Czy Bitcoin jest używany?2 min. czytania

Około 300 tysięcy transakcji płatniczych dokonuje się Bitcoinem każdego dnia na świecie, wynika z danych portalu Statista. Chociaż dla wielu BTC to nadal przede wszystkim instrument spekulacyjny oraz inwestycyjny, to sporo osób korzysta z niego przy płatnościach: do transferu większej ilości środków, jak i przy codziennych zakupach. W poniższym artykule staramy się sprawdzić czy Bitcoin jest używany i czy można byłoby przeżyć posługując się tylko płatnościami BTC?

Bitcoin i 300 tysięcy transakcji dzienne. Wartość utrzymująca się od początku 2019 roku

W pierwszym kwartale 2019 roku Bitcoin notował rekordową ilość transakcji, gdzie średnio dziennie dokonywano ich niemal 400 tysięcy. W drugim kwartale 2020 roku wartość ta oscylowała w okolicach 300 tysięcy i jest niezmienna na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Średnia liczba transakcji bitcoinowych na świecie każdego dnia. Źródło: Statista

Jak się jednak okazuje, Bitcoin nie jest w społeczności kryptowalutowej najpopularniejszą formą płatności. Zdecydowanie częściej korzysta się z sieci Ethereum i kryptowaluty Ether (ETH). W II kw. 2020 r. liczba dziennych transakcji wykonanych za jej pomocą wyniosła ponad 866 tys.

Ether sprawdza się lepiej przy mniejszych transakcjach między innymi dzięki większej szybkości sieci oraz niższym opłatom. W realnym świecie, to jednak Bitcoin dominuje pod ilością dostępnych punktów płatności w kawiarniach, restauracjach, sklepach spożywczych oraz innych punktach handlowo-usługowych.

Czy Bitcoin jest używany na co dzień?

W Warszawie znajduje się około 50 punktów, w których można korzystać z Bitcoina jako środka płatności. Dla porównania w Berlinie będzie ich kilkukrotnie więcej, a w Nowym Jorku posiadacz Bitcoina zapłąci nim już w kilkuset różnych punktach: zaczynając od atrakcji, poprzez transport publiczny, sklepy sportowe, galerie handlowe, kluby nocne i codziennie zakupy spożywcze.

Przykładowo we wspomnianej na początku Warszawie, można byłoby przeżyć kilka dni korzystając tylko z Bitcoina. Oczywiście jeżeli nie przeszkadzałaby Ci ograniczona ilość miejsc, w których możesz spać i zrobić zakupy.

Płatność Bitcoinami przyjmują między innymi apartamenty DolceVita, w niedalekiej odległości od których znajduje się akceptujący płatność cyfrowymi aktywami Bobby Burger, popularna sieć serwująca hamburgery.

Problemem nie będzie też znalezienie kawiarni, w której można płacić Bitcoinami. Większym problemem może być natomiast wybranie się na zakupy spożywcze posiadając w portfelu jedynie BTC. Taką możliwość dają natomiast sklepy internetowe oferujące jedzenie na dowóz oraz produkty spożywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *