Ether: podsumowanie 2020 na rynku ETH3 min. czytania

Rynek ETH na przestrzeni 2020 rósł o 350%, zostawiając w tyle wiele kryptowalut

W jednym z ostatnich wpisów na blogu przyglądaliśmy się zmianom, jakie zaszły na rynku bitcoina na przestrzeni 2020 roku. Dzisiaj prześwietlamy natomiast drugą największą kryptowalutę pod względem kapitalizacji, a mianowicie ether (ETH), token sieci Ethereum.

  • Zwrot z inwestycji w ETH przez cały 2020 rok sięgał niemal 350%. Lepiej pod tym względem w gronie 20 największych kryptowalut wypadały jedynie Chainlink (LINK) oraz Cardano (ADA).
  • Ether w grudniu powracał nad poziom 600 dolarów, co było najwyższą wyceną od maja 2018 roku.
  • Z danych z poszczególnych kwartałów wynika, że ETH jest niemal czterokrotnie częściej sprzedawaną i kupowaną kryptowalutą 2020 niż BTC.

Ether, druga największa kryptowaluta na rynku z największym potencjałem po 2020?

Jako główny konkurent bitcoina oraz drugi w kolejności cyfrowy token pod względem kapitalizacji, ETH skupiał wokół siebie sporo uwagi inwestorów na przestrzeni 2020 r. Przez kolejne 12 miesięcy jego wartość zwiększała się o 350%, a rajd zaliczony od marcowych dołków (kiedy za jednego ETH płacono zaledwie 87 dolarów), do grudniowych szczytów (kiedy wartość wynosiła 640 dolarów) osiągał imponujący zakres 640%.

Zmiana ceny ethera na przestrzeni 2020 roku.
Źródło: Tradingview.com

Ether, podobnie jak bitcoin, w czasie światowej pandemii stał się ciekawą alternatywą inwestycyjną dla tradycyjnych aktywów, oferując ponadprzeciętne stopy zwrotu. Zyskała na tym nie tylko jego wartość, ale średnia liczba realizowanych każdego dnia transakcji, która już w trzecim kwartale przekraczała poziom 1,1 mln w stosunku do 319 tys. transakcji realizowanych w tym samym okresie w ramach sieci BTC.

Warto zauważyć, że na początku 2020 roku wartości te były zdecydowanie niższe i jeszcze w styczniu, średnia liczba dziennych transakcji realizowanych w ramach sieci Ethereum oscylowała w granicach 400 tysięcy. Nowy rekord – 1,4 mln transakcji dziennie – ustanowiono natomiast w drugiej połowie września.

Czy wiesz, że…
Inwestując w styczniu 2020 w kupno ETH jednego tysiąca dolarów, w grudniu odebrałbyś 3,5 tysiąca dolarów? Wyłapując natomiast grudniowy dołek, zysk z inwestycji wyniósłby natomiast ponad 6 tysięcy dolarów.

Jak wynika z danych portalu Coinpaprika.com, łączna wartość wszystkich ETH znajdujących się w obiegu jeszcze na początku 2020 wynosiła 14 miliardów dolarów. Wraz ze wzrostem cen i liczby dostępnych tokenów, na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy wartość ta wzrosła do poziomu 65 miliardów dolarów, notując równie imponujący wzrost, co sama cena ethera.

Rosnąca popularność przełożyła się również na wyższe wartości wolumenowe w trakcie poszczególnych sesji, rosnąc z kilku milionów, do kilkudziesięciu milionów dolarów.

Zmiana wartości ETH na przestrzeni 2020 r.
Źródło: Coinpaprika.com

Wraz z uruchomieniem sieci Ethereum 2.0, która znajduje się obecnie w pierwszej fazie rozwoju, można spodziewać się, że 2021 podobnie jak miniony 2020 przyniesie ze sobą wiele istotnych prowzrostowych czynników, które wpłyną na dalszą aprecjację popularności ETH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *