Co to Chainlink? Pomost pomiędzy inteligentnymi umowymi i światem spoza blockchaina2 min. czytania

Chainlink to platforma, która bazuje na ekosystemie Ethereum i łączy między sobą dwa światy. Świat oparty o blockchain i inteligentne umowy (smart contracts) oraz świat tradycyjny spoza rozproszonego rejestru (DLT). Realizatorem projektu jest założona w 2014 roku spółka SmartContract, w skład której wchodzą weterani rynku kryptowalutowego, obecnie na nim od samego początku. Z poniższego artykuł dowiesz się co to Chainlink oraz na jakiej zasadzie działa sieć.

Chainlink – pozyskiwanie danych z bezpiecznych źródeł.

Głównym celem platformy Chainlink jest udostępnienie systemu, który pozwala użytkownikom pozyskiwać dane w sposób bezpiecznych, korzystając z szeregu różnych źródeł, wykorzystując do tego rozproszone bazy danych. Zdecentralizowane „wyrocznie” (z angielskiego Oracle) konsolidują dane pobierane od różnych dostawców i tworzą na ich podstawie inteligentne umowy.

Sieć Chainlink wyróżnia trzy główne rodzaje kontraktów: reputacyjne, kojarzące zlecenia oraz agregujące, które dokładniej opisano poniżej.

 • Reputation contracts (kontrakty reputacyjne) – ich celem jest sprawdzenie wiarygodności oraz historii dostawcy wyroczni
 • Order-matching contracts (kontrakty kojarzące zlecenia) – odpowiadają za wdrażanie parametrów określonych w umowach, jednocześnie pobierając oferty od dostawców
 • Aggregating Contracts (kontrakty sumujące) – działają jako narzędzia do sumowania danych z wyroczni pzowalając osiągnąć dokładniejsze wyniki

  Brzmi niejasno? Posłużmy się więc przykładami, które pozwolą nakreślić dokładnie jak takie rozwiązania mogą sprawdzić się w prawdziwym życiu. Ich odbiorcą są między innymi firmy ubezpieczeniowe weryfikujące dane dotyczące klęsk naturalnych, wypadków komunikacyjnych lub opóźnień w rozkładach lotów. Na rozwiązaniu Chainlink bazują również podmioty branży gier hazardowy i bukmacherzy, którym zależy na dokładnym i najszybszym rejestrowaniu wyników meczów. Głównym odbiorcą są natomiast duże banki inwestycyjne szukające bezpiecznych narzędzi przesyłania informacji w zakresie stóp procentowych.

  Co to Chainlink? Czyli kryptowaluta LINK

  Chainlink to nie tylko sieć wykorzystująca inteligentne umowy do przesyłania danych, ale również własny token bazujący na blockchainie Ethereum. Kryptowaluta LINK została wyemitowana w ramach ICO przeprowadzonego we wrześniu 2017 roku, które pozwoliło zgromadzić 32 miliony dolarów kapitału. Sieć ostatecznie została uruchomiona w maju 2019 roku, a token dostępny jest na wszystkich najważniejszych giełdach oraz portfelach kryptowalutowych.

  Według danych portalu Coinpaprika, LINK osiągał historyczne maksima w marcu 2020 roku, kiedy za jedną monetę płacono niemal 5 dolarów. W obiegu znajduje się 350 milionów tokenów, łączna podaż sieci to natomiast jeden miliard tokenów. LINK jest jedną z 15 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji, która w momencie publikacji artykułu wynosi niemal 1,3 miliarda dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *