniej (6,2%).

To, że bitcoin jest rywalem złota, potwierdza między innymi zespół banku inwestycyjnego JPMorgan. Na początku roku ekonomiści instytucji stwierdzali, że aktywo może rosnąć do 146 tysięcy dolarów i stać się istotną konkurencją dla cennego metalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *