Dogecoin. Kryptowalutowy żart, który w 2021 rozbił bank3 min. czytania

W kluczowym momencie notowania waluty DOGE rosły nawet o 2000%.

Kryptowaluta Dogecoin (DOGE) powstała w 2013 roku jako żart. Jej symbolem jest znany z memów, śmiejący się pies rasy Shiba Inu. Do 2018 roku waluta istniała głównie w świadomości sympatyków rynku kryptowalutowego, funkcjonując nieco na uboczu. Wszystko zmieniło się pod koniec stycznia 2018, kiedy zamieszanie wokół waluty wywołał Elon Musk. Połączenie zakupów spekulacyjnych i szumu medialnego przepchnęło Dogecoina do 10 największych, pod względem kapitalizacji, cyfrowych aktywów.

  • Pierwszy skok wartości Dogecoina, aż o 80%, miał miejsce 2 stycznia 2021 r.
  • Następnie kryptowaluta rosła odpowiednio – o 1000% (koniec 01.2021) i 2000% (od początku 2021)
  • W ciągu kilku tygodni wartość Dogecoina wzrastała z 0,005 USD do prawie 9 centów.

Mimo spadku zainteresowania Dogecoin nadal utrzymuje się w czołówce

Dogecoin to kryptowaluta wymyślona przez inżynierów oprogramowania, Billy’ego Markusa i Jacksona Palmera. Postanowili stworzyć system płatności, który działa natychmiastowo, jest zabawny i wolny od tradycyjnych opłat bankowych. Dogecoina promuje pysk psa Shiba Inu z memów „Doge”:

Wycena Dogecoina przez lata nie ulegała większej zmianie, jednak na początku 2021 roku kryptowalutą zainteresował się Elon Musk. Jego wpisy na Twitterze wpłynęły na zwiększenie zainteresowania tą walutą cyfrową i na liczbę transakcji kupna DOGE. W tym samym czasie, licząca kilka milionów traderów detalicznych grupa WallStreetBets zrzeszona w ramach portalu Reddit, rozpoczęła akcję masowego skupowania tej kryptowaluty. Po wywindowaniu akcji amerykańskiej spółki GameStop o tysiące procent, społeczność postanowiła spróbować swoich sił w podbiciu notowań między innymi srebra oraz właśnie Dogecoina. Jak widać na poniższym wykresie w pełni się to udało:

Po lewej stronie wykresu niezmienna cena DOGE z wcześniejszych miesięcy i nagły skok wartości obserwowany od końca stycznia. Źródło: Tradingview.com

I znów pomógł Elon Musk: 10 lutego napisał, że kupił swojemu synowi trochę Dogecoinów:

Czy wiesz, że…
Twórca Dogecoina, Billy Markus, już lata temu sprzedał wszystkie posiadane DOGE i odciął się od projektu. Obecnie byłby z pewnością milionerem, wtedy było go stać na zakup używanej Hondy Civic.

DOGE nadal mocny, jednak poza czołówką kryptowalut

W momencie przygotowywania tego artykułu za jednego Dogecoina płacono ponad 5 centów, czyli nadal o 1250% więcej niż jeszcze 1 stycznia. DOGE ma na swoim koncie jednak wyraźną korektę spadkową, w wyniku której jego wartość rynkowa spadła do 7,3 mld USD.

To spowodowało, że Dogecoin wypadł już z grona 10 największych pod względem kapitalizacji kryptowalut, nadal jednak jest w czołówce, wyprzedzając między innymi Bitcoin SV (BSV), czy też Monero (XMR).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *