Dźwignia na bitcoinie znowu pompowana. Tym razem przez „shortujących”4 min. czytania

Pomimo tego, że od listopadowych szczytów bitcoin dynamicznie traci, wartość lewarowanych kontraktów terminowych ponownie osiąga historyczne maksima. Oznacza to, że spekulanci obstawiają, że BTC będzie nadal tracił oraz, że rynek ponownie może być bliski wypłukania nadmiernej dźwigni, co przekłada się automatycznie na większą zmienność w przypadku rynku spot.

  • Wartość środków zainwestowanych w futures na BTC przekroczyła 264,1 tys. BTC, rosnąć o 42% od grudniowych minimów
  • Rynek futures wykorzystuje dźwignię, która pozwala zwiększać zyski traderów, ale również niesie ze sobą ryzyko pogłębienia strat
  • Wskaźnik wartości dźwigni znajduje się na historycznie wysokich poziomach, co zwiększa ryzyko zbliżającego się „wypłukania” rynku

Rynki kontraktów terminowych znowu pękają w szwach. Spekulanci stawiają na spadki BTC?

Podczas gdy aktywność w ramach łańcucha BTC pozostaje ograniczona, dźwignia na rynku instrumentów pochodnych bitcoin rośnie w agresywnym tempie. Wskazuje to na nadmierne zainteresowanie ruchami cenowymi kryptowaluty jako zakładem spekulacyjnym, a nie relatywnie słabym popytem na BTC na rynkach spot.

– Liderem naszej oceny instrumentów pochodnych jest wzrost Futures Perpetual Open Interest, który jest sumą wartości wszystkich otwartych kontraktów na rynku futures. W przypadku BTC, Perpetual Open Interest osiągnął nowy rekord wszech czasów na poziomie 264 tys. BTC w obliczu ostatnich spadków cen, wzrastając o 42% od 4 grudnia i przewyższając poprzedni rekord 258 tys. BTC ustanowiony 26 listopada – komentuje Glassnode w swojej najnowszej analizie on-chain.

Biorąc pod uwagę podstawowe zasady mówiące, że spadki cen z natury ograniczają możliwość pozycjonujących się po długiej stronie rynku traderów, wzrost ekspozycji na rynku kontraktów terminowych w ostatnich dniach wskazuje na to, że shortujący (czyli sprzedający) stawiają na ogólną słabość rynku.

Wartość środków zainwestowanych na rynku kontraktów terminowych BTC osiągnęła nową rekordową wartość, rosnąć o 42% w przeciągu miesiąca. Źródło: Glassnode

Liderami szybkiego wzrostu spekulacji kontraktami terminowymi są użytkownicy giełdy Binance, zdecydowanie największej platformy kontraktów terminowych jeżeli chodzi o bitcoina pod względem wolumenu i wielkości. Od maja 2021 roku, Binance odpowiada za lwią część całego rynku wśród wszystkich giełd, z zauważalnym wzrostem udziału w ostatnich tygodniach. Od czasu rynkowego załamania cen bitcoina z 4 grudnia, Binance wchłonął kolejne 9,4% udziału w rynku instrumentów terminowych, odpowiadając za 30% wszystkich obrotów.

Drugą największą giełdą pod względem udziału w rynku jest FTX z 19%, prześcigając Chicago Mercantile Exchange (CME). CME odnotowała skok dominacji rynkowej w październiku wraz z wprowadzeniem $BITO ETF (instrumentu ETF śledzący notowania kontraktów terminowych na bitcoina), ale obecnie jest trzecią co do wielkości giełdą z 15% udziałem.

Rozkład pozycji na rynku bitcoin futures pokazuje, że Binance odpowiada obecnie za 30% wartości wszystkich instrumentów, zwiększając swój udział o 9,4% od grudniowych dołków. Źródło: Glassnode

Dźwignia to dodatkowe zyski, ale też ryzyko większych strat

Ponowny nagły skok pozycji na rynku instrumentów terminowych może być postrzegany również w inny sposób: między innymi jako wskaźnik dźwigni finansowej (lewara) w stosunku do kapitalizacji rynkowej. Zazwyczaj okresy, w których wartość rynku futures 2% całkowitej wartości BTC w obiegu są krótkotrwałe i zwykle kończą się „wypłukaniem” depozytów zabezpieczających i wycięciem z lewarowanych pozycji..

Tak zwane de-lewarowanie może wystąpić w obu kierunkach, a czasami pojawia się pomimo wskaźnika dźwigni poniżej 2%, tak jak 7 września, kiedy Salwador uczynił bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Połączenie podwyższonego udziału w kontraktach futures oraz ważnego wydarzenia katalizowało zmienność i silny ruch w dół.

Jednak każdy przypadek, w którym dźwignia przekraczała 2% w zeszłym roku, kończył się szybkim upłynnieniem kontraktów. W momencie pisania tego tekstu, wskaźnik dźwigni dla otwartych pozycji futures wynosi 1,98%, więc istnieje ryzyko wysokiej zmienności w krótkim terminie.

Na poniższym wykresie zaprezentowano stosunek dźwigni do wartości otwartych pozycji terminowych, który ponownie wynosi około 2% łącznej rynkowej kapitalizacji. W przeszłości takie momenty wiązały się z mocnym de-lewarowaniem rynku. Źródło: Glassnode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *