Dowiedz się więcej o Tether3 min. czytania

Tether (USDT) to nie tyko najstarszy i największy, ale jednocześnie najbardziej kontrowersyjny stablecoin funkcjonujący w ekosystemie kryptowalut. Obecnie pod względem kapitalizacji jest trzecim największym cyfrowym aktywem, którego łączna rynkowa wartość sięga niemal 10 miliardów dolarów. W tym artykule dowiesz się czym jest Tether, jak zaczęła się jego historia, do czego jest wykorzystywany oraz skąd wzięły się dotyczące go kontrowersje.

Tether, czyli pierwszy stablecoin w świecie kryptowalut

Historia pierwszego stablecoina rozpoczyna się w lipcu 2014 roku od projektu o nazwie Realcoin, w który zaangażowany był między innymi Brock Pierce. Pierwsze tokeny trafiły na rynek 6 października 2014 roku i bazowały na blockchainie Bitcoina. Jeszcze w tym samym roku prezes spółki Tether, Reeve Collins, ogłosił rebranding.

W tym samym czasie przedsiębiorstwo ogłosiło rozpoczęcie prywatnej fazy testowej wspierającej Tether+ dla trzech walut: dolara amerykańskiego, euro oraz japońskiego jena. Każdy token miał znaleźć stuprocentowe pokrycie w swojej oryginalne walucie i miał być wymienialny w każdym momencie bez ryzyka zmiany kursu.

Pomysł opierał się na przekonaniu, że rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i niestabilny, a transfer środków na giełdy i pomiędzy nimi utrudniony. Powstała więc potrzeba stworzenia „stabilnej monety” (z ang. stablecoin) powiązanej z tradycyjnym aktywem o ugruntowanej wartości, w tym przypadku jedną z głównych walut.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym czym są stablecoiny oraz które z nich są obecnie najpopularniejsze, sprawdź ten artykuł.

Pierwszą platformą, która zaczęła akceptować tokeny stworzone przez Tether była międzynarodowa giełda Bitfinex. Ta z czasem została oskarżona o powiązania z przedsiębiorstwem Tether oraz wykorzystanie funduszy spółki do pokrycia dziury w swoim bilansie finansowym o wysokości 850 milionów dolarów.

Pierwszą platformą, która zaczęła akceptować tokeny stworzone przez Tether była międzynarodowa giełda Bitfinex. Ta z czasem została oskarżona o powiązania z przedsiębiorstwem Tether oraz wykorzystanie funduszy spółki do pokrycia dziury w swoim bilansie finansowym o wysokości 850 milionów dolarów.

Tether od 2019 roku nie twierdzi już, że każdy token USDT posiada pokrycie w dolarach amerykańskich, ale że pokrycie bazuje również na pożyczkach udzielanych powiązanym przedsiębiorstwom.

Kontrowersje i oskarżenia o manipulacje cenowe

W 2017 roku okazało się, że kilku przedstawicieli Bitfinex było odpowiedzialnych za założenie w 2014 roku spółki Tether Holdings Limited, od czego rozpoczęła się zła prasa i kontrowersje wokół USDT. W tym samym roku ilość wyemitowanych tokenów również zaczęła bardzo silnie wzrastać. Jeszcze w styczniu 2017 roku wynosiła 10 milionów dolarów, aby półtora roku później sięgać 2,8 miliarda dolarów. Przez pewien okres 2018 roku Tether odpowiadał za 80% wolumenu transakcyjnego na BTC.

Dochodzenia prowadzone przez niezależnych ekspertów sugerowały, że aktywność tradingowa w związku z rosnącą ilością dostępnych Tetherów oraz wzrostem wolumenów na giełdzie Bitfinex, miała odpowiadać za co najmniej 50% ruchu wzrostowego BTC pod koniec 2017 roku, kiedy kryptowaluta osiągała rekordowe poziomy niemal 20 tysięcy dolarów.

Sprawę potencjalnej manipulacji cenowej od 2017 roku bada amerykańska komisja finansowa CFTC. Z dokumentów sądowych wynika, że w lipcu 2020 roku dochodzenie nadal nie zostało zakończone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *