Derywaty popularniejsze od rynku spot pierwszy raz w tym roku. Aktywność inwestorów na rynku kryptowalut spada4 min. czytania

derywaty raport

Instrumenty pochodne odpowiadały za ponad 50% czerwcowego handlu. Ten był jednak słabszy o ponad 40% w porównaniu do maja.

Po raz pierwszy w tym roku wolumeny na rynku kryptowalutowych instrumentów pochodnych przewyższyły wolumeny na rynku kasowym. Posiadały łącznie 53,8% udziału w rynku, w porównaniu z 49,4% w maju, wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez serwis CryptoCompare.

  • Bardzo silne spadki aktywności inwestorów i wolumenów na rynku kryptowalut spowodowały, że większe obroty generował rynek derywatów, a nie rynek spot.
  • Wolumeny w ujęciu miesięcznym kurczyły się ponad 40%, a pozycję czołowych giełd utrzymały Binance, Huobi oraz OKEx.
  • Dominacja największych giełd znalazła się na najwyższych poziomach od 2018 roku.

Instrumenty pochodne z większym wolumenem, w czerwcu jednak aktywność rynku mocno spowolniła

Pomimo wzrostu udziału w rynku i znalezieniu się nad instrumentami oraz aktywami spot, wolumen obrotu instrumentami pochodnymi spadł w czerwcu o kilkadziesiąt procent, a dokładniej mówiąc o 40,7% do 3,2 bln dol., podczas gdy całkowity wolumen obrotu spot nurkował o 42,7% do 2,7 bln dol.

Na czele giełd spot pod względem wolumenu znalazły się Binance (Grade A) z 668 mld dol. (spadek o 56%), następnie Huobi Global (Grade A) z 162 mld dol. (spadek o 40,2%) i OKEx (Grade BB) z 141 mld USD (spadek o 41,6%). W międzyczasie w czołówce giełd instrumentów pochodnych znalazły się Binance z 1,73 mld dol. (spadek o 29,7%), OKEx (508 mld dol., spadek o 49,1%) oraz Bybit (360 mld dol., spadek o 37,0%) komentuje CryptoCompare w swoim raporcie.

Wolumen spot vs wolumen na instrumentach pochodnych. Źródło: CryptoCompare

Największą giełdą derywatorów, podobnie jak w przypadku instrumentów spot, było Binance, które w grudniu obracało 1,73 bln dol. (spadek o 29,7% w porównaniu do maja). Drugie miejsce zajął OKEx, a trzecie ByBit, gdzie spadki również osiągały kilkadziesiąt procent.

Na rynku widać również zwiększającą się cały czas dominację największych giełd. Ta w grudniu 2019 roku znalazła się na minimach rzędu 47%, a obecnie wynosi ponad 88%. W miarę jak BTC przyciąga kolejnych inwestorów instytucjonalnych oraz o dużej wartości portfela, trading w miejscach o najniższym ryzyku (czyli na największych giełdach) staje się priorytetem.

To, w połączeniu z presją regulacyjną na poprawę standardów operacyjnych, stopniowo zwiększyło wolumeny głównych giełd kosztem wolumenów na mniejszych platformach handlowych dodaje CryptoCompare.

Historyczny wolumen największych giełd (top-tier) vs giełd mniejszych (lower-tier). Źródło: CryptoCompare

Czy wiesz, że…

Dane o obrotach giełd oraz obserwowane na ich podstawie trendy pozwalają określić aktywność i kondycję rynku kryptowalutowego oraz prognozować przyszłe zachowania cen. Spadająca aktywność giełdowa i liczba transakcji pokazuje na przykład, że rynek znalazł się w konsolidacji, a inwestorzy nie wierzą na razie na szybką zmianę notowań.

Konsolidacja powoduje spadek środków zaangażowanych w kontrakty terminowe

Raport zauważa jednocześnie, że liczba aktywnych kontraktów na rynku terminowym futures spadła do najniższego poziomu od stycznia 2021 r., a BTC zyskuje udział w rynku nad ETH. W przypadku wszystkich produktów osunęło się ono o niemal 41% w porównaniu do maja, do poziomu 16,4 mld dol.

Był to najniższy poziom zainteresowania od stycznia 2021 r., kiedy to otwarte osiągnęły wartość 12,4 mld dol. O ile w pierwszych miesiącach roku rynki instrumentów pochodnych notowały wyraźne wzrosty, o tyle w ostatnich dwóch miesiącach nastąpiło odwrócenie tego trendu wraz ze spadkiem cen. Podczas czerwcowego spadku, kontrakty BTC (59% w czerwcu vs 51,1% w maju) rosły w stosunku do tych otwartych na ETH (21,5% w czerwcu vs 21,3% w maju). Na koniec czerwca otwarte zainteresowanie kontraktami terminowymi na BTC i ETH wynosiło odpowiednio 9,7 mld dol. i 4,2 mld dol.

Zagregowana wartość kontraktów futures na poszczególnych giełdach w kolejnych miesiącach. Źródło: CryptoCompare

Jeśli chodzi o BTC perpetual futures, Binance miał największe udziały na poziomie 2,5 mld dol. (brak zmiany netto w stosunku do maja). Następna była giełda Bybit z 1,5 mld dol. (spadek o 33,3%). Całkowite otwarte zainteresowanie perpetual futures na BTC spadło o 22,7% do 5,7 mld dol.

W odróżnieniu od standardowych rynków, na rynkach kryptowalutowych popularne od terminowych futuresów są perpetual futures, czyli kontrakty bezterminowe. W ich przypadku nie podaje się daty wygaśnięcia, a zakupiony kontrakt można trzymać przez nieograniczony okres, według własnego uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *