ERC-20. Czym jest protokół blockchainu Ethereum?2 min. czytania

ERC-20. Czym jest protokół blockchainu Ethereum

Znajduje on powszechne zastosowanie w ekosystemie kryptowalut.

Popularna kryptowaluta i system blockchain Ethereum został uruchomiony w 2015 roku i od tego czasu stał się jedną z sił napędowych popularności kryptowalut. W systemie Ethereum tokeny reprezentują różne rodzaje aktywów, a w oparciu o autorski Blockchain sieci stworzono tysiące kryptowalut. Wszystko za sprawą protokołu ERC-20 (Ethereum Request for Comments), na podstawie którego budowane są inne cyfrowe aktywa, czy też zdecentralizowane aplikacje.

  • Ethereum to nazwa sieci blockchain, ether jest natomiast emitowanym w jej ramach tokenem.
  • Na blockchainie Ethereum powstały jednak setki tysięcy innych kryptowalut.
  • W odróżnieniu od sieci Bitcoin, Ethereum powstał jako platforma pozwalająca na tworzenie innym użytkownikom własnych aplikacji.

ERC-20, czyli techniczny standard blockchainu Ethereum

Główną walutą sieci Ethereum jest ether (ETH) stanowiący obecnie po bitcoinie drugą największą kryptowalutę. ERC-20 to natomiast techniczny standard stosowany we wszystkich inteligentnych kontraktach na blockchainie Ethereum do implementacji nowych tokenów.

Wiele znanych walut cyfrowych korzysta ze standardu ERC-20, wśród nich znajduje się Tether (USDT), Chainlink (LINK), Binance Coin (BNB), USD Coin (USDC), czy też Wrapped Bitcoin (WBTC).

ERC-20 jest pod pewnymi względami podobny do bitcoina, litecoina i każdej innej kryptowaluty: tokeny ERC-20 są aktywami opartymi na blockchainie, które mają wartość i użytkownicy mogą je przesyłać między sobą. Podstawowa różnica polega na tym, że zamiast działać na własnym blockchainie, tokeny ERC-20 są emitowane w ramach sieci Ethereum.

Czy wiesz, że…

Blockchain Ethereum był podstawą do stworzenia rynku ICO, zdecentralizowanych finansów (DeFi), czy najnowszej mody w świecie kryptowalut, a mianowicie niezamiennych tokenów NTF. Oprócz tego w oparciu o sieć działa ogromna ilość niezależnych aktywów kryptowalutowych.

Standard ERC-20 definiuje wspólną listę zasad

W głównej sieci Ethereum istnieje ponad 200 tys. tokenów kompatybilnych z ERC-20. Protokół definiuje wspólną listę zasad, których muszą przestrzegać wszystkie tokeny Ethereum. Niektóre z tych zasad obejmują sposób, w jaki tokeny mogą być przekazywane, jak zatwierdzane są transakcje, w jaki sposób użytkownicy mogą uzyskać dostęp do danych o tokenie oraz całkowitą podaż tokenów.

W związku z tym, ten konkretny standard umożliwia deweloperom dokładne przewidywanie, jak nowe tokeny będą funkcjonować w ramach większego systemu Ethereum. Upraszcza to zadanie postawione przed deweloperami, którzy nie chcą tworzyć nowego, autorskiego blockchainu, tylko skorzystać z już sprawdzonych rozwiązań.

Wiele znanych walut cyfrowych korzysta ze standardu ERC-20. Oprócz powyżej wymienionych są to również Maker (MKR), Basic Attention Token (BAT), Augur (REP) i OmiseGO (OMG). Jeśli planujesz zakup dowolnej waluty cyfrowej, która jest emitowana jako token ERC-20, musisz również posiadać portfel, który jest kompatybilny. Na szczęście tokeny ERC-20 są niezwykle popularne, istnieje więc wiele różnych opcji portfeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *