Czemu Bitcoin jest taki drogi?4 min. czytania

Gdy niemal dziesięć lat temu gdy Bitcoin pokonywał barierę 100 dolarów mogło się wydawać, że wyższe pułapy cenowe są nie do osiągnięcia. Jednak w 2017 za jednego BTC płacono niemal 20 tysięcy dolarów! Co prawda obecne notowania są dwukrotnie niższe, jednak wiele osób nadal zadaje sobie pytanie czemu Bitcoin jest taki drogi i skąd bierze się jego wartość?

Od zera do 20 tysięcy dolarów. Historia wzrostów i spadków cen Bitcoina

W historii wzrostu notowań Bitcoina można wyróżnić kilka „kroków” milowych, które sprawiały, że wartość wirtualnej waluty osiągała nowe średnie poziomy. Pierwszy z nich to 2013 rok, gdy udało się pokonać barierę 100 dolarów, a następnie 1000 dolarów. Później Bitcoin przez kilka kolejnych lat pozostawał stabilny w okolicach kilkuset dolarów rozpoczynając powolny rajd wzrostowy od 2016 roku, którego zwieńczeniem był grudzień 2017 i osiągnięcie pułapu niemal 20 tysięcy dolarów.

Co prawda po tym wydarzeniu notowania Bitcoina mocno się osunęły, nigdy nie spadły jednak już niżej niż 3 tysiące dolarów, a od początku 2019 roku zyskują niespełna 200%. W momencie publikacji tego artykułu za jednego Bitcoina płacono 9 tysięcy dolarów, a zdaniem ekspertów w przeciągu następnych kilku lat (do 2022-2025 roku) wartość ta może wynieść 100 tysięcy dolarów!

Historyczna zmiana ceny Bitcoina, od zera poprzez 20 tysięcy aż do obecnych 9 tysięcy dolarów. Źródło: Tradingview.com

Historyczny wykres ceny to jedno, czym innym jest jednak znalezienie odpowiedzi na pytanie czemu Bitcoin jest taki drogi i co powoduje, że tysiące kryptowalut działających w obecnym systemie cyfrowych aktywów potrafi tak dynamicznie zyskiwać i tracić na wartości?

Dlaczego Bitcoin posiada wartość?

Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego Bitcoin posiada wartość, równie dobrze moglibyśmy się spytać dlaczego wartość posiada złotówka, dolar, euro lub jakakolwiek inna waluta. Przede wszystkim, pełnią one rolę nośnika wartości, który w dłuższej perspektywie czasu posiada relatywnie stabilną wartość.

W przeszłości rolę takiego nośnika pełniły metale szlachetne, przede wszystkim złoto. Pieniądz papierowy miał stać się wygodniejszą formą przeprowadzenia codziennych transakcji, tak aby konsument nie musiał wszędzie nosić ze sobą ciężkich sakiewek. Jeszcze w połowie ubiegłego wieku na świecie funkcjonował standard złota, na podstawie którego emitowane banknoty posiadały pokrycie w cennym kruszcu deponowanym w bankach centralnych. Współczesna ekonomia porzuciła jednak ten standard, w efekcie czego drukowane obecnie pieniądze nie posiadają pokrycia w żadnym fizycznym dobrze, co sprawia więc, że posiadają wartość?

Głównym powodem jest wiara poszczególnych konsumentów oraz rządów w wartości danej jednostki walutowej. Za utrzymanie wartości odpowiada powszechność jej zastosowania oraz rynkowe prawa popytu oraz podaży. Dokładnie te same zasady (w dużym uproszczeniu) dotyczą Bitcoina. BTC jest tak drogi gdyż ludzie wierzą w jego wartość i są gotowi kupować go po danej wartości (popyt).

Z czasem, gdy Bitcoin staje się coraz popularniejszy, coraz więcej osób zajmuje się jego wydobyciem oraz świadczy usługi powiązane z rynkiem kryptowalutowym, powszechność i popyt wzrastają, pozwalając utrzymać wiarę w wartość BTC oraz podbijać jego ceny.

Spekulacja i decentralizacja napędzają silne ruchy na rynku Bitcoina

Dlaczego jednak tradycyjne waluty są o wiele stabilniejsze od Bitcoina (i pozostałych kryptowalut), który potrafi w przeciągu jednego dnia rosnąć lub tracić na wartości kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent (gdzie w przypadku zwykłych walut zmienność w zakresie 1% uważana jest już za dużą)?

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wielkość obu rynków. Łączna kapitalizacja rynku kryptowalutowego wynosi 262 miliardy dolarów (stan na 6 marca 2020 roku), a największy dzienny obrót generowany jest w ramach tokenów USDT (50 miliardów dolarów) oraz BTC (40 miliardów dolarów). Dla porównania przez rynek walutowy Forex każdego dnia przelewają się transakcje o łącznej wartości ponad 6 bilionów dolarów. Co więcej, wszystkie one zasilają jeden, zcentralizowany rynek.

W przypadku Bitcoina, zlokalizowane w różnych miejscach na świecie giełdy posiadają swoje własne notowania oraz swoją własną płynność. W efekcie przy decentralizacji (która jest jedną z cech charakterystycznych BTC) o wiele łatwiej jest wpływać na jego cenę.

Warto kontrolować BTC — kurs możesz sprawdzić w naszym kantorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *