Dlaczego Bitcoin ma wartość?3 min. czytania

Bitcoin, podobnie jak wszystkie inne kryptowaluty, są dziełem mocy obliczeniowej podzespołów komputerowych, cyfrowym zapisem, który na pierwszy rzut oka powinien być nic nie warty w odniesieniu do fizycznie namacalnego majątku. Co więc powoduje, że na światowych giełdach za najstarsze cyfrowe aktywo płaci się kilkadziesiąt tysięcy złotych i dlaczego Bitcoin ma wartość?

Umawiamy się, że X posiada wartość, czyli od pieniądza złotego do fiducjarnego

Ludzkość od tysiącleci korzystała z różnych form zapłaty podczas transakcji handlowych. Już od czasów starożytnych istotną rolę odgrywało złoto, które z powodu na swojej rzadkości oraz odpowiednich cech fizycznych i chemicznych wydawało być się najodpowiedniejszym dostępnym nośnikiem wartości.

W XIX wieku w Anglii podpisano jednak Ustawę Bankową, na mocy, której pozwolono znieść uciążliwy dla konsumentów, kupców oraz bankierów system przetapiania oraz przesyłania złota wprowadzając na jego miejsce system waluty papierowej. Posiadacz złota otrzymywał od banku potwierdzenie w postaci weksla (banknotu), którym mógł płacić za codzienne zakupy, a bank zobowiązywał się do przechowywania odpowiedniego ekwiwalentu złota w swoich skarbcach. Bardzo szybko system ten został przyjęty przez wiele państw na świecie.

Ostatecznie standard złota upadł w latach 70-tych XX wieku, kiedy Stany Zjednoczone zawiesiły wymienialność dolara na złoto. Od tego czasu świat tak naprawdę posługuje się pieniądzem fiducjarnym, czyli takim, którego wartość nie ma oparcia w niczym materialnym (na przykład wspomnianym złocie). Jego wartość staje się więc całkowicie umowna i wynika z następujących czynników: jest jedynym oficjalnym środkiem płatniczym w danym obszarze (kraju), instytucje państwowe generują na niego popyt poprzez ściąganie podatków, a jego emisja jest uzależniona od zcentralizowanej jednostki (banku centralnego).

Patrząc na tradycyjnego dolara amerykańskiego, czy też polskiego złotego z tej strony, bitcoin tak naprawdę niczym się od nich nie różni, a jego wartość również jest umowna: na rynku znajdują się osoby, które są gotowe zapłacić daną cenę za jego nabycie.

Dlaczego Bitcoin posiada wartość?

Definicja waluty głosi, że musi ona być użyteczna oraz służyć przechowywaniu wartości. Jej posiadacz ma mieć pewność, że wraz z upływem czasu, pieniądz zachowa swoją relatywną wartość bez silniejszej deprecjacji (nie licząc oczywiście wydarzeń nadzwyczajnych jak np. załamanie gospodarki).

Bitcoin, podobnie jak złoto i dolar (oraz każda inna papierowa waluta) jest wymienialny, niekonsumowalny, przenośny, trwały, podzielny, bezpieczny, oraz łatwy w użyciu. Jedyne co różni go od np. złotówki to fakt, że jest zdecentralizowany i żadna odgórna instytucja w żaden sposób go nie kontroluje (np. podaż została określona w kodzie bitcoina i maksymalnie nie może istnieć ich więcej niż 21 000 000, lecz dodatkowo podzielne są do ośmiu miejsc po przecinku, można zatem posiadać 0,00000001 BTC). Dowiedz się więcej o bitconie z artykułu Jak powstają Bitcoiny.

W przeciwieństwie do złota i dolara jednak, nigdy nie będzie go więcej, jest globalny, natywnie cyfrowy, szybki, tani, niesamowicie bezpieczny, a transakcje wykonywane za jego pomocą są nie do ocenzurowania, nawet dla największych państw świata.

Jeżeli zatem zadamy sobie pytanie czy przesyłający cyfrowe złoto PayPal, który jest nie do zatrzymania i którego może używać każdy, może mieć wartość, odpowiedź wydaje się oczywista.

Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i kontrolować kurs BTC na PLN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *