Duzi gracze na rynku bitcoina (wieloryby) sprzedali w ciągu miesiąca BTC o wartości 7 mld USD3 min. czytania

Według nowego raportu Glassnode, agregatora danych rynku kryptowalutowego, bitcoinowe wieloryby (czyli posiadacze co najmniej 1 tysiąca BTC w swoich portfelach) sprzedały w lutym kryptowaluty o wartości około 7 mld USD.

  • W lutym 2021 wieloryby na rynku bitcoina zmniejszyły swoje inwestycje w tę kryptowalutę, podczas gdy rekiny i delfiny – zwiększały.
  • W tygodniu rozpoczynającym się 22 lutego 2021 roku bitcoin zanotował dwudniową korektę kursu (spadek o 20%).
  • W tygodniach poprzedzających korektę notowania BTC biły nowe historyczne rekordy, chwilami osiągając poziom powyżej 58 tys. USD.

Duzi gracze sprzedają swoje bitcoiny po osiągnięciu rekordowej wyceny

Glassnode definiuje każdego posiadacza od 1000 BTC do 10 000 BTC jako „wieloryba”, natomiast posiadaczy większych kwot „humbakami”. W raporcie stwierdzono, że liczba dużych graczy na rynku cyfrowych aktywów, w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, wzrosła o ponad 14%.

Szczytowy okres zainteresowania wielorybów bitcoinami przypadł na styczeń br., gdy kupiły one 80 tys. BTC warte 3,84 miliarda dolarów (według cen z 24 lutego 2021 r.). Jednak już w lutym na rynek trafiło 140 tys. BTC (ok. 7 mld USD), co sugeruje że wieloryby postanowiły zrealizować zyski z inwestycji i wypłacić sobie premię za doskonałą inwestycję.

Dane pokazują odwrotną korelację między działalnością handlową wielorybów do mniejszych, ale wciąż bardzo bogatych inwestorów. Glassnode zauważył, że „delfiny” i „rekiny”, czyli portfele posiadające od 100 BTC do 1000 BTC sprzedały 95 tys. BTC o wartości 4,56 miliarda dolarów w styczniu, ale już w lutym ponownie wybrały się na zakupy, od początku miesiąca kolektywnie gromadząc 117 tys. bitcoinów (5,61 miliarda USD).

Czy wiesz, że…
Na rynku kryptowalut dużych graczy posiadających co najmniej tysiąc bitcoinów w swoim portfelu określa się mianem wielorybów. Niewielcy gracze detaliczni to natomiast rynkowe płotki lub rynkowy narybek.

Ważne jest, aby zauważyć, jak zmiany podaży dla klasy delfiny/rekiny (fioletowy) i wieloryby/wieloryby garbate (zielony) są odzwierciedlone w objętości i kształcie na wykresie. Tam, gdzie jedna klasa obserwuje wzrost wolumenu, druga obserwuje spadek (i odwrotnie) – napisano w raporcie Glassnode.

W poniższej tabeli widać, jak zmieniała się ilość dużych graczy na rynku BTC w okresie od 2 stycznia do 5 lutego 2021 roku oraz od 5 lutego do 22 lutego 2021 r. Jak zauważa Glassnode pomiędzy pewnymi grupami inwestorów występuje odwrotna korelacja zachowania rynkowego.

Podaż bitcoina w milionach uzależniona od wielkości portfela. Źródło: Glassnode

Jak zachowywali się mniejsi gracze?

Mniejsze portfele, posiadające od 10 do 100 BTC konsekwentnie pozbywały się swoich zasobów od listopada 2020 roku, sprzedając w tym czasie ponad 128 tys. BTC o wartości ponad 6 miliardów dolarów.

Dynamiczny spadek cen bitcoina w dniach 22-23 lutego 2021 roku, kiedy przecena sięgała 20%, wywołał dużą aktywność wśród największych inwestorów kryptowalutowych. Na chwilę przed spadkiem jeden z wielorybów spieniężył swoje BTC o wartości 156 mln USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *