Co to XRP?3 min. czytania

XRP podobnie jak Bitcoin jest niezależną kryptowalutą opartą o własny blockchain. Co więcej jest trzecią z największych cyfrowych monet znajdujących się w obiegu (stan na luty 2020 r.), której kapitalizacja stanowi 5% całego rynku kryptowalutowego. XRP to przede wszystkim natywny środek płatności w ramach protokołu transakcji Ripple, który powstał w 2012 roku, będąc obecnie powszechnie wykorzystywanym przez tradycyjne banki w płatnościach transgranicznych, skracając czas ich realizacji z 3 dni do… 3 sekund.

XRP to kryptowaluta Ripple, Ripple jednak to nie to samo co XRP

Chociaż określenia XRP i Ripple stosowane są często zamiennie, to nie można stawiać pomiędzy nimi znaku równości i należy je rozgraniczyć:

  • Ripple – system rozliczeń w czasie rzeczywistym (skrót z ang. RTGS) będący siecią przekazów pieniężnych oraz wymiany walut, który w 2012 roku stworzyło przedsiębiorstwo Ripple Labs Inc. Wspomniany system wykorzystuje autorski protokół RTXP
  • XRP – zdecentralizowana natywna kryptowalutwa wykorzystywana przez sieć blockchain Ripple, która w lutym 2020 roku była trzecią pod względem kapitalizacji rynkowej (zaraz po Bitcoinie oraz Etherze)

Kryptowaluta XRP opisywana jest przez swoich twórców jako jeden z najszybszych i najbardziej skalowalnych cyfrowych aktywów, umożliwiających realizowanie natychmiastowych płatności globalnych opiewających również na duże kwoty. Celem powstania XRP była eliminacja problemów, na które napotykał Bitcoin pod względem tempa realizacji bardzo dużych transferów finansowych. Według danych znajdujących się na stronie Ripple Labs, transakcja międzynarodowa przy wykorzystaniu XRP jest finalizowana średnio w 3 sekundy, dla ETH wartość wydłuża się do 2+ minut, dla BTC do 1+ godzin, a w tradycyjnych systemach finansowych trwa od 3 do 5 dni roboczych.

W momencie gdy Bitcoin przetwarza 3-6 transakcji na sekundę (TNS), a ETH 15 takich transakcji, w przypadku XRP obecnie osiągany wynik to 1500 TPS, 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Rekordowa ilość transakcji przetworzonych przez sieć miała miejsce 15 lipca 2019 roku, kiedy w trakcie jednej sekundy zrealizowano 65 tysięcy transferów, czyli tyle ile przechodzi przez protokoły płatnicze Visy.

Kryptowaluta XRP podobnie jak Bitcoin osiągała swoje historyczne szczyty na przełomie 2017 i 2018 roku, kiedy testowała okolice niespełna 3 dolarów. Średnia wartość jednego XRP utrzymuje się natomiast w okolicach 0,25 USD:

Historyczna zmiana wartość XRP. Źródło: Tradingview.com

RippleNet – sieć płatności tworzona przez przedsiębiorstwo Ripple

XRP to obecnie nie tylko jedna z popularniejszych kryptowalut wśród spekulantów, ale ważna część sieci RippleNet, która obok tradycyjnych walut wykorzystuje również cyfrowe aktywa w realizowaniu nisko prowizyjnych oraz natychmiastowych transferów finansowych. Do klientów Ripple korzystających z sieci należą między innymi Santander, MUFG, MoneyGram, American Express, TransferGo i ponad 300 innych instytucji finansowych z różnych zakątków świata.

Działalność RippleNet pokazała, że świat tradycyjnych finansów może korzystać z udogodnień technologii blockchain i usprawnić dzięki niej funkcjonowanie dotychczasowych systemów bankowych. Wraz ze wzrostem ilości instytucji korzystających z usług Ripple zwiększa się liczba konsumentów końcowych, którzy mogą realizować szybkie transakcje bez dodatkowych kosztów.

W grudniu 2019 roku Ripple zakończyło kolejną rundę finansowania pozyskując 200 milionów dolarów od inwestorów, co podniosło łączną wycenę spółki (ciągle uważanej za start up) do poziomu 10 miliardów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *