Czym są altcoiny i jak je dzielimy?4 min. czytania

altcoiny i ich podział

Altcoiny to jedno z pierwszych pojęć, jakie poznaje początkujący inwestor z rynku kryptowalut. Czym są? Jakie mają zastosowanie? I czym się od siebie różnią?

  • Altcoiny to alternatywne dla bitcoina kryptowaluty.
  • Altcoiny możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie: mogą być to inne niż BTC kryptowaluty (także stablecoiny, kryptowaluty o stabilnym kursie), ale też tokeny, które są wykorzystywane na rynku blockchaina w różny sposób.

Altcoiny, czyli alternatywne kryptowaluty

Bitcoin (BTC) był pierwszą kryptowalutą, jaka pojawiła się na rynku. Stosunkowo szybko jednak podjęto próby stworzenia alternatywy dla BTC. Pierwszą taką próbą był namecoin. To kryptowaluta pierwotnie opracowana na bazie oprogramowania bitcoina. Opiera się na kodzie BTC i wykorzystuje ten sam algorytm proof-of-work. Identyczna jest też kwestia ekonomiczna. Także namecoinów będzie na rynku tylko 21 milionów jednostek. 

Namecoin nie osiągnął sukcesu rynkowego. Rozpoczął jednak pewien interesujący trend — tworzenia alternatyw dla BTC. Te kryptowaluty, które były wzorowane na bitcoinie, ale nierzadko oferowały inne możliwości, określamy dziś altcoinami. 

Słowo “altcoin” pochodzi oczywiście od zbitek dwóch wyrazów: alternative (z ang. alternatywny) i coin (z ang. moneta). Czasami, skrótowo, stosuje się słowo “alt”.

Litecoin, czyli pierwszy duży altcoin

Pierwszym altcoinem, o którym na rynku zrobiło się głośno, był litecoin (LTC). To kryptowaluta, która w założeniu mogła konkurować z BTC w kwestii mikrotransakcji. Przelewy w tej kryptowalucie miały być 4-krotnie szybsze od tych w BTC. Podaż LTC także było 4-krotnie większa. Docelowo na rynku będzie więc cztery razie więcej litecoinów niż bitcoinów.

Litecoin był też określany mianem “srebra internetu”. “Złotem” miał być bitcoin. 

Z czasem projekt nieco stracił na znaczeniu, bowiem na rynku pojawiły się inne, ciekawsze technologicznie, altcoiny.

Rewolucja ma na imię Ethereum

Istną rewolucję na rynku kryptowalut wprowadził projekt Ethereum — blockchainowa platforma do tworzenia inteligentnych kontraktów. To zdecentralizowane umowy, których realizację gwarantował algorytm. 

W przypadku bitcoina algorytm odpowiada za emisję kryptowaluty i prawidłowość zawierania transakcji. Ethereum wyniosło tę technologię na nowy poziom. Platforma może umożliwiać np. zawieranie kontraktów między min. dwiema stronami. Ich realizacja jest zabezpieczona właśnie przez program. 

Na bazie platformy Ethereum zaczęły powstawać też nowe altcoiny i tokeny.

Tokeny

W tym momencie warto poruszyć temat tokenów i wyjaśnić, czym różnią się od kryptowalut. Te drugie to cyfrowe waluty, które są oparte na technologii blockchain i których emisja jest zdecentralizowana (nie stoi za nimi np. bank centralny czy inna instytucja lub firma, ale cała społeczność górników). 

Tokeny pełnią zaś inne funkcje. Tokeny security to altcoiny, które są w blockchainowej rzeczywistości odbiciem papierów wartościowych. W praktyce oferują np. swoim posiadaczom wpływy z potencjalnych zysków lub wypłatę dywidend z danych projektów. Są emitowane w procesie Security Token Offering, w ramach którego w zamian za np. BTC otrzymuje się dany token-akcję.

Na rynku mamy też tokeny użytkowe (ang. utility tokens). Mają one najszersze zastosowanie spośród wymienionych tutaj kryptowalut i tokenów-akcji. Mogą być wykorzystywane np. do zarządzania danym projektem (np. dają prawo głosu).

NFT

Warto wyróżnić także niewymienialne tokeny (non-fungible tokens NFT). W praktyce reprezentują prawa do danych przedmiotów (zarówno cyfrowych jak i fizycznych), są czymś w rodzaju cyfrowego certyfikatu oryginalności i własności.

Czy wiesz, że…

NFT zyskały popularność w 2021 r. O skali ich popularności świadczy fakt, że obecnie są wykorzystywane przez największe drużyny sportowe świata (np. Chicago Bulls), gwiazdy rocka (Kings of Leon, Behemoth, Megadeth) czy firmy z rynku rozrywki dla młodszych widzów (Marvel).

Za pierwsze NFT na rynku uchodzą te z serii CryptoPunk. Reprezentują prawa do małych, pikselowych grafik, z których każda przedstawia innego “cryptopunka”.

Kolekcja dziewięciu takich tokenów została sprzedana w 2021 r. za 16,9 miliona dolarów. Aukcję przeprowadził znany dom aukcyjny Christie’s. Co ciekawe, tokeny CryptoPunk były początkowo rozdawane przez twórców za darmo.

Stablecoiny

Za altcoiny należy uznać też stablecoiny. To kryptowaluty, które cechują się stabilnym kursem wymiany. Ten ostatni mają w założeniu zapewniać aktywa, które wspierają wartość danego stablecoina. Zabezpieczeniem może być dolar amerykański, euro czy jakakolwiek inna waluta narodowa lub np. złoto. 

Stablecoiny są więc próbą rozwiązania pewnego problemu dot. bitcoina i innych “zwykłych” kryptowalut — ich zmiennych kursów. Te ostatnie są czymś dobrym dla inwestorów, ale fatalnym dla osób, które chcą płacić kryptowalutami za towary i usługi.

Alty   cdn.

Na koniec warto dodać, że rynek altcoinów może przez najbliższe lata rosnąć. Powodem są potencjalne możliwości technologii blockchain i… ludzka wyobraźnia. Przestrzeń altów może okazać się nawet w tej dekadzie najmocniejszym motorem napędowym rynku kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *