Byki i niedźwiedzie na rynku kryptowalut. Do czego odnoszą się te pojęcia?4 min. czytania

byki i niedźwiedzie na rynku kryptowalut

A Ty, jesteś bykiem, czy niedźwiedziem?

Kiedy mówimy o rynkach, zarówno głównego nurtu, jak i kryptowalutowych, często pojawiają się odniesienia do byków i niedźwiedzi, byczych trendów, niedźwiedzich tendencji, czy też rynku byka albo niedźwiedzia. Co oznaczają jednak te pojęcia i jak poprawnie je stosować? Tego dowiesz się z tego artykułu.

  • Na rynkach finansowych za byki uważa się wierzących we wzrosty, a za niedźwiedzie wierzących w spadki.
  • Podział ten jest powszechnie znany, źródło i historia tych powiedzeń nie jest jednak do końca jasna.
  • Byczy może być rynek, ale również i inwestor, podobnie z niedźwiedziami.

Byki atakują w górę, niedźwiedzie spadając

Byczy i niedźwiedzi odnoszą się do nastrojów rynkowych, postrzeganych zbiorowo lub wyrażanych przez pojedynczą osobę. Jeśli ktoś jest byczo nastawiony, oznacza to, że oczekuje wzrostu cen aktywów lub klasy aktywów. I odwrotnie, niedźwiedzie odnoszą się do negatywnych oczekiwań cenowych. Ktoś, kto ma bycze nastawienie, jest czasami nazywany „bykiem”. Z kolei „niedźwiedzie” przewidują spadek wartości aktywów.

Dlaczego terminologia rynkowa posługuje się jednak właśnie tymi dwoma zwierzętami? Odpowiedź może leżeć w sposobie, w jaki atakują swojego przeciwnika. Byki atakują w górę, wbijając swoje rogi w cel. Niedźwiedzie, z drugiej strony, zaczynają wysoko i atakują w dół ciężarem ciała i ramionami.

To wyjaśnienie korzeni terminologii jest jednak tylko jedną z możliwości, jak podają opracowania naukowe. „Rzeczywiste pochodzenie tych wyrażeń jest niejasne”. Sformułowania te mogą również wywodzić się z transakcji na niedźwiedzich skórach, które miały miejsce w dawnych czasach.

Oxford Learner’s Dictionary opisuje bycze nastawienie jako: „uczucie pewności siebie i pozytywne oczekiwania co do przyszłości” lub „związane ze wzrostem cen akcji”. Niedźwiedzie oznacza z kolei: „oczekiwanie na spadek cen akcji”.

Czy wiesz, że…

Na rynku finansowym funkcjonuje popularne porzekadło: „Byki wchodzą po schodach, a niedźwiedzie skaczą przez okno”, które oznacza, że trendy wzrostowe zazwyczaj budują się długo i mozolnie, a następujące po nich korekty lub całe trendy spadkowe są zazwyczaj o wiele bardziej dynamiczne.

Rynek byka lub rynek niedźwiedzia

Bycze i niedźwiedzie nastawienia zależą od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy mogą mniej dbać o to, czy rynek lub aktywa są bycze lub niedźwiedzie, tak długo, jak mogą handlować w obu kierunkach (zwanych długimi i krótkimi).

Na rynku kryptowalut mogłoby się wydawać, że każdy chce, żeby rynek byka trwał bez przerwy, a cena bitcoina rosła. Część inwestorów może jednak chcieć, aby cena BTC lub innego altcoina spadała. Dlaczego?

Jednym z powodów może być ich pozycja. Jeśli inwestor posiada niedźwiedzie nastawienie do rynku bitcoina — spodziewając się nadchodzących spadków — może wejść w pozycje krótkiej sprzedaży wykorzystując do tego szereg instrumentów. Jednym z najłatwiej dostępnych są kontrakty na różnicę kursową (CFD), w przypadku których inwestor zakłada się z dostawcą platformy o to, czy cena wzrośnie, czy spadnie. Może więc zarabiać zarówno w trendzie niedźwiedzia, jak i byka.

Inwestorzy mogą być nawet krótkoterminowo niedźwiedziami i długoterminowo bykami lub odwrotnie. Mogą, na przykład, oczekiwać, że bitcoin w krótkim terminie będzie korygował spadkowo, w długim (okres kilku lat) liczą jednak ostatecznie na stały wzrost jego ceny.

Co może wywołać bycze lub niedźwiedzie nastawienie?

Byczy lub niedźwiedzi pogląd każdej osoby jest prawdopodobnie oparty na szerokiej gamie komponentów, takich jak wykresy, wiadomości i ogólna wiedza. Uczestnik rynku może uważać, że bitcoin lub altcoin jest niedźwiedzi przez pewien okres czasu w oparciu o pewne warunki lub wzorce wykresów.

Mogą oni również postrzegać aktywa jako niedźwiedzie w dłuższej perspektywie po negatywnych zapowiedziach, takich jak konkretne działania regulacyjne rządów. Ktoś może mieć byczy pogląd oparty na nadchodzącym wydarzeniu, takim jak uruchomienie handlu kontraktami terminowymi na bitcoinie, jak miało to miejsce w 2017 r.

Ludzie mogą również utrzymywać ogólny niedźwiedzi lub byczy pogląd na aktywa jako całość. Michael Saylor, dyrektor generalny MicroStrategy, postrzega bitcoina jako nowy sposób przechowywania wartości. Peter Schiff, zwolennik złota, z drugiej strony, widzi w BTC jedynie bańkę.

Tak więc, wiele czynników wpływa na różne części byczego i niedźwiedziego nastawienia. Ramy czasowe, perspektywy, opinie i wydarzenia mają tutaj ogromne znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *