Dlaczego powstał Tezos?3 min. czytania

Bitcoin jest niezaprzeczalnie największą i najbardziej popularną kryptowalutą funkcjonującą w ekosystemie cyfrowych aktywów, na przestrzeni ostatnich lat powstał jednak szereg alternatyw inaczej podchodzących do zagadnień związanych z miningiem, bezpieczeństwem oraz algorytmem konsensusu. Jednym z ciekawszych przykładów jest istniejący od 2018 roku Tezos, który w odróżnieniu od Bitcoina nie bazuje na wydobyciu nowych tokenów i w założeniu ma być „samoulepszającym się rejestrem kryptograficznym”.

Tezos: własny blockchain, proof-of-stake i jedno z największych ICO z 2017 roku

Założyciele projektu Tezos w 2014 roku zaprezentowali pracę badawczą dotyczącą emisji nowej kryptowaluty, która ostatecznie ujrzała światło dzienne 30 czerwca 2018 roku. Szwajcarska Tezos Foundation zebrała na ten cel 232 miliony dolarów, dzięki czemu projekt był jednym z największych ICo na przestrzeni 2017 roku.

W momencie gdy Bitcoin bazuje na miningu i Proof-of-work, czyli dowodzie pracy, jako głównym algorytmie konsensusu. Chociaż PoW był pierwszym oraz nadal dominującym algorytmem, to zaczęły pojawiać się alternatywy, których przykładem jest Proof-of-stake, czyli dowód stawki. PoS znalazł zastosowanie w przypadku kryptowaluty Tezos mając być odpowiedzią na energochłonny i relatywnie drogi algorytm PoW. W jego przypadku nowy właściciel bloku wybierany jest na podstawie posiadanego majątku, a „górników” wynagradza się za sam fakt posiadania danej kryptowaluty.

– W przeciwieństwie do innych protokołów PoS, każda zainteresowana strona może uczestniczyć w procesie konsensusu w Tezos i być nagradzana przez sam protokół za wkład w bezpieczeństwo i stabilność sieci. Dodatkowo, PoS jest mniej kosztowna niż inne mechanizmy konsensusu i obniża bariery wejścia na rynek – napisano na oficjalnej stronie projektu.

Tezos oprócz PoS wykorzystuje również własny autorski blockchain, a wśród pozostałych cech charakterystycznych wyróżnia się „samoulepszanie” oraz zarządzanie w ramach łańcucha.

  • Self-Amendment, czyli samoulepszanie: Pozwala to sieci na upgrade bez konieczności podziału na dwa różne blockchainy. W efekcie koszty egzekucji oraz koordynacji rozwoju protokołu są silnie redukowane, a nowe rozwiązania mogą być łatwiej wdrażane
  • On-Chain Governance, czyli zarządzanie w ramach łańcucha – w przypadku Tezos wszyscy posiadacze tokenów biorą udział w nadzorowaniu protokołu.

– Cykl wyborczy przewiduje formalną i systematyczną procedurę umożliwiającą zainteresowanym stronom osiągnięcie porozumienia w sprawie proponowanych zmian w protokole. Łącząc ten mechanizm łańcuchowy z samoulepszaniem, Tezos może zmienić ten początkowy proces wyborczy w celu przyjęcia lepszych mechanizmów zarządzania, gdy zostaną odkryte – dodaje witryna Fundacji Tezos.

Tezos (XTZ) – jedna z największych kryptowalut pod względem kapitalizacji

W momencie publikacji tego artykułu Tezos jest 12. największą kryptowalutą znajdującą się w obiegu pod względem kapitalizacji, której wartość zgodnie z danymi portalu Coinpaprika.com przekracza 1,69 miliarda dolarów.

Za jeden token XTZ płaci się niemal 2,4 dolara, rekordowa wycena została osiągnięta natomiast 17 grudnia 2017 roku, kiedy za Tezos płacono ponad 12 dolarów. Dziennie na rynku kryptowaluty dokonuje się transakcji o wartości około 35 milionów dolarów – pod względem dobowego wolumenu jest ona więc jedną z 50 najbardziej aktywnych w ekosystemie cyfrowych aktywów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *