Bitcoin pokonuje 30 tys. dol. Analitycy patrzą na AVAX i ETH4 min. czytania

Bitcoin (BTC) zyskuje w poniedziałek 4% i pokonuje psychologiczny opór na wysokości poziomu 30 tysięcy dolarów, co może być sygnałem zakończenia rekordowo słabej passy. Po raz pierwszy w historii kurs BTC spadał bowiem przez dziewięć tygodni z rzędu, z poziomu 48 160 dol. notowanego pod koniec marca do dołka 28 000 w zeszłym tygodniu.

  • Najstarsza i największa kryptowaluta ma na swoim koncie rekordowe dziewięć tygodni spadków z rzędu, koniec maja zdaje się przynosić jednak uwolnienie
  • Wszystko za sprawą spadku awersji do ryzyka na światowych rynkach, co widać między innymi po wzrostach głównych indeksów Wall Street
  • Analitycy z Polski zwracają uwagę jednak nie tylko na samego BTC, ale również na potencjał ETH oraz AVAX

Bitcoin znalazł okazję do odbicia. 30 maja płacimy za niego ponad 30 tysięcy dolarów

Spadek bitcoina nastąpił wraz z obawami o inflację w gospodarce amerykańskiej, ale i globalnej, odejściem od ryzykownych aktywów i ryzykiem systemowym w branży kryptowalutowej. Ostatni tydzień przyniósł jednak (najprawdopodobniej) rozrysowanie lokalnego dołka na głównych indeksach Wall Street i odwrócenie wzrostów dolara amerykańskiego. Pod koniec maja korzystać zaczął z tego również BTC.

Wykresy sugerują, że bitcoin znalazł silne wsparcie w okolicach 28-29 tys. dol., który to poziom był testowany kilka razy w ciągu ostatnich tygodni. Zamknięcie poniżej mogłoby oznaczać, że kryptowaluta spadnie nawet do okolic 20 tys. dol., czyli maksimów z 2017 roku. Tak się jednak na szczęście nie stało, a BTC jak na razie powraca nad istotny dla siebie techniczny obszar 30 tys. dol.

Bitcoin odbija od ważnego wsparcia i powraca nad poziom 30 tysięcy dolarów. Źródło: Tradingview.com

Odczyty wskaźnika siły względnej (RSI) – narzędzia używanego przez inwestorów do obliczania wielkości ruchu cen aktywów – spadły do poziomu prawie 30 (poziomu wyprzedania, niedowartościowania), co sugeruje oznaki odbicia od lokalnego dołka cenowego. Krótkoterminowi kupujący mogą wzmocnić w tym tygodniu impet zakupowy, napędzani przez szereg danych makroekonomicznych publikowanych w tym tygodniu.

Poniedziałkowa zwyżka jest również wynikiem wzrostu na rynkach azjatyckich w związku z doniesieniami, że główne chińskie miasta zaczęły łagodzić restrykcje związane z koronawirusem po miesiącach ścisłych lockdownów. Inwestorzy obstawiają, że ponowne otwarcie gospodarki może wywołać wzrost wydatków konsumpcyjnych, co może zwiększyć przychody firm w nadchodzących tygodniach i oznaczać rozrysowanie dołka również na lokalnym rynku akcji.

Niektórzy analitycy stwierdzili, że inwestorzy będą nadal oceniać reakcję cenową przed ulokowaniem kapitału. Polskie domy maklerskie zwracają uwagę natomiast na konkurentów bitcoina, tokeny sieci Ethereum oraz Avalanche.

Avalanche mocno w górę, ether „wykresem dnia”

Gdy BTC rośnie o ponad 4% w poniedziałek, jeszcze silniej i wyraźniej zyskują altcoiny. Uwagę na to zwrócili między innymi analitycy TMS Brokers, którzy piszą o sieci Avalanche i jej natywnym tokenie AVAX.

„Kryzys w świecie wirtualnych walut tylko pogłębił zapaść przenosząc kurs na aktualny poziom, który jest już znacznie poniżej 37 dol. (kwotowanie wynosi teraz 27,22 dol). Od 13.05 do 23.05 można było wykazać pewną tendencję do konsolidacji, gdyż kurs nie wyznaczył określonego trendu. Zaś po tym kolejne 4 sesje wyznaczyły się poważnymi spadkami do ok. 20 USD. Ważną kwestią zaś jest czy minimum z piątkowej sesji okaże się być dniem kiedy trend spadkowy się odwróci, gdyż sesja weekendowa zaprezentowała dość wyraźne pole do wzrostów” – komentowali analitycy domu maklerskiego.

Avalanche rosło dzisiaj nawet o 13%, a od sobotniego poranka dodaje do swojej wartości 25%. Obecna wycena aktywa to około 27 dolarów.

Z kolei analitycy XTB zwracają uwagę na głównego konkurenta BTC, a mianowicie token natywny sieci Ethereum, ether (ETH). Ich zdaniem ETH/USDT jest „wykresem dnia”, wszystko za sprawą wzrostu o 5-6% i powrotu nad poziom 1900 dolarów.

„Patrząc na wykres na interwale D1, widzimy, że udało się zatrzymać ostatnie spadki w strefie wsparcia 1715 dolarów. Obszar ten był testowany trzykrotnie w okresie maj-lipiec 2021, ale za każdym razem udawało się odeprzeć atak sprzedających (…) ETH jest już notowany 10% powyżej ostatniego lokalnego minimum i obecnie próbuje przebić się powyżej krótkoterminowego obszaru konsolidacji (…)” – stwierdzał zespół XTB.

Swoją analizę podpiera wykresem z zaznaczonym mierzeniami Fibonacciego (trend wzrostowy z drugiej połowy 2021 roku). Według nich pierwszy istotny opór znajduje się w okolicach poziomu 2500 dolarów, kolejny już niemal przy 3000 dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *