Bitcoin wróci do wzrostów. BTC sprzedali jedynie gracze krótkoterminowi4 min. czytania

Bitcoin wróci do wzrostów

Do takich wniosków dochodzi firma analityczna Glassnode po wyprzedaży z 19 maja

Po jednej z najbardziej dramatycznych wyprzedaży w historii bitcoina (BTC), zaufanie inwestorów zostało wystawione na próbę, a wartość ich portfeli znacznie się skurczyła. Zespół analityczny Glassnode przygląda się, jak, w ramach łańcucha blockchain, zmieniał się popyt dużych instytucji oraz mniejszych graczy na BTC w czasie dynamicznej korekty rynkowej.

  • Bitcoin po sześciu miesiącach nieprzerwanych wzrostów zatrzymał się w kwietniu, a w maju oddawał niemal 40% swojej wartości.
  • BTC/USD porusza się obecnie poniżej poziomu 40 tys. dol., który pełni ważną rolę oporu.
  • Glassnode uważa jednak, że długoterminowo kryptowaluta powinna powrócić do aprecjacji (wzrostu wartości).

Bitcoin zanotował jedną z najsilniejszych korekt w historii

19 maja 2021 roku rynek bitcoina doświadczył jednego z najbardziej znaczących wydarzeń związanych z płynnością i spadkami cen od czasu Czarnego Czwartku w marcu 2020 roku. To wydarzenie kapitulacji nastąpiło po wielomiesięcznej konsolidacji powyżej 50 tys. dol. i zostało zainicjowane po tym, jak rynek nie zdołał utrzymać nowych szczytów w odpowiedzi na oczekiwane bezpośrednie notowania Coinbase na amerykańskiej Wall Street.

Najgorszy moment wyprzedaży przypadł na 19 maja i był największą dzienną świecą spadków w historii bitcoina, a śróddzienny zakres cenowy wynosił 11 506 dolarów. Cena BTC/USD spadła w sumie o 47,3% od 9 maja, czyli w przeciągu 10 dni.

Bitcoin i sześciomiesięczne zachowanie ceny: rynek byka w ramach „supercyklu”, następnie konsolidacja, po niej korekta i kapitulacja inwestorów. Źródło: Glassnode

Tak dramatyczna spadkowa akcja cenowa zaskoczyła duży przekrój rynku zwłaszcza, że wydarzenie miało miejsce podczas najdłuższego rynku byka w historii bitcoina oraz innych kryptowalut. W związku z tym wielu zastanawia się, czy trend wzrostowy ostatecznie dobiegł końca i czy BTC powrócił do długoterminowej struktury rynku niedźwiedzia.

Glassnode zbadał również strukturę rynku prowadzącą do wyprzedaży:

  • Wskaźniki on-chain wysyłały wczesne ostrzeżenia o spowalniającym popycie instytucjonalnym i dystrybucji we wzorcach wydatków mogących wskazywać na zbliżającą się wyprzedaż.
  • Analiza przepływu monet na giełdy oraz z giełd oraz popytu na płynność w stablecoinach odwróciła się w maju. Środki nagle zaczęły ponownie spływać na giełdy.
  • Porównując obecne zachowanie ceny z rynkami byka z przeszłości można stwierdzić, że bitcoin znalazł się w krótkoterminowej korekcie, po której nastąpi jeszcze ostateczna realizacja ostatniej fazy trendu wzrostowego.

Stablecoiny bez wątpienia przyjęły rolę aktywów rezerwowych w branży, a każda z nich posiada unikalne mechanizmy pozwalające zachować „stabilność”. Wyniki cenowe stablecoinów w stosunku do ich bazowego aktywa mogą zatem zapewnić wgląd w popyt na płynność wyjściową. W szczególności w marcu i kwietniu, trzy duże stablecoiny USDT, USDC i DAI były notowane przez okres 1 miesiąca powyżej wartości progowej 1 dolara, aż do bezpośredniego notowania Coinbase na giełdzie. Sugeruje to, że mógł istnieć silny popyt na płynność wyjściową stablecoinów, potencjalnie w oczekiwaniu na „sprzedaż wiadomości” – komentuje Glassnode.

Wyprzedaż na dużą skalę spowodowała, że spora część kupujących notuje obecnie straty, Glassnode podaje jednak bycze argumenty przemawiające za powrotem do wzrostów:

  • Produkty instytucjonalne GBTC i Purpose ETF wykazują oznaki ożywienia pomimo załamania cen, co jest wczesną oznaką ponownego zainteresowania ze strony instytucji.
  • Podczas gdy salda giełdowe wzrosły, widać różnicę między giełdami regulowanymi przez USA a giełdami zagranicznymi. W grę może wchodzić uprzedzenie jurysdykcyjne.
  • Dodruk stablecoinów gwałtownie wzrósł, tworząc największą w historii siłę nabywczą kryptowalut w dolarach.
  • Wygląda na to, że większość sprzedających to posiadacze krótkoterminowi, podczas gdy posiadacze długoterminowi kupili spadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *