Bitcoin powyżej 60 tys. dol. Kurs BTC/USD krok od historycznych maksimów4 min. czytania

Bitcoin powyżej 60 tys. dol.

Czy notowania najstarszej kryptowaluty jeszcze w tym miesiącu przekroczą próg 65 tys. dol.?

W dniu 14 kwietnia notowania bitcoina (BTC) testowały poziom 64 895,22 dol., który do dzisiaj pozostaje historycznym maksimum i rekordem cenowym (z ang. ATH) najstarszej kryptowaluty. Od tego czasu aktywo zatoczyło spore koło, spadając o ponad 50% poniżej poziomu 30 tys. dol., aby następnie równie dynamicznie powrócić do zdecydowanie wyższych pułapów cenowych. W październiku BTC pokonuje ponownie 60 tys. dol., a zdaniem sympatyków kryptowaluty ustanowienie nowego rekordu to jedynie kwestia czasu.

  • W momencie przygotowywania tego artykułu bitcoin kosztuje 62 tys. dol. i trzyma się najwyższych poziomów od kwietnia.
  • Kurs BTC/USD pogłębiał lokalne maksima we wtorek, 19 października, testując poziom 62 991 dol. Z tego punktu do rekordu brakuje mu już niespełna 2 tys. dol.
  • Jako ciekawostkę warto podać fakt, że bitcoin osiągnął tego samego dnia rekordowe wartości, jednak wyceniany względem złotego (BTC/PLN).

Bitcoin odrabia 115% od lipcowych dołków

Od dnia 13 kwietnia rozpoczęła się kapitalizacja byków na rynku bitcoina, która przerodziła się w dynamiczny trend spadkowy. W efekcie do połowy czerwca kryptowaluta traciła około 56% i testowała poziomy poniżej 30 tys. dol. 

Pułap był testowany trzykrotnie na przestrzeni dwóch miesięcy i okazał się technicznie bardzo silnym wsparciem technicznym (wcześniej testowanym również na początku roku). Bitcoin rozrysował formację potrójnego szczytu, której potwierdzeniem okazało się wybicie oporu na wysokości poziomu 40 tys. dol. 

Ten następnie przejął rolę wsparcia, od którego pod koniec września rozpoczął się wyraźny wzrostowy rajd wypychający notowania na obecne, lokalne maksima. BTC/USD jest teraz tylko jeden krok od testu historycznych cen.

Bitcoin powyżej 60 tys. dol. Źródło: Tradingview.com

Najstarsza kryptowaluta notuje obecnie jeden z najlepszych miesięcy w swojej historii, rosnąc od początku października o ponad 42%. Ostatni raz tak silne miesięczne wzrosty obserwowano w grudniu 2020 roku, kiedy BTC zyskiwał ostatecznie 47%.

Dane sezonowości sugerują, że październik i ogólnie ostatni kwartał w roku są jednymi z najlepszych okresów dla wzrostów bitcoina. Od daty swojego powstania właśnie w IV kw. kurs BTC/USD zyskuje średnio 119%. Jeżeli scenariusz ten zrealizowałby się również w 2021 r., oznaczałoby to, że BTC może podejść w okolice niemal 100 tys. dol.

BTC/USD po 100 tys. dol. w 2021 r.? Coraz więcej odważnych prognoz analityków

Jeszcze w zeszłym roku sześciocyfrowa wartość bitcoina wydawać mogła się czymś nieprawdopodobnym, teraz jednak prognozy wzrostu BTC do takiej wartości pojawiają się coraz częściej i prezentują je nie tylko sympatycy kryptowalut, ale również duże instytucje finansowe. 

Jedną z nich jest Standard Chartered. Nowy raport zespołu badawczego ds. kryptowalut w brytyjskim banku przewiduje, że BTC może wkrótce osiągnąć pułap 100 tys. dol. Zespół badawczy powiedział, że ruch Bitcoina w tym kierunku wpłynie dodatkowo korzystnie na wycenę natywnego tokenu sieci ethereum (ETH). Analitycy twierdzą, że druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej osiągnie poziom 35 000 dol. w perspektywie średnioterminowej. 

Prognozę 100 tys. dol. wielokrotnie w tym roku powtarza również analityk Bloomberga, Mike McGlone:

– Około 40 000 dol. może być Bitcoin cap chwilę w ramach tego, co widzimy jako spoczywający rynek byka kryptowalut. Ethereum szybko zmierza w kierunku statusu nr 1 pod względem kapitalizacji rynkowej i jest głównym czynnikiem napędzającym Bloomberg Galaxy Crypto Index w 2021 roku. Bitcoin ma większe szanse na wznowienie aprecjacji w kierunku oporu 100 000 dol. niż na powrót poniżej 20 000 dol. – komentował jeszcze w czerwcu McGlone.

Podobną opinię przedstawiają m.in. ekonomiści giełdy kryptowalutowej Kraken, analityk CrossTower Martin Gaspar, czy też popularny twitterowy analityk PlanB.

Bitcoin osiągnął rekord względem złotówki. BTC/PLN po 248 tys. zł

W momencie gdy BTC/USD brakuje postawienia kropki nad i, żeby przetestować historyczne maksima, 19 października dokonał tego wykres BTC/PLN. Słabość polskiego złotego względem dolara spowodowała, że bitcoin do rodzimej waluty rośnie szybciej, testując poziom 248 020 zł, najwyższy w historii notowań.

Wcześniejszy szczyt z 13 kwietnia znajdował się na poziomie 247 209 zł, został więc pokonany o niespełna 2 tys. złotych.

Bitcoin do złotego nigdy w historii nie był tak drogi. Źródło: Stooq.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *