Czym jest CFD na bitcoina? Kontrakty pozwalające grać na spadki3 min. czytania

Kontrakty różnicy kursowej, czyli CFD, to instrumenty pochodne popularne na wielu platformach inwestycyjnych.

Kupując bitcoina w kantorze internetowym lub na giełdzie kupujesz kryptowalutę, którą możesz wypłacić na zewnętrzny portfel i wykorzystywać ją np. do płatności w sklepie internetowym, restauracji i u innych sprzedawców akceptujących płatności bitcoinem. Ale obok głównego rynku (bazowego) istnieje jeszcze rynek instrumentów pochodnych, które opierają się na wartości głównego aktywa (w tym przypadku BTC). Oprócz popularnych na tradycyjnych giełdach opcji oraz kontraktów terminowych mogą to być również kontrakty różnicy kursowej (z ang. contracts for difference lub w skrócie CFD). W tym artykule dowiesz się czym jest bitcoin CFD.

  • Kontrakty CFD powstały w latach 90-tych w Londynie. Bardzo szybko stały się popularnym instrumentem inwestycyjnym wśród inwestorów detalicznych.
  • Obecnie domy maklerskie i brokerzy na całym świecie korzystają z kontraktów CFD dając swoim klientom dostęp do handlu walutami, surowcami, akcjami, indeksami, ETF-ami oraz kryptowalutami.
  • Pierwsze kryptowalutowe CFD zaczęły pojawiać się po 2013 roku, obecnie stanowiąc jeden z filarów oferty platform transakcyjnych.
  • CFD to instrument pochodny, inwestor nie kupuje więc rzeczywistego bitcoina, tylko kontrakt.

CFD, czyli czym jest kontrakt na różnicę?

W finansach kontrakt na różnicę (CFD) jest kontraktem pomiędzy dwoma stronami, zwykle określanymi jako „kupujący” i „sprzedający”. Kupujący zgadza się zapłacić sprzedającemu różnicę pomiędzy bieżącą wartością jakiegoś aktywa, a jego wartością w czasie trwania kontraktu (jeśli różnica jest ujemna, to sprzedający płaci kupującemu).

W bardzo dużym uproszczeniu (i jedynie w przypadku platform zajmujących się animacją rynku), kontrakt CFD to zakład z platformą handlową (czyli jej dostawcą, a więc firmą) o to, czy cena danego aktywa – w naszym przypadku bitcoina – spadnie lub wzrośnie.

W odróżnieniu od standardowego rynku, gdzie trader może zarabiać jedynie na wzrostach (pozycje długie), w przypadku kontraktów CFD można zarabiać również na spadkach ceny instrumentu (rozgrywając pozycję krótką).

CFD to instrument pochodny, inwestor nie kupuje więc rzeczywistego bitcoina (BTC), a jedynie kontrakt. Może zarabiać więc na spekulacji (rozgrywając długie pozycje na wzrosty i krótkie pozycje na spadki), nie wykorzysta jednak swojego BTC do płatności, ani nie wytransferuje go poza platformę handlową, z której korzysta.

Co więcej, kontrakty kryptowalutowe często oferują dźwignię finansową (lewar), który pozwala na inwestowanie większych kwot, niż faktycznie inwestor posiada. Obecnie w UE dźwignia ograniczona jest do 2:1, jeżeli chodzi o cyfrowe aktywa, co oznacza, że posiadając 10 tys. zł możesz kupić kontrakty na BTC o wartości 20 tys. zł. Pozwoli to z jednej strony podwoić potencjalne zyski, z drugiej doprowadzi jednak do dwukrotnie szybszego wyzerowania konta w przypadku spadków.

Czy wiesz, że…
Zgodnie z obecnymi regulacjami unijnymi platformy oferujące kontrakty CFD muszą gwarantować klientom ochronę przed ujemnym saldem. W efekcie, w przypadku strat wywołanych zawarciem nietrafionej transakcji strata nie może przekroczyć wysokości zdeponowanych na koncie środków.

Myślisz, że masz bitcoina, a to CFD

Jak się okazuje, wiele popularnych aplikacji pozwalających na zakup kryptowaluty korzysta z rozwiązań opartych na kontraktach CFD lub do nich zbliżonych. Jednym z najlepszych przykładów jest firma Revolut, której aplikacja pozwala kupować bitcoina i inne cyfrowe aktywa.

Jak się jednak okazuje, te nie trafiają fizycznie na konto użytkownika, a są gromadzone na wspólnym koncie firmy, agregującym kryptowaluty kupowane na rzecz innych osób korzystających z tej usługi. W efekcie użytkownik nie ma możliwości samodzielnego przeprowadzania transakcji lub posiadania tychże kryptowalut na niezależnym koncie.

Przed zakupem bitcoina warto więc dokładnie przeczytać warunki korzystania z usług dostawcy, aby upewnić się, jaki instrument w rzeczywistości kupujemy. Oczywiście w kontraktach CFD na bitcoina nie ma nic złego i są one efektywnym i bezpiecznym instrumentem spekulacyjnym.

Kupno bitcoin już teraz jest dobrym pomysłem, jeśli planujesz grać na spadki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *