Bracia Winklevoss i ich potęga kryptowalut2 min. czytania

Uczestnicy olimpiady z 2008 roku w dwójkach wioślarskich, absolwenci Uniwersytetu Harvwarda, rzekomo jedni z pomysłodawców portalu społecznościowego Facebook (Mark Zuckerberg zapłacił im za ugodę co do praw 65 milionów dolarów), a obecnie kryptowalutowy przedsiębiorcy. Historia braci bliźniaków Winklevoss, Camerona oraz Tylera, niezaprzeczalnie mogłaby wypełnić niejeden scenariusz filmowy. Chcielibyśmy się skupić jednak na jednym, konkretnym wątku związanych z ich obecną działalnością, a mianowicie rozwojem projektów kryptowalutowych.

Winklevossowie posiada ponad jeden miliard dolarów w Bitcoinach

Nie przez przypadek bracia Winklevoss są jednymi z najchętniej cytowanych oraz opisywanych przez media finansowe kryptowalutowymi przedsiębiorcami. Rozgłos medialny zapewniła im w 2008 roku sprawa przeciwko Markowi Zuckerbergowi, który rzekomo ukradł im pomysł na stworzenie Facebooka (miał bazować na platformie HarvardConnection, która zmieniła następnie nazwę na ConnectU).

Ich przygoda z kryptowalutami zaczęła się bardzo wcześnie, kiedy w 2012 roku Winklevoss Capital Management zainwestował 1,5 miliona w startup prowadzony przez Charliego Shrema o nazwie BitInstant, oferujący płatności w Bitcoinie w 700 tysiącach różnych lokalizacji. Następnie bliźniacy założyli własną giełdę kryptowalutową o nazwie Gemini (w 2014 roku).

Gemini jest regulowana przez nowojorski departament ds. usług finansowych (NYDFS), stając się jedną z pierwszych w pełni legalnie działających giełd wymiany cyfrowych aktywów (jeżeli chodzi o regulacje). Według statystyk portalu Coinpaprika.com, jest ona jedną ze 100 największych giełd kryptowalutowych, oferujących inwestorom dostęp do 5 kryptowalut oraz 15 rynków.

Winklevossowie angażują się aktywnie również w inne projekty kryptowalutowe, pozyskując między innymi patenty dotyczące przedsięwzięć związanych z cyfrowymi aktywami. W 2020 roku weszli w posiadanie patentów związanych z sześcioma stablecoinami.

Winklevossowie to jedni z pierwszych kryptowalutowych miliarderów

Rodzeństwo Winklevoss jeszcze w kwietniu 2013 roku miało zgromadzić w ramach swoich rachunków niemal 1% wszystkich Bitcoinów znajdujących się wówczas w obiegu, a obecnie ich wartość rynkowa wyceniana jest na ponad 1 miliard dolarów.

Według danych Bloomberga, wartość netto majątku głównie składającego się z Bitcoina i innych aktywów cyfrowych sięga niemal 1,5 miliarda dolarów, będąc uzależnioną oczywiście od wahań cenowych kryptowalut.

Bliźniacy aktywnie starali się również o utworzenie pierwszego Bitcoinowego ETF-u, jednak ich próby były do tej pory odrzucane przez amerykańską komisję giełdową SEC. Jak na razie dalsze próby utworzenia instrumentu zostały wstrzymane.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *