Co to ATH? Co mówi wskaźnik all-time high na rynkach kryptowalut2 min. czytania

Rynki finansowe co do zasady poruszają się w trendach, mogąc rosnąć lub spadać. W efekcie, w fazie trendu wzrostowego może dojść do rozrysowania nowych maksimów, czyli poziomów cenowych, które nie były wcześniej notowane w historii. Anglojęzyczni inwestorzy do opisania takiego poziomu używają skrótu ATH (jego rozwinięcie to all-time high) oznaczającego w języku polskim „szczyty wszechczasów” lub po prostu „historyczne maksima”. Chociaż skrót ATH może odnosić się do każdego aktywa i instrumentu finansowego, to zazwyczaj kojarzy się z rynkiem kryptowalut (Bitcoinem oraz jego pochodnymi).

Co to ATH na przykładzie historycznych notowań Bitcoina

Najstarsza i największa kryptowaluta, Bitcoin, osiągał swoje historyczne maksima (ATH) 17 grudnia 2017 roku, kiedy na luksemburskiej giełdzie Bitstamp za jednego BTC w kluczowym momencie sesji płacono 19666 dolarów. Od tego momentu kurs BTC już nigdy nie osiągał nowego ATH, na którego rozrysowanie z niecierpliwością czekają inwestorzy kryptowalutowi.

To, co obecnie jest historycznym punktem odniesienia ceny, kiedyś mogło stanowić jednak odrębne ATH. Przykładowo, poziom 1500 dolarów za Bitcoina w tym momencie nie robiłby na nikim wrażenia (wywołałby natomiast z pewnością panikę), jednak stanowił historyczne maksima na początku 2017 roku. Na przełomie całego 2017 najstarsza z kryptowalut wielokrotnie rysowała nowe „szczyty wszechczasów” dochodząc ostatecznie do poziomu niemal 20 tysięcy dolarów, który od ponad 2 lat jest ostatnim wyznaczonym ATH na parze BTC/USD

Bitcoin rysował swoje ATH w grudniu 2017 roku. Źródło: Tradingview.com

ATH na innych kryptowalutach. Cyfrowe monety rysują historyczne maksima niemal codziennie

Chociaż Bitcoin to najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta, to w obiegu znajduje się jeszcze kilka tysięcy innych wirtualnych monet. W momencie zbierania danych do powyższego artykułu, 8 różnych kryptowalut rysowało historyczne maksima w przeciągu ostatnich 2 miesięcy, wśród nich znalazł się między innymi Bitcoin SV (BSV), jedna z sześciu największych kryptowalut:

ATH w gronie 100 największych kryptowalut z przedziału ostatnich dwóch miesięcy (oraz Bitcoina) na podstawie danych portalu coinpaprika.com. Dostęp 10 marca 2020 roku

Jak wynika z powyższej tabeli ATH na Bitcoinie miało miejsce ponad 27 miesięcy temu, jednak inne kryptowaluty notowały historyczne maksima w przeciągu ostatnich kilku tygodni.

Sprawdź kantor Bitcoin i poznaj aktualny kurs kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *