Cena za gaz w sieci Ethereum rośnie, ether jednak w konsolidacji6 min. czytania

ethereum eth

Notowania ethera (ETH) w ostatnich miesiącach konsolidują się pomiędzy poziomem 1700 oraz 2100 dolarów. Pomimo stabilności cen, w maju można było zauważyć skok opłat transakcyjnych w sieci Ethereum. Co było tego powodem i czy może się to odbić na cenie?

  • Ether w tym kwartale zyskuje 1,7%, można więc powiedzieć, że stoi w miejscu.
  • W międzyczasie, opłaty za gaz odnotowały chwilowy znaczny skok wartości.
  • Jak się okazuje, są za to odpowiedzialne głównie zdecentralizowane finanse (DeFi).

Co dzieje się na wykresie ETH?

Patrząc na poniższy wykres widzimy, że ether przesuwa się w konsolidacji. Jej dolne ograniczenie wyznaczają maksima z lutego i pierwszej połowy marca, a następnie dołki z drugiej połowy tego miesiąca. ETH korzysta również ze wsparcia linii trendu rysowanej po coraz wyższych dołkach.

Nie zmienia to jednak faktu, że strefa 1750-1700 dolarów wydaje się w tym momencie najważniejsza i jej potencjalne wybicie mogłoby otworzyć drogę do silniejszej wyprzedaży.

eth ethereum ari10

Ether na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Rosnące ceny gazu sugerują natomiast, że na ETH jest popyt. Nie widać tego jednak po cenie. Co więc dzieje się w ekosystemie Ethereum? Sprawdźmy.

„Gazochłonne” DeFi podbijają zużycie gazu w ETH

Podczas gdy ceny ETH pozostają stosunkowo płaskie i poruszają się od marca w konsolidacji, ceny gazu odnotowały zauważalny skok w maju. Ceny gazu wzrosły do średniej wartości 76 Gwei, co odpowiada 1,14 dol. za pojedynczą transakcję w sieci ETH. Średnia cena gazu osiągnęła ponad 155 Gwei na początku maja (6,53 dol. za transfer ETH), czyli prawie tyle, co podczas cyklu hossy 2021-2022.

eth ethereum ari10

Cena gazu w sieci Ethereum w ostatnim czasie notowała znaczny wzrost. Źródło: Glassnode

Interakcje w ramach inteligentnych kontraktów są bardziej „gazochłonne” i mogą kosztować wielokrotność zwykłego transferu. Zużycie gazu związane z protokołami DeFi wzrosło o 270% pod koniec kwietnia, zwiększając dzienne zużycie gazu powyżej 20 mld jednostek dziennie.

eth ethereum ari10

Zużycie gazu w DeFi powodem wzrostu cen za transfer. Źródło: Glassnode

Jeśli podzielimy gaz w DeFi według protokołów, szybko ustalimy, że główny wzrost jest napędzany przez aktywność handlową na zdecentralizowanych giełdach. Uniswap pozostaje głównym „winowajcą”, odnotowując 388% wzrost zużycia gazu od kwietnia, a obecnie stanowi od 7,7% do 14,4% całkowitego zapotrzebowania na gaz w sieci Ethereum.

eth ethereum ari10

Uniswap najmocniej zwiększył swoje zapotrzebowanie na gaz ETH. Źródło: Glassnode

Co odpowiada za skok aktywności w DeFi?

Można założyć, że ostatni wzrost aktywności jest spowodowany niedawnym szumem wokół nowych meme coinów, w tym HEX oraz PEPE. Jednak dogłębniejsza analiza pokazuje, że nie jest to do końca prawdą.

Poniższy wykres przedstawia najczęściej wymieniane pule na Uniswap, ujawniając, że najwyższe wolumeny w ciągu ostatnich 30 dni były przede wszystkim związane z aktywami o większej kapitalizacji rynkowej, takimi jak ETH, stablecoiny, WBTC i pochodna stakingu Coinbase cbETH.

eth ethereum ari10

Topowe pule w przeciągu ostatnich 30 dni. Źródło: Glassnode

Po porównaniu adresów 10 najbardziej aktywnych puli Glassnode doszło do wniosku, że wszyscy oprócz jednego byli powiązani z botami MEV (Maximal Extractable Value). Cieszący się złą sławą bot MEV jaredfromsubway.eth osiągnął wolumen obrotu ponad 3 mld dol. w ciągu ostatniego miesiąca.

Chociaż ustalenie, ilu z globalnej puli traderów to boty wymaga dalszych badań, wielkość wolumenu generowanego przez pierwszą dziesiątkę już teraz daje wyobrażenie, jak duża część obrotów Uniswap może być w rzeczywistości zautomatyzowanym arbitrażem.

Użytkownik traci, walidator zyskuje?

Z jednej strony działalność tych botów handlowych uważa się za szkodliwą dla użytkowników końcowych Ethereum. Z drugiej, przynosi korzyści walidatorom Ethereum. W ubiegłym miesiącu walidatorzy nie tylko otrzymali wyższe nagrody ze względu na zwiększone opłaty priorytetowe, ale także skorzystali z płatności MEV-boost. Płatności te są pobierane od traderów i botów, którzy płacą za to, aby ich transakcje były zamawiane w najbardziej opłacalny sposób w ramach bloku.

Pod wieloma względami podkreśla to coraz bardziej korzystny trend dla stakowanego ETH jako głównego aktywa w ekosystemie Ethereum. Ustanawia to również naturalną stopę procentową, z którą tokeny muszą konkurować, aby przyciągnąć przepływy kapitałowe.

eth ethereum ari10

Dzienne MEV oraz opłaty za gaz. Źródło: Glassnode

Co dalej z ceną ethera?

W ciągu ostatniego miesiąca odnotowano zwiększoną aktywność na zdecentralizowanych giełdach, w szczególności na Uniswap. Chociaż można by pomyśleć, że tokeny memiczne wywołały tę aktywność, bliższe spojrzenie pokazuje, że większość wolumenu wygenerowało się na większych i głębszych pulach WETH-Stablecoin. Co ciekawe, tylko ułamek tej aktywności handlowej wydaje się być organiczny, co sugeruje, że jest to głównie arbitraż, MEV i handel algorytmiczny.

Z perspektywy wykresu technicznego, wydaje się to nie mieć większego przełożenia na wycenę ETH/USD, a ether nadal pozostaje w konsolidacji. Dopiero zejście poniżej poziomu 1700 dol., mogłoby spowodować większe zaniepokojenie na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *