Cena ethereum. Co mówi nam o korzystnym sposobie inwestowania?5 min. czytania

cena ethereum

Cena ethereum (ETH) w tym roku pokazała, że kryptowaluty mogą być świetną inwestycją. Ether okazał się hitem inwestycyjnym. To też przykład cyfrowej waluty, którą lepiej „hodlować”, a nie kupować z myślą o szybkiej sprzedaży.

  • Kurs etheru dynamicznie rósł przez ostatni rok. Kryptowaluta jak na razie kosztowała maksymalnie ponad 4 000 USD. Dla porównania bitcoin: ponad 60 000 USD.
  • Informacje rynkowe dot. ETH — jak np. odnośnie zmian technologicznych tego projektu — sugerują, że kryptowaluta ma szanse za pewien czas jeszcze mocno zdrożeć, a może nawet zagrozić pozycji kryptowaluty bitcoin.
  • Długoterminowe inwestowanie w ETH wydaje się dziś rozsądnym pomysłem.
  • Jeśli ktoś nie posiada umiejętności grania na giełdzie, nie powinien próbować spekulować na ethereum, bowiem może się to skończyć utratą środków.

Kurs ethereum

Spójrzmy na podstawowe informacje. Kurs ethereum (ETH) jak na razie maksymalnie wyniósł ok. 4000 USD. Pod koniec czerwca spadł do ok. 1 950 USD. Kapitalizacja ETH (łączna wartość wszystkich ETH na giełdach i w ogóle rynku) w tym drugim okresie wyniosła ok. 215 mld USD. Warto jednak zauważyć, że mówimy tu o aktywie, które jeszcze rok temu kosztowało ok. 200 USD.

Long czy short?

Już nawet pobieżne spojrzenie na kurs ETH prowokuje pytanie: czy w ethereum lepiej inwestować długoterminowo czy może jednak z myślą o szybkiej sprzedaży?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli ktoś posiada umiejętności związane z grą na giełdzie, tj. wie, jak obracać aktywami, by dodatkowo generować  z tego zyski, granie na ETH może się okazać dobrym pomysłem.

Problemem wielu inwestorów kryptowalut jest jednak to, że starają się grać na giełdzie bez wysokich umiejętności. Efektem może być ostatecznie tylko strata środków.

ETH jest zaś aktywem, które może przynieść cierpliwym inwestorom bardzo wysokie zyski. Dla przykładu: w czerwcu 2020 r. 1 ETH kosztowało ok. 200 USD. Z kolei równy rok później już aż blisko 2000 USD. I to — co warto dodać — po bardzo dużej korekcie, bowiem zaledwie miesiąc wcześniej za 1 ETH płacono nawet ponad 4 000 USD.

Dlaczego cena ethereum rośnie?

Dlaczego jednak kurs ethereum rośnie i to do tego w tak dużym tempie?

Po pierwsze, ETH jest nierzadko zwłaszcza w czasie baniek „ciągnięte” za sobą przez BTC. Bitcoin drożeje najczęściej w wyniku halvingu, czyli procesu podziału nagrody dla górników. Co 4 lata nagroda dla osób kopiących z rynku BTC jest dzielona na pół. Wtedy na rynek trafia mniej BTC, a więc zmniejsza się podaż nowych bitcoinów. To ostatnie wywołuje pewien efekt psychologiczny związany z prawem popytu i podaży. Górnicy sprzedają mniej nowo wykopanych kryptowalut (bo po prostu mają ich mniej). Jeśli zaś popyt utrzymuje się na stałym poziomie (lub rośnie), cena BTC musi wręcz rosnąć.

Ethereum rośnie więc dlatego, że drożeje BTC. Działa to trochę na zasadzie dywersyfikacji — warto inwestować w BTC, ale niegłupim pomysłem jest także posiadanie drugiej z kryptowalut pod kątem kapitalizacji rynkowej.

To jednak nie wszystko. Za siecią Ethereum stoi technologia blockchain i innowacyjne rozwiązania, które mogą docelowo zrewolucjonizować rynki finansowe czy nasze życie codzienne.

Ethereum 2.0

Ether, czyli faktyczna kryptowaluta sieci Ethereum, jest jednym z najważniejszych elementów projektu. Każdy, kto chce korzystać z możliwości Ethereum, musi posiadać ether. Oznacza to, że im większy będzie popyt na usługi związane z Ethereum, tym mocniej wzrośnie zapotrzebowanie na ETH. To zaś powinno przełożyć się na wzrost ceny kryptowaluty.

Blockchain Ethereum, który też jest fundamentem wspomnianych wcześniej innowacyjnych rozwiązań, jest stale ulepszany — wszystko w ramach Ethereum 2.0. Założeniem tego projektu jest poprawienie skalowalności Ethereum (blockchain będzie mógł przetwarzać więcej transakcji na sekundę, a tym samym będzie wydajniejszy). Do tego zmieniony zostanie model kopania (emisji) nowych ETH.

Ethereum w przyszłości prześcignie bitcoina?

Dziś bitcoin jest krytykowany za to, że jego emisja nie jest ekologiczna. Chodzi o to, że mining BTC zużywa wiele energii elektrycznej. Ethereum ma za pewien czas przejść z Proof-of-Work (dowód pracy obecny algorytm) na Proof-of-Stake (dowód stawki planowany, nowy algorytm, który niemal nie zużywa prądu). Oznacza to, że ETH nie będzie już obiektem krytyki pod kątem nieekologicznej emisji, co ma miejsce w przypadku kryptowaluty bitcoin. Może to skłonić np. Teslę, która przestała akceptować BTC jako środek płatniczy przez model kopania,  do zainwestowania w kryptowaluty takie jak ETH.

Jeśli Ethereum nadal będzie oferowało innowacyjne rozwiązania technologiczne, które będą cechowały się użytecznością, może być to sygnałem tego, że ETH docelowo prześcignie bitcoina pod kątem wartości rynkowej.

Przypomnijmy tutaj obecne informacje rynkowej: dziś kapitalizacja BTC wynosi ok. 650 mld USD, z kolei ETH – ok. 230 mld. Jak na rynek blockchaina i możliwości cyfrowych aktywów nie są to duże różnice. Kryptowaluty mogą więc ze sobą za pewien czas rywalizować o palmę pierwszeństwa na rynku cyfrowych walut.

Ethereum: idealna inwestycja na longterm?

Czy więc ethereum to idealna kryptowaluta na longterm, długoterminową inwestycję? Z jednej strony — tak. Dlaczego? Opisaliśmy to już powyżej.

Jest jednak i druga strona medalu. Ethereum 2.0 nadal jest w fazie testów. Może się okazać, że projekt się nie powiedzie. Wtedy cyfrowa waluta straci na wartości. Jeśli jednak reformę blockchaina uda się w pełni wdrożyć, ethereum może okazać się czarnym koniem kolejnej bańki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *