Ether w kwietniu rośnie średnio o 36,5%. Czy ETH skoczy do 4700 dol.?3 min. czytania

Ethereum: Poznaj trzy najpopularniejsze eksploratory sieci ETH

Kryptowaluta ETH będąca natywnym tokenem sieci Ethereum zakończyła pierwszy kwartał 2022 roku ze stratą w wysokości kilku punktów procentowych. Wchodząc w nowy kwartał dane o sezonowości prezentują się już jednak o wiele korzystniej. Wynika z nich, że od 2016 roku ether zyskuje w kwietniu średnio 36,5%, a w maju 52,1%. Jeżeli kryptowaluta w tym miesiącu wzrosłaby o tyle ze swoich obecnych poziomów, to mogłaby powrócić w okolice 4700 dolarów.

  • Dane o sezonowości są często wykorzystywane przez traderów do podejmowania decyzji handlowych
  • Należy jednak pamiętać, że w przypadku rynku kryptowalut pula danych jest bardzo mała ze względu na ich młody wiek – szczególnie w porównaniu z rynkiem akcji lub walut
  • Od 2016 roku ether nie zyskiwał tylko raz w kwietniu i było to 6 lat temu

Kwiecień dobrym miesiącem dla kryptowaluty ETH

Chociaż sezonowo najwyższy miesięczny średni wzrost ether obserwuje w maju (ponad 52%), to w kwietniu do tej pory rósł najczęściej, nieprzerwanie od 2017 roku. Jedynie w pierwszych miesiącach istnienia sieci, w kwietniu 2016, notował niewielką stratę.

Biorąc pod uwagę, że obecnie za ETH/USD płaci się około 3500 dolarów, gdyby cena miała rzeczywiście wzrosnąć o kwietniową średnią, to znalazłaby się w okolicach 4700 dolarów. Ostatni raz notowania znajdowały się tak wysoko pod koniec roku. Cena ta byłaby zaledwie o krok od historycznych maksimów z 10 listopada, wynoszących 4868 dolarów.

Gdyby dane o sezonowości się sprawdziły, ether mógłby wzrosnąć w tym miesiącu do 4700 dolarów. Źródło: CoinMarketCap

Ether rośnie przez zdecydowaną większość roku?

Z danymi o sezonowości w przypadku ETH/USD jest ten problem, że bardzo silne wzrosty przyćmiewają często skromniejsze spadki. W efekcie patrząc na rozkład średnich stóp zwrotu dla poszczególnych miesięcy (licząc od 2015 roku) tylko trzy z nich świecą się na czerwono. A jak można się domyślić ether w poszczególnych miesiącach tracił o wiele częściej.

W poniższej tabeli widać, że w uśrednieniu ETH spada jedynie w czerwcu i lipcu oraz wrześniu, gdzie w przypadku tych dwóch pierwszych są to ruchy marginalne:

MiesiącŚredniaMediana
Styczeń42,8%39%
Luty37,8%22%
Marzec36,5%12,8%
Kwiecień36,5%50%
Maj52,1%35,5%
Czerwiec-2,4%-6,7%
Lipiec-0,1%-4,7%
Sierpień5,6%-1,7%
Wrzesień-13,8%-17,3%
Październik6,6%2,3%
Listopad3,9%-4,7%
Grudzień10,1%6,9%

Opracowanie własne na podstawie danych o sezonowości

Rozbijając natomiast poszczególne lata na miesiące widzimy, że ether może tracić częściej i więcej. W 2021 roku spadał przez cztery miesiące, w 2020 przez trzy, a w 2019 przez pięć miesięcy.

Powyższe warto traktować jako ciekawostkę i nie wykorzystywać do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przynajmniej nie na podstawie samych danych o sezonowości.

Jak na tym tle wypada bitcoin?

W przypadku bitcoina średnie zyski w poszczególnych miesiącach są zdecydowanie mniejsze niż prezentuje ether. Jednak kwiecień również jest zazwyczaj dla BTC dobrym miesiącem, w którym rośnie średnio o prawie 18%. Mediana wzrostów wynosi natomiast 25,9%.

Co więcej, na wszystkie kwietnie w historii najstarszej kryptowaluty, miesiąc ten kończył się wzrostami w 70% przypadków.

Ogólnie rzecz biorąc drugi kwartał jest pozytywny dla bitcoina i w czasie tym kryptowaluta raczej zyskiwała w swojej dziesięcioletniej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *