Bracia Winklevoss i ich potęga kryptowalut2 min. czytania

Uczestnicy olimpiady z 2008 roku w dwójkach wioślarskich, absolwenci Uniwersytetu Harvwarda, rzekomo jedni z pomysłodawców portalu społecznościowego Facebook (Mark Zuckerberg zapłacił im za ugodę co do praw 65 milionów dolarów), a obecnie kryptowalutowy przedsiębiorcy. Historia braci bliźniaków Winklevoss, Camerona oraz Tylera, niezaprzeczalnie mogłaby wypełnić niejeden scenariusz filmowy. Chcielibyśmy się skupić jednak na jednym, konkretnym wątku związanych z ich obecną działalnością, a mianowicie rozwojem projektów kryptowalutowych.

Winklevossowie posiada ponad jeden miliard dolarów w Bitcoinach

Nie przez przypadek bracia Winklevoss są jednymi z najchętniej cytowanych oraz opisywanych przez media finansowe kryptowalutowymi przedsiębiorcami. Rozgłos medialny zapewniła im w 2008 roku sprawa przeciwko Markowi Zuckerbergowi, który rzekomo ukradł im pomysł na stworzenie Facebooka (miał bazować na platformie HarvardConnection, która zmieniła następnie nazwę na ConnectU).

Ich przygoda z kryptowalutami zaczęła się bardzo wcześnie, kiedy w 2012 roku Winklevoss Capital Management zainwestował 1,5 miliona w startup prowadzony przez Charliego Shrema o nazwie BitInstant, oferujący płatności w Bitcoinie w 700 tysiącach różnych lokalizacji. Następnie bliźniacy założyli własną giełdę kryptowalutową o nazwie Gemini (w 2014 roku).

Gemini jest regulowana przez nowojorski departament ds. usług finansowych (NYDFS), stając się jedną z pierwszych w pełni legalnie działających giełd wymiany cyfrowych aktywów (jeżeli chodzi o regulacje). Według statystyk portalu Coinpaprika.com, jest ona jedną ze 100 największych giełd kryptowalutowych, oferujących inwestorom dostęp do 5 kryptowalut oraz 15 rynków.

Winklevossowie angażują się aktywnie również w inne projekty kryptowalutowe, pozyskując między innymi patenty dotyczące przedsięwzięć związanych z cyfrowymi aktywami. W 2020 roku weszli w posiadanie patentów związanych z sześcioma stablecoinami.

Winklevossowie to jedni z pierwszych kryptowalutowych miliarderów

Rodzeństwo Winklevoss jeszcze w kwietniu 2013 roku miało zgromadzić w ramach swoich rachunków niemal 1% wszystkich Bitcoinów znajdujących się wówczas w obiegu, a obecnie ich wartość rynkowa wyceniana jest na ponad 1 miliard dolarów.

Według danych Bloomberga, wartość netto majątku głównie składającego się z Bitcoina i innych aktywów cyfrowych sięga niemal 1,5 miliarda dolarów, będąc uzależnioną oczywiście od wahań cenowych kryptowalut.

Bliźniacy aktywnie starali się również o utworzenie pierwszego Bitcoinowego ETF-u, jednak ich próby były do tej pory odrzucane przez amerykańską komisję giełdową SEC. Jak na razie dalsze próby utworzenia instrumentu zostały wstrzymane.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *