Czym jest Lightning Network?3 min. czytania

Lightning Network (LN), czy też sieć Lightning, to kryptowalutowy protokół płatniczy drugiej warstwy, który działa w oparciu o cyfrowe aktywa wykorzystujące sieć blockchain, czyli między innymi bitcoina. Celem sieci jest umożliwienie dokonywania szybkich transakcji pomiędzy uczestniczącymi w niej nodami (węzłami). W tym celu wykorzystuje system peer-to-peer (P2P) do realizacji mikropłatności poprzez dwukierunkowe kanały płatnicze.

Lightning Network, czyli koncepcja z 2015 roku

Po raz pierwszy o Lightning Network zrobiło się głośniej w lutym 2015 roku, kiedy Joseph Poon oraz Thaddeus Dryja opublikowali próbny koncept sieci. Jednak dopiero w 2017 roku społeczność zgromadzona wokół bitcoina aktywowała zmianę w sieci bitcoina o nazwie Segregated Witness (w skrócie SegWit), który umożliwił wprowadzenie rozwiązań drugiej warstwy, w tym opisywanej Lightning Network.

W dużym uproszczeniu sieć Lightning można porównać do tego, czym karta płatnicza jest dla tradycyjnych systemów bankowych. Co prawda bez karty płatniczej masz dostęp do swoich środków na rachunku, jednak transfery środków, płacenie za zakupy w Internecie lub zwyczajne pobranie gotówki nie byłoby takie proste.

Analogia ta tyczy się również „drugiej warstwy” systemu płatniczego. Z czysto technicznego punktu widzenia termin ten należy rozumieć jako metodę pozwalającą w pewnym momencie realizować transakcję niezależnie od systemu. Płacąc kartą środki nie trafiają od razu do sprzedawcy, tylko następuje ich blokada na karcie. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku sieci Lightning, z tą jednak różnicą, że środki nie są zależne od osób trzecich: pośredników i instytucji finansowych.

Podstawowe zalety sieci Lightning, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie projektu:

  • Natychmiastowe płatności. Szybkie jak błyskawica płatności w łańcuchu bloków bez martwienia się o czasy potwierdzania. Bezpieczeństwo jest egzekwowane przez inteligentne umowy blockchain bez tworzenia transakcji wewnątrz sieci dla poszczególnych płatności. Szybkość płatności mierzona nawet w milisekundach.
  • Skalowalność. Zdolność przetwarzania milionów transakcji na sekundę w całej sieci.
  • Niski koszt. Dokonując transakcji i rozliczając je poza blockchainem, Lightning Network pozwala na wyjątkowo niskie opłaty, co jest niezwykle istotne między innymi w przypadku mikropłatności
  • Cross Blockchains. Transakcje swapów atomowych w różnych łańcuchach mogą występować w trybie poza siecią natychmiast, przy niejednorodnych zasadach konsensusu sieci blockchain. Tak długo, jak łańcuchy mogą obsługiwać tę samą funkcję kryptograficznego haszu, możliwe jest dokonywanie transakcji w ramach łańcuchów bloków bez konieczności angażowania stron trzecich i pośredników

Jak rozwija się sieć Lightning (LN)?

We wrześniu 2020 roku na rynku działało około 14 tysięcy węzłów (nodów) Lightning oraz 37 tysięcy kanałów przetwarzających transakcje. Łączna moc przerobowa sieci wynosi obecnie około $11,4 miliona dolarów, wzrastając o 40% w porównaniu do ubiegłego roku.

O ile LN sprawdza się świetnie w przypadku mikropłatności, to z powodu sztucznie ograniczonej ilości bitcoina, którą można przesłać w kanale (głównie ze względów bezpieczeństwa, to wciąż wersja beta), przekazywanie większych kwot, może być bardziej problematyczne. To ma się jednak zmienić wraz z dojrzewaniem tego rozwiązania.

Najciekawsze jest jednak to, że przesyłanie mikrotransakcji w bitcoinie to tylko wierzchołek góry lodowej możliwości tego protokołu, ale możliwych aplikacjach opowiemy już w innym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *