Czym jest Libra, projekt od Facebooka?2 min. czytania

Blockchainowa inicjatywa w ramach jednego z największych portali społecznościowych na świecie, Facebooka, rozpoczęła się w 2017 roku jako jednoosobowy projekt. Pierwsze głosy dotyczące chęci uruchomienia przez projekt Marka Zuckerberga własnej kryptowaluty pojawiły się w połowie 2018 roku, a oficjalne potwierdzenie prac nad cyfrowym aktywem o nazwie Libra miało miejsce 18 czerwca 2019 roku. Pierwsza wersja produktu pozwalającego na dokonywanie płatności między innymi bezpośrednio z pozycji facebookowego Messengera ma trafić do obiegu jeszcze w 2020 roku.

Facebook Libra – kryptowaluta portalu społecznościowego

Libra ma być oparta na sieci blockchain, a za realizację transakcji będą odpowiedzialne podmioty zrzeszone w ramach Stowarzyszenia Libra, w skład którego wchodzą spółki płatnicze, technologiczne, telekomunikacyjne, sklepy internetowe, fundusze venture capital i organizacje non-profit.

Zgodnie z założeniami projektu, token Libra ma być wspierany przez fizyczne aktywa finansowe, na przykład koszyk walutowy i papiery skarbowe USA w celu ograniczenia nadmiernej zmienności. W momencie oficjalnego uruchomienia kryptowaluty, rynek zostanie zasilony początkową kwotą 10 milionów dolarów, zapewniając stuprocentowe pokrycie wartości emitowanych tokenów.

Projekt budzi spore kontrowersje wśród regulatorów na całym świecie, a Facebook przyznał, że jego oficjalny start nie będzie miał miejsca, dopóki Libra nie zostanie w pełni zaakceptowana przez komisje nadzoru finansowego z USA, Europy i innych ważnych jurysdykcji.

Z powodu wątpliwości regulacyjnych zespół pracujący nad Librą, przygotowuje obecnie nową wersję kryptowaluty, która zostanie zaprezentowana komisjom finansowym. Wiele kwestii nadal pozostaje w obszarze domysłów, coraz bardziej mniej prawdopodobnym wydaje się jednak, że Facebook zaprezentuje swoją kryptowalutę do końca 2020 roku.

Libra, szczegóły techniczne kryptowaluty

Facebook Libra nie będzie bazowała na miningu kryptowalut. Tylko członkowie Stowarzyszenia Libra będą mogli przeprowadzać transakcje przy wykorzystaniu scentralizowanego blockchainu. W przeciągu pięciu lat projekt ma być jednak stopniowo transferowany do systemu proof-of-stake.

Oprócz tego planowane jest wypuszczenie portfela kryptowalutowego o nazwie Novi, który pojawić ma się w tym roku i być dostępny z poziomu Messengera oraz WhatsAppa oraz jako niezależna aplikacja. Dzięki temu użytkownicy powyższych komunikatorów mają otrzymać możliwość bezpośredniego płacenia za produkty oraz usługi z ich poziomu, co może w znaczny sposób zmienić obowiązujące do tej pory zasady handlu w przestrzeni e-commerce.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu Libra dostępne są na oficjalniej stronie internetowej, gdzie udostępniona również aktualny white paper.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *