Czy Bitcoin jest używany?2 min. czytania

Około 300 tysięcy transakcji płatniczych dokonuje się Bitcoinem każdego dnia na świecie, wynika z danych portalu Statista. Chociaż dla wielu BTC to nadal przede wszystkim instrument spekulacyjny oraz inwestycyjny, to sporo osób korzysta z niego przy płatnościach: do transferu większej ilości środków, jak i przy codziennych zakupach. W poniższym artykule staramy się sprawdzić czy Bitcoin jest używany i czy można byłoby przeżyć posługując się tylko płatnościami BTC?

Bitcoin i 300 tysięcy transakcji dzienne. Wartość utrzymująca się od początku 2019 roku

W pierwszym kwartale 2019 roku Bitcoin notował rekordową ilość transakcji, gdzie średnio dziennie dokonywano ich niemal 400 tysięcy. W drugim kwartale 2020 roku wartość ta oscylowała w okolicach 300 tysięcy i jest niezmienna na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Średnia liczba transakcji bitcoinowych na świecie każdego dnia. Źródło: Statista

Jak się jednak okazuje, Bitcoin nie jest w społeczności kryptowalutowej najpopularniejszą formą płatności. Zdecydowanie częściej korzysta się z sieci Ethereum i kryptowaluty Ether (ETH). W II kw. 2020 r. liczba dziennych transakcji wykonanych za jej pomocą wyniosła ponad 866 tys.

Ether sprawdza się lepiej przy mniejszych transakcjach między innymi dzięki większej szybkości sieci oraz niższym opłatom. W realnym świecie, to jednak Bitcoin dominuje pod ilością dostępnych punktów płatności w kawiarniach, restauracjach, sklepach spożywczych oraz innych punktach handlowo-usługowych.

Czy Bitcoin jest używany na co dzień?

W Warszawie znajduje się około 50 punktów, w których można korzystać z Bitcoina jako środka płatności. Dla porównania w Berlinie będzie ich kilkukrotnie więcej, a w Nowym Jorku posiadacz Bitcoina zapłąci nim już w kilkuset różnych punktach: zaczynając od atrakcji, poprzez transport publiczny, sklepy sportowe, galerie handlowe, kluby nocne i codziennie zakupy spożywcze.

Przykładowo we wspomnianej na początku Warszawie, można byłoby przeżyć kilka dni korzystając tylko z Bitcoina. Oczywiście jeżeli nie przeszkadzałaby Ci ograniczona ilość miejsc, w których możesz spać i zrobić zakupy.

Płatność Bitcoinami przyjmują między innymi apartamenty DolceVita, w niedalekiej odległości od których znajduje się akceptujący płatność cyfrowymi aktywami Bobby Burger, popularna sieć serwująca hamburgery.

Problemem nie będzie też znalezienie kawiarni, w której można płacić Bitcoinami. Większym problemem może być natomiast wybranie się na zakupy spożywcze posiadając w portfelu jedynie BTC. Taką możliwość dają natomiast sklepy internetowe oferujące jedzenie na dowóz oraz produkty spożywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *