Bitcoin po 100 tys. dol. w tym roku? Ether ma wyprzedzić BTC5 min. czytania

bitcoin ether prognozy 2021

Prognozy zespołu analitycznego Bloomberga pod kierownictwem Mike’a McGlone’a

Starszy analityk rynków towarowych w Bloomberg Intelligence, Mike McGlone, wraz ze swoim zespołem przygotował kolejny raport podsumowujący najważniejsze wydarzenia na rynku kryptowalutowym oraz przedstawiający prognozy na najbliższe miesiące. Z raportu wyciągnąć można dwa istotne wnioski: bitcoin (BTC) jeszcze w tym roku może kosztować 100 tys. dol., a ether (ETH) ostatecznie osiągnie wyższą kapitalizację rynkową niż najstarsza kryptowaluta.

  • Bloomberg jest zdania, że bitcoin prędzej pokona poziom 100 tys. dol., niż spadnie poniżej 20 tys. dol.
  • Ciągły wzrost wolumenu sieci Ethereum względem Bitcoina pokazuje natomiast, że ostatecznie ETH osiągnie wyższą kapitalizację niż BTC.
  • Bloomberg Intelligence nie wyklucza, że ether będzie kosztował ponad 10 tys. dol.

Bitcoin po 100 tysięcy dolarów w tym roku?

Trwałe przebicie górnej granicy przedziału 30-40 tys. dol. za jednego bitcoina jest bardziej prawdopodobne od czasu majowej bessy, a ether znajduje się na ścieżce hossy o wyższej stopie zwrotu, informuje w czerwcowym raporcie Mike McGlone.

Połączenie tych dwóch instrumentów wydaje się coraz bardziej konieczne dla uczestników rynku kryptowalutowego, podobnie jak w przypadku posiadania przez inwestorów bitcoina i złota. Spekulacyjny nadmiar został zredukowany podczas majowej wyprzedaży, a bycze czynniki fundamentalne wykazują poprawę. Dominacja dolara rośnie w cyfrowym świecie, o czym świadczy awans stablecoina tether (USDT) na pozycję numer 3 wśród aktywów kryptowalutowych.

Skupienie się na zużyciu energii przez Bitcoina podkreśla solidność największej na świecie zdecentralizowanej sieci, a także rzuca światło na sieć Ethereum. Wśród zwiększonej kontroli chińskie sankcje za wydobycie przyspieszają migrację w kierunku odnawialnych źródeł energii, jednocześnie podnosząc poziom zimnej wojny kryptowalutowej, w której Stany Zjednoczone są daleko z przodu.

– Trend kryptowalutowy jest wzrostowy. Około 40 tys. dol. może być chwilowym oporem, co widzimy jako odpoczynek w ramach rynku byka w ekosystemie kryptowalut. Ether będący obecnie numerem dwa szybko zmierza w kierunku statusu głównego aktywa pod względem kapitalizacji rynkowej i jest głównym czynnikiem napędzającym Bloomberg Galaxy Crypto Index w 2021 roku. Bardziej prawdopodobne jest, że bitcoin wznowi aprecjację w kierunku oporu 100 tys. dol., niż utrzyma się poniżej 20 tys. dol. – uważa Mike McGlone.

Wartość indeksu Bloomberga mierzącego wycenę rynku kryptowalutowego. Bazuje głównie na zmianie ceny etheru i bitcoina. Źródło: Bloomberg

Czy wiesz, że…

Bloomberg Galaxy Crypto Index zostały uruchomione przez Bloomberg Galaxy Digital Capital Management i jest indeksem ważonym kapitalizacją rynkową, zaprojektowanym w celu mierzenia wyników największych aktywów cyfrowych będących w obrocie w dolarach amerykańskich. Kwalifikujące się składniki indeksu są zdywersyfikowane w różnych kategoriach, w tym sklepach wartości, środkach wymiany, protokołach inteligentnych kontraktów i aktywach prywatnych.

Ethereum w kierunku pokonania kapitalizacji sieci Bitcoina

Bitcoin skorygował się o około 50% od swojego maksimum z 2021 roku i wydaje się budować bazę w okolicach 30 tys. dol., zauważają analitycy Bloomberga. Poziom ten znajduje się w pobliżu ceny końcowej z zeszłego roku i 12-miesięcznej średniej ruchomej. Bloomberg Galaxy Crypto Index (BGCI), który wzrósł o około 130% w 2021 roku, jest podobnie zdyskontowany od swojego szczytu, który na początku maja wynosił ponad 250%.

Wiele ze spekulacyjnych ekscesów zostało usuniętych, a fundamentalne podstawy są nienaruszone. Około 80% BTC i ETH, większość wyników BGCI pochodzi z szerszego postrzegania pierwszej kryptowaluty jako globalnego cyfrowego aktywa rezerwowego oraz przyspieszającej cyfryzacji technologii finansowych i systemu monetarnego. Tether, trzecia na świecie kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, jest cyfrowym dolarem i tokenem sieci Ethereum piszą analitycy Bloomberga.

Ich zdaniem Ethereum znajduje się na drodze do przeskoczenia kapitalizacji rynkowej sieci Bitcoina. Podkreślając korzyści płynące z dywersyfikacji, zwłaszcza w tak cały czas młodej klasie aktywów jak kryptowaluty, trwałym trendem wydaje się stały wzrost kapitalizacji ETH względem BTC.

Obydwie sieci posiadają mocne podstawy, ale fundamenty i liczba metod zastosowania w przypadku etheru są coraz mocniejszą konkurencją dla głównego argumentu wspierającego bitcoina, który mówi, że jest on doskonałym magazynem wartości.

Nasza grafika przedstawia wolumen jako wiodący wskaźnik postępu Ethereum (ETH), który osiągnął poziom 50% w stosunku do Bitcoina pod względem kapitalizacji rynkowej. 10-dniowy średni wolumen obrotu ETH z Coinmarketcap wzrósł około dwukrotnie w kierunku 80% wolumenu Bitcoina od początku 2021 roku. Ethereum musi stawić czoła konkurencji ze strony innych platform kryptowalutowych i inteligentnych kontraktów, ale kryptowaluta wygrała wyścig o przyjęcie jako docelowa dla digitalizacji pieniędzy i finansów – podsumowuje raport autorstwa Bloomberga.

Na wykresie widać porównanie dziesięciodniowego wolumenu ETH oraz BTC (biała linia) oraz zmianę stosunku kapitalizacji ETH względem BTC (żółta linia). Źródło: Bloomberg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *