Bitcoin w Żabce? Jak działały zasilenia kont na Bitmarket w sieci sklepów Żabka?3 min. czytania

Bitcoin w Żabce

Czy można kupić kryptowalutę bitcoin w Żabce? Jeszcze do niedawna było to możliwe. Choć dziś nie jest, istnieją inne możliwości, które pozwalają kupować kryptowaluty w bardzo prosty sposób.

  • Bitcoin to główna kryptowaluta oparta na technologii blockchain.
  • Można ją kupować na giełdach, w specjalnych kantorach i za pomocą usługi Cryptoterminal czy bitomatów.
  • Przez pewien czas BTC można było także nabywać za pomocą sieci sklepów Żabka. Był to efekt współpracy marki z giełdami Bitmarket i BitBay.
  • Usługa w Żabce nie jest już jednak aktywna.

BTC w Żabce

O jakiej usłudze mówimy? Przykładowo, nieistniająca już giełda BitMarket.pl parę lat temu udostępniła swoim klientom możliwość zasilania ich konta walutowego na jej platformie za pomocą systemu, jaki oferowały popularne sklepy osiedlowe sieci Żabka. Aby dokonać zakupu kryptowaluty, giełda nie wymagała nawet weryfikacji posiadanego konta bankowego. Wystarczyła wizyta we wspomnianym osiedlowym sklepie i wpłata gotówki.

Sieć Żabka w 2015 r. posiadała ok. 3500 sklepów, dziś jest ich ponad 7000. Gdyby usługa była nadal aktywna, byłaby bardzo ciekawym sposobem kupowania BTC.

Jak kupić bitcoin w Żabce?

Jak jednak proces wyglądał dokładnie? Wszystko było bardzo proste, wręcz intuicyjne.

Po pierwsze, w celu dokonania wpłaty gotówkowej należało w panelu giełdy BitMarket.pl wybrać opcję „Wpłać PLN”, a następnie wpisać kwotę w polu „Zapłać gotówką” i wydrukować dedykowany kupon wpłaty. Za pomocą tego kuponu można było dokonać wpłaty w dowolnym sklepie sieci Żabka. Jedynie przy pierwszej wpłacie należało wypełnić w sklepie formularz rejestracyjny. Dokument zawierał jednak tylko podstawowe dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i telefon kontaktowy. Po jego wypełnieniu i podpisaniu użytkownik Bitmarketu dostawał Kartę Identyfikacyjną Klienta (KIK).

Usługa miała pewną wadę. Operator sieci Żabka zastrzegał sobie, że wpłatę może zrealizować do 3 dni roboczych. W praktyce jednak przelewy były realizowane do paru godzin.

Prowizja, jaką pobierał sklep, wynosiła 1,89 PLN do kwoty 500 złotych. Przy wyższych sumach opłata wynosiła już 0,4% wartości transakcji.

Podobna usługa działała też na giełdzie BitBay. Niestety także na niej usługa nie jest już dostępna.

Czy wiesz, że…

Bitcoiny można także kupować za pomocą bitomatów. To urządzenia, która wyglądają jak bankomaty, które coraz częściej można spotkać w centrach handlowych, hotelach czy nawet na ulicach.

Liczbę i rozmieszczenie bitomatów można śledzić na CoinATMRadar. Portal podaje, że na świecie jest dziś zamontowanych ponad 23 000 bitomatów. Urządzenia są zlokalizowane w 75 krajach. W Polsce można znaleźć 83 bitomaty.

Zakup bitcoinów w zwykłym sklepie?

Bitmarket.pl zakończył jednak działalność i dziś zakup kryptowaluty bitcoin nie jest już możliwy w placówkach Żabki.

Czy oznacza to jednak, że kryptowalut nie można kupić w zwykłych sklepach? Nie do końca.

Na rynku działa bowiem Cryptoterminal. To fizyczne urządzenie, które umożliwia prowadzenie mobilnego kantoru wymiany BTC. 

Cryptoterminal przypomina z wyglądu smartfona lub mobilny terminal płatniczy. Dlatego też umożliwia prowadzenie kantoru w niemal każdym miejscu. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą np. punkt z prasą, zakład fryzjerski, restaurację czy jakikolwiek inny punkt usługowy. Może zapewnić nam dodatkowy dochód, obok podstawowej działalności gospodarczej.

Więcej na temat Cryptoterminalu można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *