Bitcoin w styczniu z największą zmiennością w skali całego roku3 min. czytania

Pod względem zwrotu z inwestycji jest to jednak jeden z najgorszych miesięcy

Po rekordowym dla bitcoina grudniu 2020 roku inwestorzy zastanawiają się jak najstarsza waluta cyfrowa zachowa się na początku 2021. Sięgając do statystyk z ostatnich 10 lat można zauważyć, że mediana zmienności BTC w pierwszym miesiącu roku wynosi 86% i jest najwyższą w porównaniu do wszystkich pozostałych miesięcy. Stopy zwrotu nie są już jednak tak zachęcające i w ostatnich latach bitcoin głównie tracił.

  • Średnia zmienność na rynku bitcoina w styczniu wynosi 96% (druga największa wartość w skali roku), mediana tej zmienności to natomiast 86% (najwięcej w skali roku).
  • Średni miesięczny wzrost cen BTC w styczniu to 8%; analizując jednak ostatnie lata widać, że w sześciu na siedem z nich kurs bitcoina tracił.
  • Styczeń 2021 może skończyć się dla bitcoina brakiem większych zysków.

Bitcoin i sezonowość rynków. Czyli statystyka prawdę Ci powie?

Inwestorzy na tradycyjnych rynkach finansowych często opierają swoje decyzje inwestycyjne o tak zwaną sezonowość. Analizują, jak w danym przedziale czasowym, w kolejnych latach zachowywało się dane aktywo. Na tej podstawie można wytypować tygodnie, miesiące lub kwartały, w których instrument najsilniej rośnie, najsilniej spada lub aktywność wokół niego jest największa.

Poniżej tabela analityczna dla rynku bitcoina. Zawiera ona informacje o zmienności BTC/USD dla poszczególnych miesięcy od 2011 do 2020 roku (za 12 miesięcy), oraz o miesięcznym zwrocie z inwestycji w tym samym przedziale czasowym.

Zmienność i stopy zwrotu na bitcoinie w poszczególnych miesiącach.
Źródło: Kraken

Z tabeli wyraźnie wynika, że w styczniu bitcoin jest najbardziej zmienny (zaraz obok kwietnia), podlegając silniejszym wahaniom cenowym. Średnie stopy zwrotu nie wyglądają już jednak tak zachęcająco i o ile w styczniu 2020 roku kurs BTC rósł o ponad 30%, to sześć wcześniejszych lat z rzędu (2015 – 2019) tracił i to sporo. W 2019 było to -10%, w 2018 już – 25%, a we wcześniejszych latach -3%, -16% oraz -31%. Oczywiście statystyka, średnie i mediany nie decydują realnym zachowaniu rynków i należy traktować je raczej jako ciekawostkę. Mimo to nadal warto zachować ostrożność podejmując decyzje inwestycyjne dotyczące bitcoina. Szczególnie, że przy obecnych rekordowych cenach i relatywnie słabej kondycji BTC w pierwszych miesiącach ostatnich lat, inwestycja w bitcoina w I kw. 2021 r. może okazać się ryzykowna.

Czy wiesz, że…
Bitcoin w 2020 roku potrajał swoją wartość, zamykając rok na poziomie 29 tys. dolarów. 12 mies. wcześniej kosztował „tylko” 7 tys. USD.

Czy 2021 r. będzie wyjątkiem od reguły?

W momencie przygotowywania tego artykułu (7 stycznia 2020 r.) bitcoin kosztował 39 tysięcy dolarów i w zaledwie 7 dni od początku roku zapewniał inwestorom ponad 35% zwrotu z początkowej inwestycji.

Wysokie obroty oraz ciągłe wzrosty nie muszą trwać w nieskończoność, jednak w porównaniu do wcześniejszych styczniów na rynku bitcoina, ten jak na razie wydaje się inny od pozostałych, będąc częścią bardzo ważnego byczego cyklu i dynamicznego umocnienia kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *