Czy bitcoin wybije poziomy z września? Analiza techniczna BTC/USD4 min. czytania

Najstarsza i największa kryptowaluta w miniony weekend przez chwilę znajdowała się powyżej poziomu 23 tysięcy dolarów, ten jednak ostatecznie okazał się skuteczną blokadą przed kontynuacją byczej szarży. W efekcie, ceny zostały zepchnięte ponownie poniżej maksima z września zlokalizowane na wysokości 22 781 dol., a strefa stanowi obecnie istotny opór.

  • Bitcoin nie był tak mocny od września ubiegłego roku i zatrzymał się przy 23 tys. dol.
  • Wskaźniki techniczne i świeca sygnały z wykresu D1 sugerują, że miejsce mogłaby mieć techniczna korekta
  • Pozwoli ona przywrócić bardziej neutralny obraz rynku i kontynuować aprecjację w kolejnych tygodniach

Bitcoin, a główne wsparcia oraz opory

Na poniższym wykresie dziennym BTC/USD zaznaczono główne strefy wsparć oraz oporów, z którymi obecnie borykał będzie się bitcoin. Dopóki notowania pozostają w ryzach maksimów wrześniowych w okolicach 22,8 tys. dol., to nie można wykluczyć niedźwiedziej korekty.

Jej pierwszym celem byłyby szczyty z listopada w połączeniu z 200 EMA, czyli zakres 21,1-21,5 tys. dol. Przy ewentualnym pokonaniu tego poziomu, bitcoin będzie miał przed sobą kolejno psychologiczny poziom 20 tys. dol., 50 EMA zbliżającą się do 19 tys. dol. oraz strefę 18 tys. dol. Ostateczne wsparcie to natomiast 15,5-16 tys. dol., czyli ubiegłoroczne minima.

Bitcoin na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Gdyby bykom udało się wypchnąć BTC nad obecny opór, wtedy kolejny znajduje się już w strefie 24,5-25,2 tys. dol., gdzie notowania ostatni raz znajdywały się sierpniu ubiegłego roku. Wybicie tego zakresu byłoby też oficjalnym powrotem bitcoina do trendu wzrostowego. Chociaż wcześniej o takowym świadczyć będzie mogło zbliżające się przecięcie dwóch średnich ruchomych.

Szybsza 50 EMA zaczyna się bowiem zbliżać do wolniejszej 200 EMA. Ich „skrzyżowanie” nazywane jest często „złotym krzyżem” i wykorzystywane jako sygnał zakupowy przez sympatyków analizy technicznej.

Co pokazuje RSI oraz MACD?

Wykres techniczny warto uzupełnić o popularne wskaźniki, w tym wskaźnik siły względnej (RSI) oraz oscylator stochastyczny MACD. Jeżeli chodzi o RSI to ostatnie dynamiczne wzrosty bitcoina spowodowały, że jego wartość znalazła się na najwyższych poziomach od stycznia 2021 roku, zaczyna jednak obecnie powoli się osuwać. Cały czas znajdujemy się jednak w strefie wykupienia (przewartościowania) i dobrze byłoby, gdyby zszedł on bliżej górnej granicy strefy neutralnej, czyli poziomu 70,00.

MACD przecinał natomiast linię sygnalną na początku miesiąca i od tego czasu znacznie wzrósł, testując poziomy z kwietnia 2022 roku. Oba wskaźniki jak na razie sygnalizują raczej przewartościowanie BTC, dlatego korzystna byłaby krótkoterminowa korekta w akceptowalnych zakresach cenowych, pozwalająca na skup bitcoina z rynku po atrakcyjniejszych cenach.

Wartości RSI oraz MACD dla bitcoina. Źródło: Tradingview.com

Istotny punkt na wykresie tygodniowym

Szukając bardziej długoterminowych wskazówek dla wyceny bitcoina, warto zwrócić uwagę również na wykres tygodniowy (W1, weekly), gdzie dwie istotne średnie, czyli wspomniane już 50 oraz 200 EMA zeszły się w jednym miejscu.

Co prawda książkowo w tym przypadku szybsza średnia powinna przecinać wolniejszą od dołu, doszło jednak do ich wypłaszczenia, a wkrótce czerwona linia powinna powrócić nad tę niebieską. Dla inwestorów będzie to potwierdzenie szansy na długoterminowych ruch w górę. Jednocześnie, obie średnie tworzą obecnie dynamiczny opór w okolicach 25 tys. dol. Poziom ten odgrywa istotną rolę również na wykresie dziennym.

Bitcoin i skrzyżowanie dwóch średnich na wykresie tygodniowym. Pełnią obecnie rolę silnego oporu. Źródło: Tradingview.com

Wskaźnik RSI dla weekly pozostaje w strefie neutralnej, więc z punktu widzenia tego wykresu nadal mamy sporo miejsca do wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *