Czym jest Bitcoin i kryptowaluty?2 min. czytania

„Bitcoin”, „kryptowaluty” oraz „Blockchain” to 3 hasła, które nieustannie pojawiają się w mediach od 2008 roku. Odbywa się wiele debat skupiających się na rozstrzygnięciu, czy są to technologie, która zrewolucjonizują rynek, wypierając pieniądz fiducjarny oraz niwelując wpływ bankowości, czy tylko kolejny krótkotrwały trend, który przepadnie w zapomnienie. Niezależnie od ostatecznego rezultatu, wzbudzają wiele emocji oraz są tematem do licznych dyskusji

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin (BTC) jest pierwszą, a za razem najbardziej popularną kryptowalutą, czyli zdecentralizowanym pieniądzem cyfrowym. Stanowi nazwę technologii, która pozwala na przekazywanie wartości (pieniądza) z dowolnego miejsca na świecie, w którym mamy dostęp do Internetu, w sposób natychmiastowy oraz bez konieczności uczestnictwa w transakcji zaufanej trzeciej strony takiej jak bank, bądź innego rodzaju instytucje finansowe. Jego podaż jest ograniczona do 21 milionów, co pozwala na określenie go pieniądzem deflacyjnym. 

Jest alternatywą pieniądza fiducjarnego oraz środkiem inwestycyjnym, który podlega bardzo gwałtownym fluktuacjom. Wzbudza wiele emocji co sprawia, iż jego cena gwałtownie rośnie oraz spada, w zależności od informacji rynkowych np. listowanie na nowej giełdzie (oczekiwany wzrost ceny Bitcoina), nowe regulacje prawne utrudniające korzystanie z giełd kryptowalut (oczekiwany spadek ceny Bitcoina), wzrost inflacji w jakimś kraju (oczekiwany wzrost ceny Bitcoina), negatywna wypowiedź rozpoznawalnej osoby publicznej na temat kryptowalut (oczekiwany spadek ceny Bitcoina). 

Z jednej strony jego odbiorcami są inwestorzy, którzy chcą w efektywny sposób pomnożyć zainwestowane pieniądze. Poniżej zaprezentowany został wykres ceny Bitcoina z ostatniego roku. Jak widać, jego cena w najniższym momencie w tym roku (16 grudnia 2018 r) wynosiła 12 251 zł natomiast 10 lipca 2019 r, 47 217 zł. Całoroczny wzrost wyniósł prawie 70 % – oznacza to, że wpłacając na giełdę na początku roku 15 000 zł, inwestorzy rok później mogli spieniężyć ok 10 200 zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *