Bitcoin rozpoczyna 2023 rok w uśpieniu. Analiza on-chain BTC3 min. czytania

Rynek aktywów cyfrowych otworzył nowy rok jak niedźwiedź z popularnej dziecięcej piosenki. Mocno śpi. Zrealizowana zmienność dla dwóch głównych aktywów kryptowalutowych (BTC oraz ETH) spadła do ekstremalnie niskiego poziomu. Takie okresy historycznie poprzedzały gwałtowne ruchy rynkowe: ścinając wartość o połowę lub rozpoczynając nowe, silne trendy wzrostowe. Jak będzie tym razem?

  • Bitcoin przez ponad 3 tygodnie handlował w zakresie cenowym wynoszącym zaledwie 600 dol.
  • Po spokojnej końcówce 2022 roku, 2023 nie przynosi większego ożywienia, a jak na razie skromne wzrosty i test poziomu 17,5 tys. dol.
  • Pierwsze dni nowego roku przynoszą kontynuację niskiej zmienności i aktywności sieciowej

Zmienność rynku bitcoina cały czas się osuwa. Jest najniższa od lipca 2020 r.

Rynek bitcoina zasłynął wśród inwestorów za sprawą swojej zmienności. Zrealizowana zmienność w ciągu ostatniego miesiąca dla BTC mogła więc zawieść, spadając do wieloletnich minimów na poziomie 24,6%.

Chociaż w przeszłości zmienność znajdowała się już na takich pułapach, to wszystkie wcześniejsze przykłady poprzedzały znacznie wyższe środowiska zmienności i późniejszy ruch w górę. Na poniższym wykresie zaznaczono:

  • Wczesny rynek byka w latach 2012-2013, gdzie ceny BTC mieściły się w przedziale od 5 do 14 dolarów.
  • Późny rynek niedźwiedzia w 2015 r. i na kilku etapach w 2016 r.
  • Listopad 2018 bezpośrednio poprzedzający spadek o 50% w jeden miesiąc.
  • Kwiecień 20219 przed rajdem z 4,2 tys. dol. do 14 tys. dol. w lipcu 2019 r.
  • Lipiec 2020 w okresie poprzedzającym rajd do 64 tys. dol.

Bitcoin w jednym ze spokojniejszych historycznie okresów, jeżeli chodzi o zmienność. Źródło: Glassnode

Jeszcze mniej historycznie spokojnych okresów widać na wykresie ethera, gdzie miesięczna zrealizowana zmienność spadła do 39,8%. Wszystkie wcześniejsze przypadki podobnie niskiej zmienności rynkowej również poprzedzały ekstremalną zmienność. Przykład to listopad 2018 roku i wyprzedaż o 58%, czy też lipiec 2020 i późniejszy silny rynek byka.

Zrealizowana zmienność dla ETH testuje poziomy z lipca 2020 roku. Źródło: Glassnode

Słaba baza dla BTC, czyli gdzie podziała się aktywność?

W okresie od 2019 do 2021 roku obserwowaliśmy stopniowy wzrost aktywności on-chain w sieci Bitcoina, badanej na podstawie nowych adresów BTC. Prosta średnia trzydziestodniowa odwróciła się w maju 2021 roku, i po wzroście wraz z ceną do października 2021, zaczęła stopniowo spadać.

Jak widać na poniższym wykresie przełom 2022 i 2023 przyniosły odbicie aktywności, jednak zabrakło kontynuacji tego ruchu i znowu widoczny jest spadek. Utrzymujemy się jednak nad roczną średnią.

Aktywność sieci BTC jest cały czas przytłumiona. Źródło: Glassnode

Pomimo krótkiego wybuchu aktywności, całkowita wartość dolarowa przetwarzana przez sieć BTC prezentuje tendencję spadkową. Dzienny wolumen transferów spadł z około 40 mld dol. w trzecim kwartale 2022 roku, do zaledwie 5,8 mld dol. dziennie realizowanych obecnie.

Kolejnym sygnałem braku aktywności sieci jest słaby przychód górników BTC. Wskaźniki wydobycia oraz zysku poruszają się na ujemnych terytoriach, a górnicy raportują spadek zysków pomimo często rosnącego wydobycia.

Na podstawie zarówno aktywności rynku, jak i zrealizowanych spadków kapitałowych, można śmiało powiedzieć, że nadwyżki z drugiej połowy roku 2021 zostały w dużej mierze usunięte z ekosystemu kryptowalutowego. Proces ten był bolesny dla inwestorów, jednak zbliżył wyceny rynku do jego fundamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *