BSV: Czym jest Bitcoin SV?2 min. czytania

Bitcoin SV (BSV) powstał z podziału kryptowaluty Bitcoin Cash (BCH) na dwa niezależne cyfrowe aktywa, co miało miejsce w 2018 roku. Skrót SV oznacza anglojęzyczne „Satoshi’s Vision” (wizja Satoshiego) co ma sugerować, że BSV podąża za oryginalną ideą twórcy pierwszej kryptowaluty na świecie, Satoshiego Nakamoto, a BCH oraz pierwotna wersja Bitcoina (BTC) są jedynie jego kopią. Z kryptowalutą kojarzony jest kontrowersyjny przedsiębiorca Craig Wright, który od kilku lat rości sobie prawo do tytułu twórcy BTC.

Od Bitcoina do Bitcoin SV. Czym jest BSV?

Pierwszy hard fork, czyli podział sieci Bitcoin, nastąpił w sierpniu 2017 roku. W jego rezultacie powstała nowa kryptowaluta Bitcoin Cash (BCH). Zespół deweloperów pracujących nad nowym cyfrowym aktywem ponownie nie potrafił się jednak w kwestii dalszego rozwoju projektu co doprowadziło do kolejnego hard forka, w skutek którego wydzielono dwie kryptowaluty: Bitcoin Cash (BCH) oraz Bitcoin SV (BSV).

Początkowo, 15 listopada 2018 roku, gdy odbył się podział sieci, powstały dwa tokeny: Bitcoin Cash ABC oraz Bitcoin Cash SV, ostatecznie jednak nazewnictwo zostało zmienione. Głównym celem BSV jest możliwość tworzenia większych oraz konfigurowalnych przez górników bloków, co ma zwiększyć wydajność sieci oraz czas realizacji transakcji.

Bitcoin SV osiągał swoją rekordową wycenę na początku 2020 roku, kiedy testował 450 dolarów. Ruch był silnie spekulacyjną zmianą wywołaną przez doniesienia medialne dotyczące Craiga Wrighta, jednego z pomysłodawców projektu. Wright sugerował ówcześnie, że zaprezentuje dowody potwierdzające ostatecznie jego tożsamość jako legendarnego Satoshiego Nakamoto, twórcy pierwszego Bitcoina w 2009 roku. Australijczyk do dzisiaj jednak nie potwierdził swoich tez, a sprawa nadal toczy się w amerykańskim sądzie.

Historyczny wykres cen Bitcoin SV. Dostęp maj 2020 r., Tradingview.com

W związku z kontrowersjami wokół postaci Craiga Wrighta, część dużych giełd postanowiła w 2019 roku usunąć BSV z listy dostępnych instrumentów. Ruch taki wykonała między innymi giełda Binance.

4 filary „jednego blockchaina dla całego świata”

Według materiałów dostępnych na oficjalnej stronie projektu BSV, jego głównym celem jest stworzenie „jednego blockchaina dla świata” w oparciu o cztery filary: stabilność, skalowalność, bezpieczeństwo i 0-conf (czyli natychmiastowe i bezpieczne transakcje)

  • Stabilność – BSV chce przywrócić protokół Bitcoina do jego oryginalnej wersji i wprowadzać jak najmniej zmian w przyszłej wersji projektu, co zapewni biznesom stabilność korzystania z sieci
  • Skalowalność – zwiększając bloki w ramach sieci BSV ma pozwalać na przetwarzanie większego wolumenu transakcyjnego, wykluczając przestoje oraz nadmierny wzrost prowizji za realizację transakcji
  • Bezpieczeństwo – BSV zdaniem twórców ma zostać globalną walutą, w związku z tym cały czas przeprowadzane są testy sprawdzające bezpieczeństwo jego sieci
  • 0-conf – docelowy produkt ma oferować transakcje w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu kryptowaluty BSV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *