Bitcoin powyżej 300 tys. dol. w 2030 roku? Prognozy BTC według Finder.com3 min. czytania

Serwis Finder.com na podstawie przeprowadzanych wśród ekspertów rynkowych regularnych ankiet prognozuje, że bitcoin (BTC) będzie wart 25 473 dol. do końca 2022 roku, a następnie wzrośnie do 106 757 dol. do 2025 roku. Natomiast trzymanie go do 2030 roku może przynieść naprawdę oszałamiającą stopę zwrotu, osiągając ostatecznie poziom powyżej 300 tys. dol.

  • Finder mierzy przewidywania ekspertów dotyczące przyszłości ceny bitcoina poprzez 2 ankiety.
  • Regularne sondaże pytają rotacyjny panel 5 specjalistów z branży fintech, czy są byczo, niedźwiedzio czy neutralnie nastawieni do BTC na 2 tygodnie do przodu.
  • Większa, kwartalna ankieta pytania o pinię natomiast 53 ekspertów branżowych. Na podstawie ich opinii próbuje natomiast zakładać jak cena bitcoina będzie zachowywała się w kolejnej dekadzie

Ile za bitcoina w 2022,  2025 roku i 2030 roku?

Cena Bitcoina (BTC) ma skoczyć do 25 473 dolarów do końca 2022 roku, według panelu Findera składającego ze specjalistów z branży fintech. W momencie przygotowywania tego artykułu i aktualizacji prognoz, za jednego BTC płacono około 20 tys. dol.

W najwyższym momencie ankietowani zakładają, że BTC osiągnie 35 484 dolarów w 2022 roku, ale przewiduje również dno na poziomie zaledwie 13 676 dolarów zanim bieżący rok dobiegnie końca.

Jeżeli chodzi natomiast o dłuższą perspektywę, to najnowsze badanie zakłada, że w przeciągu następnych trzech lat bitcoin znacznie wzrośnie z obecnych poziomów. Projekcje na 2025 rok zakładają osiągnięcie pułapu 106 tys. dol. Warto jednak zaznaczyć, że wcześniejsze raporty z kwietnia i stycznia mówiły nawet o ponad 190 tys. dol. w tym samym okresie.

W ujęciu niemal całej dekady i patrząc na 2030 rok, eksperci ankietowani przez Finder.com uważają, że cena BTC może dojść do poziomu ponad 314 tys. dol. Podobnie jednak jak w przypadku prognoz dla 2025, tutaj również widać osunięcie w porównaniu do projekcji z pierwszych miesięcy roku. Wcześniej, ci sami eksperci zakładali aprecjację do 406-420 tys. dol.

Jak przyznają obecnie, za obniżkę ich prognoz odpowiada utrzymujący się na rynku kryptowalut okres „zimy”, czyli trendu spadkowego.

Prognozy dla cen bitcoina w 2022, 2025 oraz w 2030 roku. Źródło: Finder.com

Za kryptowalutową zimę odpowiada polityka pieniężna i upadek LUNY

Przy średniej prognozie na koniec roku dla bitcoina niewiele wyższej niż jego cena w momencie pisania tego tekstu, nie jest zaskoczeniem, że większość panelistów Findera (77%) twierdzi, że oficjalnie jesteśmy w trakcie kryptowalutowej zimy. Zaledwie 8% jest zdania, że nie jesteśmy w trakcie zimy, podczas gdy pozostałe 15% nie jest pewne.

Kryptowalutowa zima zazwyczaj charakteryzuje się przedłużonym okresem konsolidacji po gwałtownym załamaniu cen. W tym przypadku krach nastąpił w maju i został wywołany przez kilka wydarzeń, z których największym według badanych były globalne podwyżki stóp procentowych (70%). Do tego doszedł upadek sieci Terra (LUNA) (68%), zacieśnianie bilansów przez banki centralne (47%) i rosnąca inflacja (40%).

Jak długo trwać ma okres spowolnienia i braku wzrostów? Tutaj zdania są mocno podzielone. Tylko 29% badanych uważa, że bitcoin odrodzi się w tym roku. 46% twierdzi, że odbudowa potrwa do 2023 roku, a 24% twierdzi, że do 2024 lub nawet dłużej.

Pomimo spadków i konsolidacji na wielomiesięcznych minimach, tylko 10% badanych uważa, że obecnie warto sprzedawać bitcoina. 50% przemawia raczej za jego kupowaniem, 40% wskazuje natomiast na HODL-owanie, czyli utrzymywanie swoich pozycji na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *