Bitcoin tanieje, ale HODL-erzy nadal nie dają za wygraną. Analiza on-chain4 min. czytania

hodlerzy

W sytuacji, gdy kupujący bitcoina (BTC) na szczytach zostali w dużej mierze wyparci, a rynek jest zdominowany przez HODL-erów, zespół analityczny Glassnode stara się prognozować, jak ta grupa może zachować się w najbliższej przyszłości. W tym celu przygląda się trzem wykresom i wskaźnikom charakterystycznym dla analizy on-chain.

Omawiane w poniższym tekście wskaźniki to Illiquid Supply, Realized Cap HODL Waves.

Niepłynna podaż wróciła do poziomu ze szczytu cenowego w 2017 roku

Pierwszym wykresem jest Illiquid Supply, czyli niepłynna podaż. Wskaźnik przedstawia ilość monet przechowywanych w portfelach z niewielką lub żadną historią wydatków. Często są to zimne portfele i adresy należące do HODL-erów.

Niepłynna podaż przekroczyła szczyt z maja 2021 r., osiągając 76,3% w stosunku do podaży znajdującej się w obiegu. Powróciła tym samym do poziomu szczytu cenowego z 2017 r., odwracając czteroletni wzrost płynności. Należy jednak pamiętać, że oba te przypadki poprzedziły duże wyprzedaże, dlatego też dopiero teraz zobaczymy, czy monety te rzeczywiście znajdują się w zimnych portfelach i nie zostaną wydane.

Niepłynna podaż jako procent łącznej podaży w obiegu, jest najwyższa od grudnia 2017 roku. Źródło: Glassnode

  • Realized Cap HODL Waves rysują podobny scenariusz oraz 3M Coin Maturation Wave
  • Wszystkie z nich wskazują na dojrzewanie rynków bitcoina i na dominację HODL-erów
  • W tym momencie 3 na 4 bitcoiny pozostają „uśpione”

76% podaży znajdującej się w obiegu jest uśpiona. Tokeny nie zmieniają właścicieli

Podobnie sytuacja wygląda z zakresami fal wskaźnika Realized Cap HODL Waves starszymi niż 3 miesiące, które osiągają nowe lokalne maksima na poziomie 72%. Oznacza to, że 72% wartości dolarowej „trzymanej w bitcoinach” należy do osób, które od trzech miesięcy (lub więcej) nie ruszały swoich monet.

Jest to typowe zachowanie dla rynków niedźwiedzia, gdzie inwestorzy długoterminowi dostrzegają wartość i jednocześnie spowalniają swoje wydatki. Warto zwrócić uwagę, że znaczna część tego ostatniego wzrostu jest napędzana przez przedział wiekowy monet 3-6 miesięcznych, zaznaczony na pomarańczowo na dole wykresu. Są to monety, które zbliżają się lub są w trakcie przekraczania granicy dla posiadaczy krótko- i długoterminowych, która wynosi 155 dni (Glassnode przyjmuje, że te grupy rozdziela granica 5 miesięcy).

Monety starsze niż trzy miesiące reprezentują obecnie 72% wartości dolarowej bitcoinów. Na wykresie widać również silny wzrost w grupie coinów z przedziału 3-6M. Źródło: Glassnode

Fala dojrzewania bitcoinów

Ostatni wykres pokazuje, jak duży wolumen został wchłonięty przez HODL-erów w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Przeanalizowano na nim liczbę monet, która przekracza granicę 3 miesięcy bez aktywności w ostatnim czasie.

Obecnie ponad 335 tys. BTC dojrzewa do wieku 3 miesięcy w ciągu 30 dni, co stanowi 12,2 raza więcej niż dzienna emisja monet do górników. Sugeruje to silny HODL-ing i podobne wartości były ostatni raz obserwowane w połowie 2020 r. oraz w okresie od czerwca do września 2021 r., w obu przypadkach poprzedzając silne ruchy w górę.

W tym momencie miesięcznie liczba „starzejących się” monet, które wchodzą do przedziału +3M znalazła się na poziomach, które historycznie poprzedzały ruchy wzrostowe ceny BTC. Źródło: Glassnode

Obecny rynek jest niezwykle interesujący zarówno z perspektywy on-chain, jak i makroekonomicznej. Biorąc pod uwagę ogromną skalę niepewności i ryzyka, jaką wprowadza konflikt na Ukrainie, należy zachować ostrożność, oczekując dalszego zmniejszania ryzyka, paniki inwestorów i kapitulacji.

Pomimo tego bardzo niepewnego kontekstu, zachowanie HODL-erów pozwala wierzyć w cały czas byczy charakter rynku, pomimo spadku ceny poniżej 40 tysięcy dolarów. Monety są nadal wycofywane z giełd, trafiają do coraz mniej płynnych portfeli i w szybkim tempie dojrzewają w coraz starszych przedziałach wiekowych.

Obecnie powinniśmy obserwować, czy te spójne trendy nie zaczną się odwracać, co może sygnalizować utratę zaufania. Jednak w przypadku braku takiego odwrócenia, na bitcoina gdzieś za horyzontem czeka ponownie świetlana i wzrostowa przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *