Dogecoin w tym roku traci ponad 50%. Co dalej z kryptowalutą-memem?4 min. czytania

Powstały w 2014 roku dogecoin (DOGE) ma na swoim koncie niezwykle bujną historię. Założony jako kryptowalutowy żart, następnie porzucony przez swojego twórcę, w okresie pandemii stał się ulubieńcem miliardera i przedsiębiorcy Elona Muska, którego wpisy na Twitterze wielokrotnie podbijały wartość „kryptowaluty-mema” do poziomów gwarantujących niebotyczne stopy zwrotu. Od wielu miesięcy DOGE nie jest jednak gorącym aktywem, a jego cena wynosi obecnie niespełna 8 centów (gdy jeszcze w ubiegłym roku inwestorzy liczyli na to, że przekroczy wartość 1 dolara).

  • Dogecoin od początku 2021 do szczytów z ubiegłego roku rysowanych w maju rósł o ponad 13 tysięcy procent
  • Od tego czasu wartość zmniejszyła się z poziomu 75 centów o niemal 90% do zaledwie 7-8 centów
  • Chociaż Elon Musk nadal tweetuje na temat DOGE, to obecnie wpisy te nie robią już takiego wrażenia na Internautach

Dogecoin przeszedł bardzo długą drogę. Jaka czeka go przyszłość?

Jeszcze na początku 2020 roku, jeden DOGE wyceniany był dopiero od trzeciego miejsca od przecinku, kosztując mniej niż centa. Wspomnianą wartość (0,01) udało się przebić na początku 2021 roku, a od 28 stycznia rozpoczął się prawdziwy spekulacyjny szał, który pchnął monetę do poziomu 9 centów.

Już wtedy osoby, które kupiły DOGE na pandemicznych dołkach za 0,0024 dol., mogły liczyć na zysk rzędu 3500%. 1000 dolarów dało się zmienić w 35 tysięcy dolarów! Był to jednak dopiero początek szalonej wręcz aprecjacji, która zatrzymała się dopiero w maju na poziomie 75 centów. Wtedy procentowy zysk wynosił już ponad 13 tysięcy procent (każdy zainwestowany w marcu 2020 roku 1000 dolarów dawał 130 tys. dol. zysku).

Wtedy jednak aprecjacja się zatrzymała i DOGE w równie dynamicznym trendzie spadkowym zaczął oddawać swoją wartość dobijając do poziomu niespełna 20 centów. Od ubiegłorocznych wakacji pozostaje w nachylonej spadkowo konsolidacji i z każdym tygodniem oraz miesiącem wart jest coraz mniej. Obecnie już poniżej 10 centów:

Po gwałtownych wzrostach nastąpił jeszcze gwałtowniejszy spadek. Źródło: Tradingview.com

Co dalej? Od strony technicznej bardzo ważne wsparcie zdaje się znajdować na poziomie 5 centów, który bronił ceny przez długie tygodnie w 2021 roku (od połowy lutego do połowy kwietnia). Jeżeli poziom ten zostanie przełamany, wtedy nie można wykluczyć powrotu DOGE do poziomów poniżej jednego centa.

Elon Musk tweetuje, a dogecoin rośnie na… 23 sekundy

W piątek, 27 maja 2022 roku, Elon Musk zamieścił na Twitterze komentarz: „Użycie słowa miliarder w znaczeniu pejoratywnym jest moralnie złe i głupie”. W odpowiedzi usłyszał od Davida Gohksteina, przedsiębiorcy kryptowalutowego i twórcy projektu NFT Circle of Ninjas, że „bilioner brzmi lepiej”.

Jaka była odpowiedź Muska? „Dogecoin Ttrillionaire, the Movie”, odnosząca się do tytułu popularnego filmu „Slumdog Millionaire”. Dla DOGE było to w zupełności wystarczające, aby cena skoczyła w górę na giełdzie Binance. Kiedyś jednak podobne wspomnienia dogecoina na Twitterze wywołałby jednak o wiele silniejszą reakcję. Teraz wzrost był skromny zarówno pod względem swojego zasięgu jak i czasu trwania i skończył się po 23 sekundach.

Chwilowy skok DOGE po ostatnim wpisie Elona Muska na Twitterze, który dotyczył kryptowaluty. Źródło: Tradingview.com

Trzeba jednak przyznać, że w przeszłości wpisy dotyczące Dogecoina, były „konkretniejsze”. Na przykład 10 lutego 2021 roku, gdy DOGE rozbijał bank, Musk tweetował, że postanowił kupić swojemu synowi trochę DOGE dzięki czemu ten stanie się „toddler hodler”, czyli „bobasem-HODLerem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *