Czym jest portfel na kryptowaluty?3 min. czytania

Skoro czytasz te słowa, chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty. Może nawet już to zrobiłeś. Zewsząd słyszysz jednak, by NIE TRZYMAĆ CYFROWYCH WALUT NA GIEŁDZIE! Gdzie więc powinieneś je schować przed hakerami? W swoim własnym portfelu!

  • Kryptowaluty należy trzymać na cyfrowym portfelu.
  • Klucz prywatny jest hasłem do portfela na kryptowaluty.
  • Klucz publiczny jest odpowiednikiem numeru konta w banku.

Portfel na kryptowaluty

W przypadku złotówek sprawa jest prosta – możesz trzymać je na koncie w banku lub – w postaci monet czy banknotów – w portfelu. Jak jednak bezpiecznie przechowywać bitcoiny? Na koncie w banku? Dziś banki w większości (przynajmniej w Polsce) nie deponują takich walut.

Pozostaje więc specjalny portfel na cyfrowe waluty. To tak naprawdę takie konto w banku, ale z pewnymi różnicami.

Żeby pojąć te pozorne zawiłości, na starcie wyobraź sobie gigantyczną szafkę z niezliczoną ilością zamykanych na klucz szuflad. W jednej z nich schowałeś swoje pieniądze. Teraz jednak chcesz je wyciągnąć. Co potrzebujesz, by mieć dostęp do tych oszczędności? Tak, klucza!

Blockchain to właśnie taka wielka szafa pełna szuflad. Szuflady to zaś portfele na bitcoiny. W nich są schowane cyfrowe waluty. Żeby mieć do nich dostęp musisz tylko mieć klucz, którym otworzysz szufladę i wypłacisz swoje bitcoiny. Różnica jest tylko taka, że chodzi o ciąg cyfr i liter. Klucz prywatny do otwierania portfela na bitcoiny to więc rodzaj hasła, które musisz mieć gdzieś zapisane i schowane, tak byś tylko ty miał dostęp do swoich kryptowalut.

Co jeszcze może być dla ciebie ważne, to fakt, że wspomniane szuflady (portfele) nie są podpisane. Nikt poza tobą nie wie, że twój portfel należy do ciebie, tak jak ty nie wiesz, że pozostałe należą np. do Jana Kowalskiego czy Johna Smitha. Dzięki temu nikt nie ma pojęcia, ile posiadasz bitcoinów i na co je wydajesz.

Klucz prywatny i publiczny

No dobrze, ale skoro portfele są niepodpisane, skąd będę wiedział, że akurat ten konkretny jest mój – zapytasz. Trafne spostrzeżenie! Twój klucz służący do wypłacania kryptowalut to tzw. klucz prywatny (jak sama nazwa wskazuje: nikomu go nie pokazuj!), z kolei portfele są podpisane kluczem publicznym. To także dość długi ciąg znaków (cyfr i liczb np. 0xa30Ff892572e1523g687ae0133A362AbDed06cs2)[JK1] . Najczęściej w praktyce określany po prostu jako „adres”. Jeżeli ktoś będzie chciał wysłać ci jakieś bitcoiny np. w zamian za pizzę, będziesz go musiał podać tej osobie.[JK2]  Warto też zaznaczyć, że większość portfeli do każdej nowej  transakcji generuje nowy adres. Możesz mieć więc jeden portfel i wiele adresów.

Podsumowując: klucz prywatny zachowujesz tylko i wyłącznie dla siebie, zaś klucz publiczny podajesz każdej osobie, która chce wpłacić na twój portfel środki (spokojnie, mając tylko klucz publiczny nic nie wyciągnie z twojej „szuflady”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *