Bitcoin znalazł się w fazie akumulacji3 min. czytania

Najnowsze dane platformy analitycznej Glassnode pokazują, że wszystkie „kohorty”, czyli grupy inwestorów w zależności od wielkości portfela bitcoinowego (BTC) znajdują się w fazie akumulacji. Najbardziej agresywnych zakupów dokonują najmniejsi posiadacze.

  • Jak pokazuje Glassnode wszyscy skupują bitcoina: od „krewetki” po „wieloryba”
  • W tym momencie na rynku znajdują się 84 portfele gromadzące ponad 10 tysięcy bitcoinów, 4 z nich gromadzą co najmniej 100 tysięcy BTC
  • Ponad 85 tysięcy portfeli bitcoinowych posiada natomiast tyle tokenów, że w przeliczeniu na dolary są milionerami

Bitcoin akumulowany przez wszystkich uczestników rynku

Glassnode opublikowało na Twitterze wpis z wykresem prezentującym podział portfeli bitcoinowych ze względu na wielkość, z którego wynika, że każda z grup (od osób posiadających mniej niż 1 BTC do podmiotów obracających tysiącami tokenów), obecnie dokupuje kryptowalutę.

Większość grup portfelowych BTC znajduje się obecnie w fazie akumulacji netto, gdzie najmniejsi posiadacze są najbardziej agresywni. Mapa prezentuje zakres akumulacji dla każdej z grup. Kolor niebieski oznacza, że podmioty dodają bitcoiny do swojego bilansu, natomiast kolor czerwony, że nie prowadzą kumulacji – komentuje Glassnode.

Na powyższym wykresie widać między innymi silna dystrybucję dużych portfeli, która miała miejsce w trakcie ubiegłorocznych wakacji, gdy bitcoin testował 30 tysięcy dolarów oraz początek akumulacji bitcoina od września 2021 roku.

Na początku odpowiadały za nią najmniejsze portfele (od niespełna 1 BTC do maksymalnie 100 BTC), a od grudnia dołączyły się do nich również wieloryby. W fazkę akumulacji zaczęły wchodzić również podmioty posiadające ponad 10 tysięcy bitcoinów na swoich portfelach, ta rozpoczęła się gdzieś w połowie lutego.

NA wykresie widać również, że agresywnie akumulujący bitcoina na przełomie listopada i grudnia najmniejsi posiadacze dzięki swoim dużym zakupom „przeskoczyli” do wyższej kategorii, HODL-ującyych co najmniej jednego całego BTC.

Warto zaznaczyć, że z zestawienia Glassnode wykluczone są portfele giełd oraz górników, wskaźnik ma pokazywać więc tylko i wyłącznie zachowanie konkretnych grup portfelowych.

Od krewetki do wieloryba

Z całą pewnością słyszałeś już określenie „wieloryba” w odniesieniu do posiadacza dużej ilości bitcoinów. Jak się okazuje, w branży stosowane są też inne „marynistyczne” określenia opisujące posiadaczy BTC z konkretnych przedziałów.

Większość z nas to krewetki, czyli osoby trzymające mniej niż bitcoina. Następne są kraby, posiadające od 10 do 10 BTC. Wyżej w rankingu stoją ośmiornice gromadzące 10-50 bitcoinów, a nad nimi ryby  posiadające od 50 do 100 tokenów.

Dwie kolejne grupy to delfiny oraz rekiny. Delfin to posiadacz do 100 do 500 bitcoinów, natomiast za rynkowego rekina uważa się posiadających do 1000 BTC.

Następnie mamy do czynienia już z „grubymi rybami”, czyli wspomnianymi na początku wielorybami. Jest to każdy posiadacz powyżej 1000 BTC. Jak się okazuje, wyróżnia się jeszcze jedną kategorię, a mianowicie długopłetwca oceanicznego (albo po prostu humbak). W zależności od metod kwalifikacji są to posiadacze bitcoina gromadzący minimum 5 tysięcy bitcoinów (Glassnode zalicza do tej grupy natomiast osoby ze stanem posiadania powyżej 10 tysięcy bitcoinów).

Obecnie na rynku znajdują się 84 portfele, które posiadają tak sporą ilość cyfrowego aktywa. Gromadzą razem około 15% całej podaży, która jest wyceniana na ponad 100 miliardów dolarów.

Jako ciekawostkę warto podać również fakt, że na rynku znajduje się co najmniej 85 tysięcy bitcoinowych milionerów: jeżeli założymy, że każdy adres to inna osoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *